Chcem investovať
Otváranie ekonomík pokračuje. Riešenia Acrossu zhodnocujú
12. 05. 2021 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Apríl patril oživeniu amerických akcií, index S&P 500 rástol o 5,3 %. Opätovne sa presadili dynamické rastové akcie, ktoré posilnili o 6,3 %, pričom konzervatívnejšie hodnotové akcie „len“ o 3,2 %. Európa, už bez Veľkej Británie, a Japonsko sa uplynulý mesiac stretli s množstvom problémov a ich výkonnosť dosiahla 2,1 %, resp. -2,8 %. Rozdielový moment medzi úspešnými a neúspešnými bola vakcinácia. Kým v USA a Británii dosahuje 44 %, resp. 51 %, v Európe je to ledva polovičná hodnota. V nadchádzajúcich mesiacoch však očakávame silné dobiehanie v zaočkovanosti, denne by v Európe malo dostať dávku 0,8 % celkovej populácie.

K významným momentom apríla patrila celosvetová kampaň na zníženie emisií. Veľká Británia oznámila, že do roku 2035 ich zníži o 78 %, prezident Joe Biden hovoril o znížení 50 % do roku 2030. Pridala sa aj Čína, ktorá prisľúbila výrazné znižovanie spotreby uhlia po roku 2025.

K pozitívnemu rastu akcií prispela nová americká administratíva, ktorá okrem úspešnej vakcinácie priniesla dodatočný balíček podpory trhu práce. Do infraštruktúrnych projektov príde 2,3 bln. USD. Už dávnejšie schválený program podpory amerických rodín vo výške 1,8 bilióna bol určený na vyvážené oživenie ekonomiky. Spotrebitelia v USA cítili v priebehu mesiaca väčšiu dôveru k rastu, a tým aj k spotrebe. Môžu tak vyžívať úspory, ktoré sa oproti roku 2020 zvýšili o 8 %. Americká ekonomika rastie nevídaným tempom, za 1. kvartál o 6,4 %. Akcelerovali maloobchodné predaje, ktoré poskočili o takmer 10 % a v súčasnosti dosahujú o 17 % vyššie úrovne ako v období spred pandémie.

Inteligentné riešenia na rastovej vlne

Globálna akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ pokračovala v pozitívnom trende. Medzimesačný rast o 1,9 % je potvrdením úspešného prvého kvartálu a zhodnotenie za rok 2021 o 9,8 % svedčí o solídnom nastavení portfólia. Americký index S&P 500 rástol medzimesačne o 5 % a americké stredne veľké spoločnosti o 4,3 %. Menej sa darilo európskym akciám, ktoré zaknihovali rast na úrovni 2 %. Najhoršie na tom boli akcie rozvíjajúcich sa trhov so stratou 1 % a japonské akcie s poklesom o viac ako 3 %.

Dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ sa udržala v pozitívnom teritóriu napriek rastúcim výnosom dlhopisov zo začiatku roka. Po tlaku prišiel mierny obrat – korekcia tohto trendu. Dopyt po dlhopisoch sa v apríli zvýšil, čo sa pozitívne prejavilo na raste ich cien. Hlavný podiel majú na ňom rizikovejšie dlhopisy tzv. rozvíjajúcich sa krajín, ktoré zhodnotili o viac ako 2 %. Na opačnej strane ostali európske inflačné dlhopisy, ktoré, naopak, zaknihovali stratu -0,5 %. Treba však povedať, že marec bol pre tieto dlhopisy pomerne úspešný a došlo k čiastočnému výberu ziskov.

Alternatívna zložka Across Intelligent Alternative Portfolio+ opätovne potvrdila pozitívny vplyv na výkonnosť riadených portfólií. Medzimesačne si polepšila o 2 %, čím zvýšila svoj náskok pred benchmarkom. Hlavným ťahúňom boli Private Equity, ktoré pripísali 8,3 %. Druhým najvýraznejším hýbateľom bolo zlato s prírastkom 3,6 % a komodity, ktoré portfóliu pripísali 3,4 %. Naopak, najmenej sa darilo indexu volatility, ktorý poklesol o -6 %. Alternatívna stratégia tak po minuloročnej rebalansácii potvrdzuje správnosť nového nastavenia.

Across Bond+ v pätách konkurencii

Po prešľapovaní na mieste v prvej štvrtine roka sa začalo dariť rozvíjajúcim sa ekonomikám a korporátnym bondom, čo bola „voda na mlyn“ pre dlhopisy strednej a východnej Európy. Do značnej miery pomohol relatívny pokoj zbraniam na ukrajinsko-ruskej hranici a výsledky hospodárenia väčšiny emitentov, ktorí aj napriek komplikovanému roku odolávajú nižšiemu dopytu. Deviaty mesiac za sebou zostal Across Bond+ na rastovej vlne a drží sa na dohľad s najväčšími konkurentami. Výnos do splatnosti fondu dosiahol úroveň 4,3 % pri durácii 2,1. Vo fonde prišlo k nákupom ukrajinských dlhopisov a zvýšeniu podielu poľnohospodárskych výrobcov, ktorí profitujú z rastu cien komodít na svetových trhoch.

Ethereum prekonáva bitcoin, Buffett poráža S&P 500

Po výrazných rastoch bitcoinu nastáva čas pre kryptomenovú „dvojku“ ethereum, ktorá dosahuje historické úrovne. V priebehu apríla posilnilo o 46 % a za rok 2021 už dvojnásobne prekonalo svoju hodnotu. Počas posledného roka presiahlo zhodnotenie etherea 1 100 %, kým bitcoin vzrástol „len“ o 448 %. Na hodnotovej vlne sa vezie investičný guru z Omahy Warren Buffett. Jeho Berkshire Hathaway posilnil o 7,6 %, za rok 2021 rástol o 18,6 %. Prevahu hodnotových akcií v portfóliách potvrdili aj luxusné tovary. Posilnili o 6 % a v tomto roku priniesli 12,9 %.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across Intelligent Portfolio 100+Across Intelligent Bond Portfolio+ a Across Intelligent Alternative Portfolio+.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.