Chcem investovať
Plány OPECU brzdí Irak a americkí producenti
10. 01. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Akciové indexy Nasdaq a FTSE 100 s novým zatváracím maximom.

  • Slová britskej premiérky Theresy Mayovej poslali libru smerom nadol.
  • Podľa šéfa bostonského FEDu by mali úrokové sadzby rásť rýchlejším tempom ako doteraz.
  • Nezamestnanosť v eurozóne stagnovala v novembri na úrovni 9,8 %.
  • Nemecká priemyselná výroba rástla druhý mesiac v rade.
  • Ekonomický kalendár je dnes na zásadnejšie fundament prázdnejší, obchodovanie by sa malo niesť v pokojnom duchu.

Európske akciové trhy zahájili nový týždeň miernym poklesom. Dôvodom boli slová britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorá vo víkendovom rozhovore povedala, že prioritou vyjednávaní Veľkej Británie s EÚ je absolútna kontrola migrácie, a to aj na úkor prístupu na voľný trh Európskej únie. Mayová však neskôr svoje vyjadrenie korigovala slovami, že variant tzv. tvrdého Brexitu nie je pre Veľkú Britániu prioritou.

Z ekonomických výsledkov bola včera zverejnená novembrová nezamestnanosť v eurozóne, ktorá v medzimesačnom porovnaní stagnovala na úrovni 9,8 % – najnižšia hodnota od roku 2009. V Nemecku boli zverejnené výsledky priemyselnej výroby, ktorá rástla druhý mesiac v rade. Vývoz zaznamenal najrýchlejší nárast za viac ako štyri roky.

Širší európsky index Stoxx 600 oslabil takmer o pol percenta na 363 bodov. Proti trendu sa včera vyvíjal iba britský akciový index FTSE 100, ktorý v dôsledku oslabenej libry vzrástol o 0,38 % na nové historické maximum. Nemecký akciový index DAX poklesol o 0,3 % na 11 563 bodov a francúzsky CAC 40 stratil 0,45 % na 4 887 bodov.

Ekonomický kalendár za Atlantikom bol včera prázdny. Investori tak vyhodnocovali slová šéfa bostonského FEDu Erica Rosengrena. Úrokové sadzby by sa podľa jeho slov mali zvyšovať postupne – s ohľadom na vývoj inflácie, avšak rýchlejším tempom ako doteraz.

Index Dow Jones Industrial Average sa včera vzdialil hranici 20 000 bodov keď oslabil o 0,38 %. Širší index S&P 500 poklesol o 0,35 % na 2 268 bodov. Výnimkou bol technologický index Nasdaq Composite, ktorý vzrástol o 0,19 % na nové zatváracie maximum.

Na devízovom trhu zaznamenala po slovách britskej premiérky výraznejší pokles britská libra. Americký dolár vzrástol v reakcii voči libre na dvojmesačné maximum. Hodnota zelenej bankovky však na páre s eurom mierne oslabila. Eurodolár si vo včerajšom obchodovaní pripísal takmer pol percenta zisku na 1,05 EUR/USD.

Cena ropy WTI na svetových trhoch včera poklesla o takmer 4 % na 51,96 amerických dolárov za barel. Dôvodom sú správy o decembrovom náraste exportu Iraku, ktorý predal 13 miliónov barelov ropy uskladnených na ropných tankeroch s cieľom vygenerovať zisk kvôli nárastu cien čierneho zlata po dohode OPECu. Zverejnená správa vyvolala obavy, či sa ropnému kartelu podarí obmedziť nadbytočné zásoby ropy na svetových trhoch.

Výpadky produkcie ropy sú pripravení doplniť americkí producenti, pre ktorých sa výroba po náraste cien ropy stáva opäť rentabilnou. Celkový počet ropných vrtov v USA vzrástol desiaty týždeň v rade na najvyššiu úroveň od konca roka 2015.