Chcem investovať
Po prudkých prepadoch trhy rýchlo rastú
09. 09. 2020 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Letné uvoľňovanie protipandemických opatrení vlialo novú miazgu do žíl investorom. Profitovali z toho rizikové aktíva (akcie), a to bez ohľadu na geografický región. Hlavným motorom svetového ekonomického rastu sú opatrenia vlád a centrálnych bánk na podporu ekonomických blokov. Objemovo prevládajú monetárne opatrenia centrálnych bánk. Počítajú sa na bilióny v priamych obchodoch na finančných trhoch, keďže možnosti znižovania úrokových sadzieb si už väčšina centrálnych bánk vyčerpala. Vlády hlboko zatínajú deficitnú sekeru do rozpočtov, čo v strednodobom a dlhodobom horizonte oddialilo predpokladané problémy s dodržaním rozpočtových pravidiel.

Výsledková sezóna nad očakávania

Pozitívnu úlohu v smerovaní trhov zohrala vcelku priaznivá výsledková sezóna, ktorá končila začiatkom augusta. Napriek poklesu príjmov o viac ako 33 % prekonalo svoje očakávania až 84 % spoločností. Množstvo z nich revidovalo očakávania v 3. štvrťroku smerom nahor. Nie je prekvapením, že medzi silné sektory patria zdravotníctvo a informačné technológie, najviac postihnutými sú energetické spoločnosti.

S ružovými okuliarmi sa na vývoj trhu pozerajú nákupní manažéri po celom svete, ktorých očakávania naznačujú postupné prekonávanie recesie na trhu. K pozitívnym ukazovateľom sa pridávajú aj realitné indexy, predaj a stavba domov v USA.

Letné otvorenie hraníc však spôsobilo obavy o rozsah a rýchlosť druhej vlny pandémie. Nepredpokladáme masívne, ale skôr lokálne opatrenia. Zraky investorov sa preto upierajú na vývoj a aplikáciu vakcíny proti Covidu-19. Dôležitým katalyzátorom by mohli byť americké voľby, v ktorých sa vládnuci republikáni budú chcieť ukázať v dobrom svetle a zvrátiť nepriaznivé preferencie pred novembrovým „dňom D“.

Inteligentné riešenia pokračujú v raste

Staronovým ťahúňom globálnej akciovej stratégie Across Intelligent Portfolio 100+ zostali americké indexy, ktoré profitujú z lepších ako očakávaných výsledkov amerických spoločností. Samostatnou kapitolou sú technologické konglomeráty. Ich trhová kapitalizácia predstavuje 25 % celého akciového indexu. Práve americká zložka si v inteligentnom portfóliu pripísala 7,85 %. Sekundovali im Frontieri, ktorí doplácali na pandémiu a boli v nepriazni investorov. Počas augusta zhodnotili o 7,22 %. Treťou najvýkonnejšou zložkou boli japonské akcie s mesačným prírastkom 6,7 %. Slabším tempom rástli rozvíjajúce sa trhy, európske akcie aj americké Mid cap spoločnosti. AIP100+ pripísal tento mesiac investorom výnos na úrovni  4,4 %.

Dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ zaznamenala po úspešnom júli (+1,3 %) svojím rastom o 0,2 % ďalší pozitívny mesiac. Táto širokospektrálna stratégia zahŕňa prakticky všetky triedy hlavných dlhopisov. Súčasné nastavenie menovej politiky hlavných centrálnych bánk prialo zhodnoteniu rizikovejších dlhových nástrojov. Už niekoľko mesiacov po sebe dominujú dlhopisy s vyšším výnosom. V auguste prispeli k zhodnoteniu stratégie hlavne európske High Yield dlhopisy. Druhým ťahúňom boli dlhopisy rozvíjajúcich sa ekonomík. Po pozitívnom vývoji si štátne globálne dlhopisy odkrojili v auguste z naakumulovaného výnosu.

Alternatívna zložka riadených portfólií Across Intelligent Alternative Portfolio+ má za sebou druhý mesiac s novým zložením. Vymenili sme väčšinu aktív, aby stratégia mala čo najnižšiu koreláciu s akciami a dlhopismi pri zachovaní čo najvyššieho výnosu s nízkou volatilitou. Druhý mesiac vytvorila alternatívna stratégia AIAP+ výnos 0,2 %. Ťahúňom boli Private Equity  –  teda ETF investujúce do firiem rozvojového kapitálu a súkromných spoločností, ktoré nie sú obchodované na burze. Výnos tohto ETF bol na úrovni 1,8 %. Na opačnej strane, najmenej sa darilo indexu strachu – VIX. Rastúci apetít po rizikových aktívach viedol k zníženiu dopytu po indexe VIX, ktorý mesačne poklesol na úroveň -1,18 %. Pokles o -0,53 % zaznamenalo aj zlato.

Across Bond+ smeruje do pozitívneho teritória

Dlhopisový fond Across Bond+ sa v auguste dostal k výkonnosti zo začiatku roka. Medzimesačne zhodnotil o 0,9 %. Najväčšiu zásluhu mal štátny dlhopis Bieloruska, ktorý sa dostáva na pôvodné úrovne. Výnos do splatnosti fondu dosahuje 5,7 %, durácia 2,2, čo prináša pre investorov výnimočný pomer riziko/výnos. V porovnaní s konkurentami má náš fond najväčšiu šancu dosiahnuť ako prvý pozitívnu výkonnosť v tomto „pandemickom“ roku.

Ethereum a luxus lídrami mesiaca

Kto siahol po oportunitných alebo satelitných stratégiách Acrossu, ten by sa v auguste určite nepopálil. Rástli kryptomeny, indexové fondy na luxus, nové vstupy na trh a príjemne prekvapil aj Berkshire Hathaway. Po mesiacoch nevýrazných výsledkov prekonal medzimesačne 90-ročný guru hodnotového investovania Warren Buffett hlavné akciové indexy. Lídrom medzi akciovými investíciami v našej ponuke zostáva videoherný priemysel. Indexový fond od VanEck Video Gaming and eSport medzimesačne narástol o 10 % a tento rok priniesol až neuveriteľných 62,6 %.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across Intelligent Portfolio 100+Across Intelligent Bond Portfolio+ a Across Intelligent Alternative Portfolio+.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.