Chcem investovať
Panika z nákazy vystrašila aj trhy
11. 02. 2020 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Čakanie na výsledky spoločností obchodovaných na burzách a pokračovanie strastiplného vývoja americko-čínskych obchodných vzťahov mali byť hlavnými udalosťami januára. Nestalo sa tak. Všetky správy z finančného sveta, či už pozitívne alebo negatívne, prevalcoval koronavírus z juhočínskeho mesta Wu-chan.

Výsledok obáv nenechal na seba dlho čakať. Trhy po niekoľkomesačných rastoch spoznali, čo je to výpredaj a za pár dní vymazali  zisky zo  začiatku roka. Najhlbšie vrásky na čele sa tvorili investorom na rozvíjajúcich sa trhoch, najmä v Číne, kde index Hang Seng padol o 9,4 % v priebehu 8 dní.

Príležitosť pre investorov

Ako však ukazuje história, ľudstvo je čoraz pripravenejšie aj na zdanlivo neriešiteľné krízy. Na každú dieru sa nájde záplata a poklesy sú pre skúsených investorov skôr príležitosťou než hrozbou. Fundament svetovej ekonomiky zostáva pozitívny. Väčšina reportujúcich spoločností prináša za 4. štvrťrok 2019 lepšie ako očakávané hospodárske výsledky. Nezhoršujú sa ani ukazovatele prípadnej recesie. Na dôvažok sa zatiaľ pozitívne vyvíjajú vzťahy medzi súperiacimi gigantami USA a Číny, podarilo sa zvládnuť napätie medzi Trumpovou administratívou a Iránom. Po viacerých odkladoch sa Európska únia konečne rozlúčila s Veľkou Britániou, čím sa znížila neistota ďalšieho vývoja.

Inteligentným riešeniam vládli dlhopisy

Po štyroch mesiacoch nepretržitých kladných výkonností si globálna akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ dala pauzu a poklesla o 2 %. Výkyv majú na svedomí predovšetkým rozvíjajúce sa trhy a európske indexy. Analýzy možného vplyvu vírusu na čínsku ekonomiku hovoria o 6-percentnom poklese. To investorov vystrašilo a až panicky sa zbavovali akciových aktív. Na druhej strane, nie všetky zložky akciového portfólia boli v červených číslach. Zhodnotenie indexového fondu iShares MSCI Frontier 100 ETF dosiahlo 0,9 %, čím prekonalo všetky ostatné zložky portfólia.

Klasický scenár sa zopakoval pri dlhopisovej stratégii Across Intelligent Bond Portfolio+. Kým z akcií investori utekali, upokojenie našli v dlhopisoch. Tradičné veľké štátne a korporátne dlhopisové emisie s investičným ratingom z indexového fondu iShares Global Aggregate Bond sa sklonili pred fondom db x-trackers Eurozone Inflation-Linked, ktorý sa zhodnotil o takmer 2 %. Aktuálny výnos do splatnosti portfólia sa nezmenil, dosahuje 2,7 % pri zachovaní durácie na úrovni 4,9.

Takmer bez zmeny zareagovala na výkyvy trhu alternatívna zložka portfólií Across Intelligent Alternative Portfolio+. Mierny pokles o 0,1 % má na svedomí hlavne komoditná zložka portfólia. Z neistoty pokračovania hospodárskeho rastu sa zatiaľ nespamätala ropa, poklesla o 15 %. Dôvodom nebol len koronavírus. K zníženiu prispelo aj Rusko, ktoré sa odmietlo zúčastniť plánovaného zníženia ťažby ropy. Svoj podiel na situácii má tiež napätie medzi Washingtonom a Teheránom.

Across Bond+ rástol v pásme rastu

Stredná a východná Európa ako cieľový sektor fondu priniesla mierne ochladenie záujmu o obchodovanie v regióne, avšak nezaznamenala ani výraznejšie výpredaje. Naopak, hodnota portfólia vzhľadom na vysoký kupón a nízke kolísanie rástla o 0,3 %, čím sa dostala na najvyššie zhodnotenie od zavedenia stratégie. Parametre fondu sú nastavené na veľmi nízku duráciu a na výnos do splatnosti na úrovni takmer 5 % p.a.

Neistota priala digitálnym menám

Len máloktoré aktívum z finančného spektra sa môže tento rok pochváliť takou výkonnosťou ako kryptomeny. Zhodnotenie bitcoinu vystrelilo o 33,5 % a etherea až o 45,4 %. Z veľkej diaľky sa im díva na chrbát veštec z Omahy, ktorého Berkshire Hathaway klesol o 0,9 %, ale aj hedžový fond, ktorý zostal prakticky na nule.

V ponuke Across Crème de la Crème sa stalo lídrom mesiaca zlato. Indexový fond UBS ETF Gold hedged EUR zhodnotil o 4,3 %. Veľmi dobrým výsledkom sa tiež môže pochváliť fond zameraný na podnikové dlhopisy SPDR BofA Merrill Lynch EM Corporate Bond (EUR) s 2,96 %. Mesiac neprial komoditným indexom, ktoré hlavne vplyvom klesajúcej ceny ropy padli o 8 %.

Across Crème de la Crème predstavuje výber z vyše 4 000 indexových fondov z celého sveta. Pri ich výbere zohľadňujeme najmä náklady na správu fondu, referenčnú menu, spôsob kopírovania a odchýlku od podkladového indexu. Ďalšími kritériami sú: frekvencia vyplácania dividendy, menové zabezpečenie, veľkosť fondu a jeho likvidita na trhu.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across OpportunitiesCrème de la Crème, Across Intelligent Portfolio.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.