Chcem investovať
Pasívne fondy naďalej porážajú drahých manažérov
07. 09. 2021 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Aross Challenge aj v tomto roku potvrdzuje, že pasívne fondy sú pre investorov oveľa výhodnejšie, než aktívne riadené fondy. Za prvých 8 mesiacov t. r. priniesli zhodnotenie vyše 20 %.

Počnúc rokom 2018 až do roku 2023 pravidelne, každý polrok, Across porovnáva výkonnosť vybraných aktívne spravovaných fondov s indexovým fondom SPDR S&P 500. Ide o Across Challenge 2023. Ak je v rámci tohto porovnávania výkonnosť indexového fondu vyššia, majú všetci klienti Acrossu možnosť investovať do vybraných indexových fondov ku koncu mesiaca bez vstupných poplatkov. Ako to teda dopadlo v prvom polroku 2021?

Indexové fondy majú stále navrch

Indexový fond SPDR S&P 500 dosiahol od septembra 2018 do 31. augusta 2021 celkové zhodnotenie 61,29 %. Pandémia sa podpísala pod zaostávanie výkonnosti troch vyhodnocovaných aktívne riadených fondov (48,21 %). Ani v najnovšom porovnávacom období sa im nepodarilo poraziť indexový fond.

Víťazstvo indexového fondu v tejto rýchlostnej prémii znamená, že klienti Acrossu môžu počas septembra opäť využiť príležitosť investovať do vybraných indexových fondov bez poplatku za nákup. Pokyn na nákup podľa podmienok Across Challenge 2023 bude zrealizovaný 30. septembra 2021.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.