Chcem investovať
Pasívne fondy porážajú drahých manažérov. Ďalšia príležitosť investovať bez poplatku
09. 09. 2020 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Počnúc rokom 2018 až do roku 2023 pravidelne, každý polrok, Across porovnáva výkonnosť vybraných aktívne spravovaných fondov s indexovým fondom SPDR S&P 500. Ide o Across Challenge 2023. Ak je v rámci tohto porovnávania výkonnosť indexového fondu vyššia, majú všetci klienti Acrossu možnosť investovať do vybraných indexových fondov ku koncu mesiaca bez vstupných poplatkov. Ako to dopadlo v prvom polroku 2020?

Indexové fondy majú stále navrch

Indexový fond SPDR S&P 500 dosiahol od septembra 2018 do 31. augusta 2020 celkové zhodnotenie 24,16 %. Pandémia sa podpísala pod zaostávanie výkonnosti troch vyhodnocovaných aktívne riadených fondov (20,63 %). Ani v najnovšom porovnávacom období sa im nepodarilo poraziť indexový fond, dokonca rozdiel vo výkonnostiach sa z predchádzajúceho porovnania ešte zväčšil.

Víťazstvo indexového fondu v tejto rýchlostnej prémii znamená, že klienti Acrossu môžu počas septembra opäť využiť príležitosť investovať do indexových fondov bez poplatku za nákup. Pokyn na nákup podľa podmienok Across Challenge 2023 bude zrealizovaný 30. septembra 2020.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.