Chcem investovať
Ocenili sme najziskovejšie IT firmy roka
18. 10. 2016 Čas čítania: 4 min
Across aktuality
Across aktuality

Spoločnosť Sygic zažiarila vďaka inováciám a nadšenému tímu.

Na spoločenskom podujatí IT GALA 2016 sme 12. októbra odovzdali prestížne ocenenie NAJZISKOVEJŠIA IT FIRMA roka. Na prvom mieste sa umiestnil Sygic a. s.,  tesne za ním – s rozdielom dvoch bodov – ESET, spol. s r. o. Tretie miesto obsadila spoločnosť Resco spol. s r. o.

Across Private Investments sa stal vyhlasovateľom novej kategórie oceňovania firiem z odvetvia informačných a telekomunikačných technológií s cieľom sústrediť pozornosť na podnikateľské subjekty, ktoré významnou mierou  menia Slovensko na modernú a vyspelú informačnú spoločnosť  21. storočia.  Ako zdôraznil Maroš Ďurik, CEO Across Private Investments  ,,IT spoločnosti majú pre globálny hospodársky rast a svetové HDP stále väčší význam. Kým v roku 2001 bola medzi piatimi najväčšími verejne obchodovanými spoločnosťami sveta len jedna IT spoločnosť (Microsoft), v polovici tohto roka sa na prvých piatich miestach umiestnili výhradne IT spoločnosti. Aj na Slovensku sú IT firmy so silným príbehom, ktoré inšpirujú, pomáhajú vytvárať nové pracovné miesta, či dokonca suplovať úlohu štátu v kultúre, športe alebo umení. Jedným z kritérií ich úspechu je aj ziskovosť. Zhodnocovať peniaze úspešných ľudí, teda prinášať im zisk zo správy ich majetku, je aj hlavným poslaním Across Private Investments. Výsledkom tejto paralely je spolupráca s dlhoročným organizátorom IT Gala, spoločnosťou Digital Visions, pri vyhlasovaní novej kategórie úspešných IT firiem“.

V kategórii „Najziskovejšia IT Firma roka“ sú kľúčové kvantitatívne kritériá. Do rebríčka bolo zaradených 100 firiem s najvyššou EBITDA, teda ziskom pred zdanením, úrokmi, odpismi a amortizáciou za uzatvorený kalendárny rok 2015. Spoločnosti sa následne hodnotili z hľadiska výšky EBITDA, návratnosti vlastného kapitálu (ROE), návratnosti aktív (ROA) a ziskovej marže. Za každý z týchto ukazovateľov mohla spoločnosť dosiahnuť 1 až 100 bodov, podľa toho, ako sa umiestnila v rebríčku pre jednotlivé ukazovatele. Maximálny možný počet bodov, ktorý mohla dosiahnuť najlepšia spoločnosť, bol 400 bodov.

Víťazný Sygic získal dovedna 370 bodov.  ,,Za kľúčový faktor úspešných finančných výsledkov v uplynulom roku“ – uviedol v rozhovore pre Across News zakladateľ a CEO Sygic Michal Štencl – ,,považujem inovácie. Naši zákazníci sú zvyknutí, že im neustále prinášame nové hodnoty, ktoré vylepšujú ich skúsenosti s používaním aplikácií. Vstúpili sme na úplne nový trh, na trh connected cars (prepojených vozidiel). Ako prví sme predstavili navigáciu pre MirrorLink. Veríme, že práve v tomto segmente môžeme uspieť. Podobne to bolo aj v roku 2009, kedy sme uviedli prvú navigačnú aplikáciu pre iPhone. Dnes má iPhone obrovský podiel. Rovnako to teraz vidíme v oblasti connected cars a virtuálnej reality, kde si už budujeme svoje miesto na trhu. Ďalším, nemenej dôležitým faktorom, ktorý sa skrýva za našimi úspechmi, sú ľudia. Ak robíte prácu s nadšením, dokážete spoločne úžasné veci a firmu posúvate dopredu vo všetkých oblastiach“.

K otázke strategických zámerov, ktoré zabezpečia úspešný rozvoj firmy v ďalšom obdobi, M. Štencl pripomenul najmä novo predstavenú platformu Sygic Travel s prepojením na virtuálnu realitu. Jej cieľom je zmeniť spôsob cestovania a byť s používateľom od inšpirácie, kam sa vyberie na svoju ďalšiu cestu, až po bezpečný návrat domov. Používatelia smartfónov si prostredníctvom jednej aplikácie budú môcť vybrať destináciu, rezervovať izbu, let, prenajať auto, naplánovať návštevy pamiatok či zakúpiť lístky na koncert.

Ďalšou sférou záujmu Sygicu v najbližšom období budú autonómne vozidlá. Podľa M. Štencla sa navigácia už čoskoro nebude používať tak, ako ju poznáme dnes,  a to prináša pre Sygic nové výzvy. Na to však bude spoločnosť potrebovať ďalej posilniť svoj tím. ,,Verím“, skonštatoval M. Štencl, ,,že tak, ako doteraz, sa nám podarí získať ďalších nadšených IT ľudí, ktorí budú chcieť meniť spôsoby cestovania na celom svete“.

CEO Sygic Michal Štencl preberá cenu Najziskovejšia IT firma roka 2015 od Maroša Ďurika, CEO Across Private Investments.

Rebríček Najziskovejších IT firiem v roku 2015.