Chcem investovať
Odchod Veľkej Británie predstavuje riziko, je však málo pravdepodobný
22. 02. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Akciové trhy zaznamenali najsilnejší týždeň za 3 mesiace, index S&P500 skončil +2,8%, Nasdaq +3,9% a nemecký DAX +4,7%.

  • Británia sa chystá na referendum v júni, Cameron čelí útokom na všetkých frontoch
  • Rusko plánuje uzatvoriť rokovania o produkcii ropy do 1. marca
  • Americké firmy hlásia najhoršie výsledky od krízy
  • Akcie HSBC klesajú o 5%, americká vláda začala nové vyšetrovanie ohľadom korupcie

Ropa uzavrela piatok v strate, týždeň však ukončila v zisku, špekulácie ohľadom zníženia produkcie OPECu pokračovali naďalej. Irán podporil návrh na zmrazenie, sám sa však nezaviazal k žiadnej akcii. Saudská Arábia navyše vyhlásila, že nie je pripravená na zníženie. Ropa posilňuje aj dnes po novinkách z Ruska, ktoré plánuje uzatvoriť rokovania o zmrazení produkcie do 1.marca.

Najväčšou témou v dnešných dňoch je odchod Veľkej Británie z EU. Referendum je zatiaľ plánované v júni, zatiaľ čo premiér David Cameron bojuje za zachovanie členstva, viacerí politici z jeho vlastnej strany sú skeptickí, a tak čelí útokom na mnohých frontoch. Zástancovia „Brexitu“ požadujú hlavne 4 veci:

1. Žiadne príspevky do EU na záchranu zlyhaných bánk alebo finančných inštitúcií
2. Zrušenie prísnych regulácií, ktoré obmedzujú konkurencieschopnosť krajiny a poškodzujú obchod
3. Zaviesť prísnejšie pravidlá pre imigrantov z EU. Sociálne výhody by mali získať iba takí, čo sú v krajine minimálne 4 roky
4. Väčšie právomoci lokálnym parlamentom pri schvaľovaní zákonov z EU

Británia sa tak chce získať silnejšiu pozíciu v Európskej únii, ak by takéto „výhody“ získala bude určite nasledovať protest zo strany ostatných členov. Obe strany vyzerajú že neustúpia, čo môže spôsobiť výraznú volatilitu v blízkej budúcnosti. Objemy na put opciách na britskú libru sú na najvyšších úrovniach od roku 2011, riziko výstupu a znehodnotenia meny je tak pravdepodobne veľmi reálne. Brexit by spôsobil obrovský šok Európskej únii, ktorý sa nedá predpovedať. Sme toho názoru, že politici urobia všetko preto, aby sa tak nestalo, a podpíšu dohodu v hodine dvanástej ako to bolo s Gréckom.

Viac ako 90% firiem z indexu S&P500 už hlásilo výsledky, ide o najhorší kvartál od krízy. Najviac zasiahnutým je priemyselný sektor, zatiaľ čo služby a spotrebitelia vykazujú kladné výsledky na základe ekonomických dát.

Britská banka HSBC ohlásila výsledky, ktoré sklamali očakávania. Zisk rástol iba 1%, mohli za to hlavne pokuty od regulátorov a spomalenie v Ázii. Tam vidí banka najväčší potenciál, a presúva tým smerom aj väčšinu svojich operácií. Spolu s výsledkami prišla aj správa, že SEC začal vyšetrovanie voči viacerým finančným inštitúciám vrátane HSBC, ktoré používajú pochybné praktiky na prijímanie zamestnancov v Ázii. Už v minulosti boli správy, že mnohé banky zamestnávajú rodiny čínskych štátnych úradníkov, aby sa tak zaistili zákazky a lepšiu pozíciu so štátom.

Tento týždeň je plný ekonomických vyhlásení, v stredu nás čakajú PMI služieb a HDP Nemecka. Štvrtok vyhlásia objednávky tovarov dlhodobej spotreby, zatiaľ čo v piatok bude HDP USA a spotrebiteľská dôvera.