Chcem investovať
Očakávania vývoja menových politík silnejú
04. 11. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Svetové akcie pokračujú ziskami tretí deň v rade napriek rastúcim očakávaniam zvýšenia sadzieb v USA koncom roka.

  • Indexy ďalej naťahujú rely.
  • Očakávania zvýšenia sadzieb v USA rastú.
  • V Európe zasa predpoklady rozšírenia uvoľnenia.
  • Ropa včera s výraznými ziskami na potenciálne prerušenie ponuky z niektorých regiónov.
  • Lídrom včera ropné spoločnosti.
  • Čínske akcie ráno s prírastkami blízko 5%.
  • Dnes prvý indikátor kľúčovej októbrovej nezamestnanosti v USA.
  • Výpoveď Janet Yellenovej v Kongrese.

Svetové akciové indexy v utorok pokračovali v ziskoch a rozširovaní silnej rely začatej na konci septembra. Trhové prostredie opäť neponúklo nič zásadnejšie alebo nové. Signály z prostredia ekonomiky i korporátnych správ boli zmiešané. Na trhu pokračuje upevňovanie očakávaní zvýšenia sadzieb v USA koncom roka a naopak uvoľnenia politiky v Európe.

Včerajšie dáta zostali viac-menej bez povšimnutia. Investori reflektovali silný októbrový predaj áut, ktorý siahol na mesačné úrovne nevidené minimálne 10 rokov. Celkový predaj vozidiel v USA by mohol dosiahnuť najvyššiu úroveň od roku 2000. Pravdepodobne aj táto skutočnosť viedla k spomínanému presviedčaniu sa trhu, že prvé utesnenie menovej politiky sa blíži. Nezmenil to ani výraznejší pokles továrenských objednávok v septembri.

Aktuálne investori podľa futures kontraktov na sadzby FEDu pripisujú 52%-nú pravdepodobnosť zvýšenia úrokov na decembrovom zasadaní. Do stretnutia zostávajú ešte dva reporty tvorby pracovných miest v USA. Pokiaľ nebudú výrazne slabšie, pokiaľ prudšie neprepadne inflácia, prípadne sa nevrátia trhové turbulencie, FED sa skutočne môže konečne odhodlať k prvému veľkému kroku.

Rastúce očakávania investorov sa plne premietajú do najcitlivejších aktív. Dolár včera posilnil prakticky voči všetkým svetovým menám. Jeho sila naopak zoslala do výraznejších strát zlato. Rovnako výnosy amerických vládnych dlhopisov siahli na 7-týždňové maximá, teda ich ceny poklesli naopak na najnižšie úrovne za toto obdobie.

K oslabovaniu eura prispel Mario Draghi, ktorý včera večer ponúkol prednášku s holubičím obsahom. Šéf ECB zdôraznil pripravenosť rozšíriť stimuly a potrebu prehodnotiť súčasný program, či je jeho podpora ekonomike dostatočná. Divergencia menových politík na dvoch stranách Atlantiku silnie v podobe upevňujúcich sa očakávaní úpravy kvantitatívneho uvoľňovania v Európe.

Výnimku medzi prírodnými zdrojmi predstavovala ropa, ktorej pomohli správy o potenciálnom prerušení ponuky z Líbye a Brazílie. V prvej krajine militanti obsadili terminál na prečerpávanie ropy do tankerov a v druhom zamestnanci ropných plošín vstúpili do štrajku.

Energetický sektor tak bol výrazným lídrom silno prekonávajúcim širšiu výkonnosť indexov. Podporu ropným firmám poskytli i výsledky, ktorých prepad nie je natoľko dramatický, čo vedie investorov k nákupom týchto vystresovaných akcií. Všeobecne však reporty zverejňovania hospodárenia neboli natoľko oslnivé a medziročný prepad ziskov už dosiahol 4,3% po číslach od 388 spoločností indexu S&P 500 (Bloomberg).

Aktuálne sa zdá, že akcie nedokáže nič zastaviť. Stále sme však pri nich opatrní. Zvýšenie sadzieb nevidíme ako príliš pozitívne pre finančné trhy. Za ostatné dva mesiace od silných prepadov v auguste sa toho na trhoch a vo svetovej ekonomike veľa nezmenilo, preto tieto pochybnosti. Rovnako rely je neskutočne silná v rozpore s fundamentom. Indexy sú na značne prekúpených úrovniach žiadajúcich si korekciu.

Dnes nám kalendár zhustne a význam správ sa zvýši. Preto by mohla vzrásť i volatilita. USA zverejnia súkromný odhad tvorby pracovných miest v októbri od spoločnosti ADP. Vôkol sveta od rána dostávame PMI indexy služieb, ktoré pôsobia lepšie ako výroba. Potvrdzujú, že spotreba zostáva stále svetlým miestom svetovej ekonomiky. O 16 hodine nášho času vystúpi k výpovedi v americkom Kongrese šéfka FEDu Janet Yellenová. Jej slová budú určite hltané každým obchodníkom na Wall Streete. Sekundovať jej prejavmi budú kolegovia Dudley, Brainardová a Harker.

Ázia dnes nasleduje zisky vyspelých trhov a všetky tamojšie indexy sa obchodujú zelené. Lídrom sú čínske akcie so ziskami blízko 5%, ktoré profitujú zo správ o plánovanom prepojení búrz v Shenzene a Hong Kongu. Na tejto čínskej burze sa obchodujú prevažne menšie spoločnosti. Európske indexy sú zelené tretí deň v rade. Dolár ďalej silnie, zlato sa obchoduje s minimálnymi zmenami, podobne ako ropa a dlhopisy.