Chcem investovať
Najziskovejšou IT firmou roka je ESET
24. 10. 2017 Čas čítania: 3 min
Across aktuality
Across aktuality

Na slávnostnom podujatí IT GALA 2017 Across už po druhý raz odovzdal prestížne ocenenie NAJZISKOVEJŠIA IT FIRMA roka. Na prvom mieste sa umiestnil ESET, spol. s r. o.,  na druhej priečke skončila spoločnosť Puzzle CRM Consulting s. r. o. a tretie miesto obsadil FINVIZ s.r.o.

Across Private Investments je od roku 2016 vyhlasovateľom novej kategórie oceňovania firiem z odvetvia informačných a telekomunikačných technológií s cieľom sústrediť pozornosť na podnikateľské subjekty, ktoré významnou mierou menia Slovensko na modernú informačnú spoločnosť  21. storočia. ,, IT spoločnosti majú mimoriadny globálny, ale aj lokálny význam“, zdôvodnil zastrešenie hlavnej kategórie Najziskovejšia IT firma roka Maroš Ďurik, CEO Across Private Investments. ,,Ich podiel na svetovom HDP neustále rastie, zamestnávajú čoraz viac ľudí, prinášajú inovácie, ktoré robia svet lepším a efektívnejším. Dnes už nie je prekvapením, keď do IT oblasti prerazí firma z Kene, Izraelu ale napríklad aj zo Slovenska. Medzi desiatimi najväčšími verejne obchodovanými spoločnosťami je päť amerických a zaradila sa medzi ne už aj jedna čínska firma. K svetovému IT „pokroku“ významne prispieva aj Slovensko. Firmy, akými sú Eset, Sygic alebo Pixel Fedaration, sú celosvetovo známe a spolupracujú s najväčšími svetovými IT hráčmi. Ich úspech dokumentujú aj finančné výsledky, najmä zisk“, zdôraznil M. Ďurik.

Kľúčovým kritériom na zaradenie do rebríčka Najziskovejšia IT firma roka je príslušnosť firiem do odvetvia informačných a telekomunikačných technológií, ako hlavného predmetu podnikateľskej činnosti. Do rebríčka bolo zaradených 100 firiem s najvyššou EBITDA, čiže ziskom pred zdanením, úrokmi, odpismi a amortizáciou. Spoločnosti sa následne hodnotili z hľadiska výšky EBITDA, návratnosti vlastného kapitálu (ROE), návratnosti aktív (ROA) a ziskovej marže. Za každý z týchto ukazovateľov mohla hodnotená firma dosiahnuť 1 až 100 bodov, podľa toho, ako sa umiestnila v rebríčku pri jednotlivých ukazovateľoch. Maximálny možný počet bodov pre najlepšiu spoločnosť bol 400. Do uvedeného hodnotenia boli zaradené spoločnosti, ktoré v Registri účtovných závierok zverejnili svoju závierku za rok 2016 najneskôr do 29. augusta 2017.

Víťazný ESET získal v hodnotení 362 bodov, pričom v minulom roku dosiahol EBITDU vo výške viac než 90 miliónov eur, ROE 95,8 %, ROA 78,98 % a ziskovú maržu 18,27 %. Tieto výsledky“ uviedol pre Across News Palo Luka, ESET Chief Operating Officer ,,odzrkadľujú našu dlhodobú snahu zamerať sa lepšie na segmenty a krajiny, v ktorých vidíme nevyužitý potenciál. Samozrejme sa pri tom všetkom snažíme zachovať si osobný prístup a kvalitný servis, ktorý poskytujeme nielen našim dlhoročným zákazníkom ale aj obchodným partnerom. Určite aj vďaka nim sme získali ocenenie Najziskovejšia IT firma roka“, konštatoval P. Luka.

Foto: Generálny riaditeľ ESETu Richard Marko preberá cenu Najziskovejšia IT firma roka 2016 od Maroša Ďurika, CEO Across Private Investments

Rebríček Najziskovejších IT firiem v roku 2016.