V trhovej hodnote Tesla predbehla gigantov akými sú General Motors či Ford. Pritom ale vygenerovala stratu štvrtý rok po sebe a finančné prostriedky na výrobu je nútená získavať na finančnom trhu. Je rast akcií Tesly zdravý a trvalo udržateľný?
Akcie amerických automobiliek Ford a General Motors sú podľa viacerých fundamentálnych ukazovateľov podhodnotené, čo zvyšuje ich nákupnú atraktivitu. Obe automobilky možno považovať za etablované spoločnosti vzhľadom na ich veľkosť, finančnú stabilitu, výplatu dividend a veľký objem voľných finančných prostriedkov v bilanciách. Aj napriek tomu ich akcie, kvôli pokračujúcemu poklesu predajnosti áut v USA a spomaľovaniu pôžičiek na automobily, zaostávajú.
Akcie Tesly sú však na tieto trendy prekvapivo imúnne a aktuálne sa obchodujú v blízkosti historického maxima. Jej fanúšikovia veria, že hodnota akcií je na základe dlhodobých očakávaní rastu spoločnosti primeraná. Investori argumentujú príležitosťami, ktoré pre spoločnosť vznikli po minuloročnej akvizícii stratového výrobcu solárnych panelov Solar City a nového závodu na batérie, od ktorej si sľubujú zníženie výrobných nákladov.
Negatívny profit aj marža
Tesla zaostáva najmä v ziskovosti. V uplynulom roku dosiahla zisk len v dvoch štvrťrokoch a za celý rok vykázala stratu 725 miliónov USD, čo predstavuje hospodárenie s negatívnou maržou na úrovni -10,36 %. Strata na každom vyrobenom automobile tak dosiahla približne 20 000 USD. Naproti tomu General Motors zaznamenal v uplynulom roku čistý zisk dosahujúci takmer 10 miliárd USD a Ford takmer 7 miliárd USD. Vysoká výroba a predajnosť automobilov totiž robí výrobu efektívnejšou a menej nákladnou.
Slabý odbyt
Šéf Tesly Eleon Musk nemôže byť s predajnosťou automobilov vôbec spokojný. V uplynulom roku spoločnosť predala 76 230 vozidiel. General Motors pritom dokázal predať zhruba 10 miliónov áut a Ford 6,7 milióna kusov. Tesla v tomto roku chystá začatie predaja nového Modelu 3 a do roku 2018 chce výrobu zvýšiť na 500 000 vozidiel ročne. V ďalších dvoch rokoch je cieľom posunúť túto hranicu na milión.
Na tieto ambiciózne ciele si však spoločnosť nevie zarobiť sama a musí sa obracať na finančné trhy. Prostredníctvom predaja 1,3 milióna kusov kmeňových akcií získala 350 miliónov USD a ďalších 850 miliónov USD priniesol spoločnosti predaj dlhopisov prevoditeľných na akcie.
Konkurencia a patenty
Trhový podiel Tesly na americkom trhu elektrických áut aktuálne predstavuje približne polovicu. Väčšina globálne pôsobiacich automobiliek však oznámila ambiciózne plány predaja elektrických automobilov a hybridov v najbližších rokoch. Ide o modely akými sú Hyundai Ioniq Electric, Jaguar I-Pace Crossover, Porsche mission E Sport Car, BMW X3 Crossover či Volkswagen I.D. Crossover. Záplava na trhu elektrických vozidiel sa očakáva do roku 2020. Väčšina týchto dominantných firiem na trhu navyše vlastní patenty a ochraňuje si svoje duševné vlastníctvo. Tesla niektoré patenty naopak zverejnila konkurencii s cieľom pomôcť rozbehnutiu biznisu s elektromobilmi.
„Efekt pôvabu“
Investori milujú fakt, že Tesla svojou výrobou robí veci inak a pomáha šetriť planétu. Veľkú úlohu zohráva aj „status Silicon Valley“, kde sídli väčšina najväčších a najúspešnejších hi-tech spoločností. Podobné faktory často spôsobujú, že investori prehliadajú ekonomické fakty a nakupujú na základe emócií. Pôvab má však vo väčšine prípadov relatívne krátku trvácnosť a až čas ukáže, do akej miery je v akciách Tesly započítaný.
Automobilky cez indexové fondy
Investovať do akcií možno viacerými spôsobmi. Buď nákupom jednej či viacerých akcií konkrétnych spoločností, o ktorých je investor presvedčený, že mu dlhodobo dokážu priniesť zaujímavý kapitálový či dividendový výnos (napr. akcie Tesly).
Z hľadiska diverzifikácie a eliminácie rizika je však vhodnejšou alternatívou investovanie do širšieho fondu. Môže byť zameraný na konkrétny región či sektor ekonomiky, ako napr. automobilky. Kúpou podielového fondu nie je investor nútený analyzovať vhodné akcie, pretože o výber najlepších titulov sa aktívnymi zásahmi stará portfólio manažér.
Dlhodobé štatistiky však ukazujú, že z hľadiska výkonnosti a poplatkov sú najlepším nástrojom na participáciu výkonnosti akcií indexové fondy, ktorých výnos je po splnení špecifických podmienok oslobodený od dane z príjmov. Across ich využíva v kľúčových trhových riešeniach ako CRÈME DE LA CRÈME, INTELLIGENT PORTFOLIO+ a INVESTIČNÉ SPORENIE.