Chcem investovať
Ochota európskych bánk požičiavať narastá
21. 10. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Utorok na svetových finančných trhoch patril hlavne výsledkovej sezóne v USA a menovej politike v Európe. Rely akcií od konca septembra opäť stratila dych a vybrala si prestávku. Investorom aktuálne chýba katalyzátor nových nákupov, ktorý sa však môže objaviť v závere týždňa. Obchodovanie prebiehalo v úzkom pásme a mierne straty knihovali akcie na oboch brehoch Atlantiku.

Kreditné trhy nateraz zaostávajú za akciami, čo je dôvodom, prečo ešte vidíme korekciu indexov zo súčasných úrovní do konca roka. Fed sa stále dostatočne nepresunul k holubičiemu slovníku a ani doterajšie jemné oslabenie dolára nepostačuje na zásadnejšie odvrátenie systémových rizík globálnej ekonomiky. Naďalej sa pridržiavame nášho scenára, že zvýšenie sadzieb bude odsunuté. Vidíme ho už najskôr v polovici budúceho roka a FED ešte tento krát podporí ekonomiku a trhy. Je si vedomý rizík tohto konania, no riešenie vyplývajúceho problému ponechá na budúcnosť. November a december tak podľa nášho názoru ponúknu lepšie príležitosti na nákup sledovaných titulov profitujúcich zo zmeny výhľadu politiky FEDu.

Včera európskych investorov prekvapil prieskum ECB medzi bankami ohľadom štandardov poskytovania úverov. Ten odhalil uvoľňovanie podmienok a väčšiu ochotu bánk robiť biznis, hlavne s korporátnou sférou. Podľa prieskumu by tak mali prudšie rásť objemy úverov a likvidita ECB by konečne mala prúdiť do reálnej ekonomiky. Situácia poskytovania pôžičiek domácnostiam však stále nebola natoľko ružová. Po zverejnení prieskumu okamžite reagovali trhy. Euro posilnilo, akcie a dlhopisy poklesli. Report znižuje potrebu rozšírenia stimulov ECB a očakávania možného prekvapenia na štvrtkovom zasadaní vyprchávajú. Dôvodom sú aj pondelkové jastrabie prejavy Ewalda Nowotného a Christiana Noyer považujúcich súčasné kvantitatívne uvoľňovanie za dostačujúce.

Americkí obchodníci reflektovali hlavne zverejňované výsledky spoločností. V sumáre ich môžeme označiť naďalej za slabé. Miera prekonávania konsenzu je nízka a poskytované výhľady nie sú príliš povzbudivé. Akcie IBM včera stratili takmer 6%. Za očakávaniami zaostal Harley-Davidson, ktorý navyše znížil výhľad, na čo akcia prepadla o 14%. Medziročný pokles výsledkov reportoval aj Lockheed Martin. Investorov naopak potešili správy od United Technologies (+3,9%), ktoré prekonali očakávania ziskom a ohlásili masívny 16-miliardový spätný nákup akcií z trhu, alebo veľmi solídne čísla poisťovne Travelers (+2,5%). Po zavretí parketov slabšie výsledky oproti konsenzu zverejnilo Yahoo!.

Opäť sa nedarilo biotechnológiám, ktoré stratili 3%. Akcie Tesly poklesli o 6,6% po správe od magazínu Consumer Reports venujúcemu sa testovaniu produktov. Periodikum zrušilo pozitívne odporúčanie na model S a vyjadrilo sa, že po dlhšom používaní a testovaní už nepovažujú automobily Tesly za natoľko spoľahlivé. Náš tip Micron prepadol o 10,8% na zníženie odporúčania od Redstone Technology Research. Prepad vidíme ako príležitosť, i keď vzhľadom na naše očakávania opätovnej korekcie širších  trhov nevylučujeme ešte nižšie ceny. Fiat včera vykonal predaj akcií Ferrari. Tie sa začnú dnes obchodovať pod označením RACE na newyorskej akciovej burze. Upisovacia cena 52 dolárov bola najvyššia v rámci stanoveného pásma.

Dnes Ázia nasleduje nemastný záver Wall Streetu. Japonsko je najzelenším trhom vďaka slabším dátam obchodnej bilancie, podľa ktorej export ledva medziročne rástol. To však upevňuje očakávania rozšírenia stimulov. V Japonsku tak vidíme tradičný obchod hry na podporu centrálnej banky, kedy sa zlé dáta stávajú dobrými pre ceny aktív. Naopak najväčšie straty knihujú čínske indexy, najmä malé spoločnosti. Dôvodom je vyberanie ziskov a korekcia predchádzajúceho silného rastu.

Ekonomický kalendár je dnes absolútne prázdny, preto sa investori budú venovať pokračujúcej výsledkovej sezóne. Tá sa pomaly rozbieha aj v Európe. Dnes príliš nepotešila banka Credit Suisse, ktorá ziskom i príjmami zaostala za očakávaniami a ohlásila zvýšenie základného imania v objeme cez 6 mld. frankov. Akcia klesá takmer 5%. Výraznejší prepad zisku zaznamenal priemyselný holding ABB venujúci sa energetickým technológiám, no čísla boli v rámci očakávaní. Naopak silný rast príjmov reportoval spotrebiteľský konglomerát Reckitt Benckiser vlastniaci značky ako napr. Durex, Dettol, Finish alebo Nurofen. Zisk 8% si pripisujú akcie ARM Holdings, dvorného dodávateľa čipov pre Apple.

V USA dnes hospodárenie za tretí kvartál zverejní až 32 firiem indexu S&P 500. Medzi nimi napríklad Boeing, Coca-Cola, Kimberley-Clark, Biogen, General Motors, American Express, SanDisk, eBay a iné.

Koná sa i stretnutie OPECu s predstaviteľmi viacerých nečlenských štátov, napr. Ruska a Mexika. Neočakáva sa ohlásenie zníženia produkcie, no ropa by mohla byť dnes aktívna. USA reportujú i zmenu jej zásob v minulom týždni.