Chcem investovať
Pod Gerlachom sa ,,udomácňuje“ čoraz viac turistov
26. 09. 2017 Čas čítania: 5 min
Across aktuality
Across aktuality

Záujem turistov o Slovensko si drží naďalej svoju dynamiku. Potvrdzujú to aj aktuálne údaje z najvyhľadávanejšej destinácie – Vysokých Tatier, osobitne zo Sliezskeho domu, najvyššie položeného horského hotela na Slovensku. Sliezsky dom vo Vysokých Tatrách spolu s hotelom a rezortom Salamandra v Štiavnických vrchoch patria medzi najvýznamnejšie investície Across Private Investments v hotelierstve a cestovnom ruchu na Slovensku. Tieto aktivity zastrešuje spoločnosť Prime Tourist Resorts, a. s. (PTR).

Za osem mesiacov tohto roka využilo služby Sliezskeho domu, v nadmorskej výške 1670 metrov, takmer 5200 hostí, čo je viac ako 20-percentný medziročný nárast. Návštevníci, ktorí prechádzali po Tatranskej magistrále, tu využili najmä služby zrekonštruovaného Klubu horských vodcov. Tržby hotela, vďaka rastúcemu záujmu zo strany ubytovaných hostí ale aj okoloidúcich turistov, medziročne vzrástli o viac než 21 %.

Na dobrých výsledkoch tohtoročnej letnej sezóny sa v hoteli Sliezsky dom odzrkadlili okrem iného aj aktivity, ktoré v uplynulých mesiacoch smerovali k rozšíreniu ponuky a zvýšeniu kvality služieb pre návštevníkov. Hotel napríklad rozšíril turistickú nocľaháreň aj stravovacie služby pre okoloidúcich turistov, sprístupnil priestory na špeciálne firemné eventy, rozličné oslavy aj svadby.

Medzi hosťami aj Japonci a Izraelčania

Vysoké Tatry a ich končiare sú pre turistov atraktívne a najlepšie dostupné (vzhľadom na zimné uzávery väčšiny turistických chodníkov) v letných mesiacoch. Od júna do konca augusta sa prišlo pod Gerlachovský štít do Sliezskeho domu zrelaxovať až 3700 dovolenkárov (medziročný nárast je 15,5 %), pričom, okrem domácich, boli medzi hosťami už tradične najmä Česi, Poliaci, Nemci a Maďari.

,,Hoci sa skladba našich hostí,“ konštatuje riaditeľ hotela Walter Konečný ,,výraznejšie nemení, dnes už nie veľkou zvláštnosťou, že na toto unikátne miesto v Tatrách prídu dovolenkovať turisti aj z exotickejších krajín, napríklad z Japonska a v poslednom období najmä z Izraela, čomu napomohla pravidelná letecká linka z Tel Avivu do Košíc. Náš hotel je okrem iného ideálnym východiskovým bodom na výstup na Gerlachovský štít. Vzhľadom na nadmorskú výšku, dobrú dostupnosť a krásnu horskú scenériu je tento štít jedným z najnavštevovanejších vrcholov. Výstup na Gerlach je ale povolený len s horským vodcom, preto hotel ponúka aj službu Gerlach Climb. V tomto roku ju využilo 220 našich hostí, čo je viac ako vlani aj vďaka stabilnému letnému počasiu v našom najvyššom pohorí a zvyšujúcej sa atraktívnosti Tatier ako celku,“ uzatvára W. Konečný.

V hľadáčiku turistov a horských vodcov už 146 rokov

Sliezsky dom je situovaný pri vstupe do Velickej doliny, priamo na brehu Velického plesa a pod najvyšším končiarom Vysokých Tatier – Gerlachovským štítom (2655 m. n. m.). Prvá kamenná chatka stála na tomto mieste už v roku 1871, no o tri roky neskôr ju zmietla snehová lavína. V ďalších rokoch tu mohli hlavne nosiči a horskí vodcovia využívať drevenú nocľaháreň. V roku 1895 postavila sliezska sekcia Uhorského karpatského spolku na západnom brehu Velického plesa prvý Sliezsky dom a to najskôr ako prízemnú drevenú budovu, ktorú postupne rozširovali a modernizovali. Veľká rekonštrukcia sa uskutočnila v rokoch 1957 – 1960, ale už v roku 1962 celý objekt vyhorel.

Od r. 1968 je pod Gerlachom nový horský hotel, ktorý prešiel zásadnou rekonštrukciou a modernizáciou v roku 2010. Hosťom dnes ponúka, okrem kvalitných ubytovacích, reštauračných a kongresových kapacít, aj wellness centrum s nádherným výhľadom na Vysoké Tatry. Vzhľadom na veľký záujem o turistické ubytovanie tu v uplynulom roku rozšírili kapacity turistickej ubytovne a najmä Klubu horských vodcov. Disponuje teraz príjemným posedením pri krbe a prepojený je so samoobslužnou reštauráciou pre 40 hostí. V peknom počasí je celé okolie Sliezskeho domu ,,obsypané“ pešími turistami, ale aj cyklistami, ktorí si po náročnom výstupe užívajú výhľady na tatranské končiare z lavičiek okolo hotela, alebo len tak posedávajú na kameňoch okolo Velického plesa.

Dostupnosť po celý rok

Najvyšší horský hotel na Slovensku leží priamo na Tatranskej magistrále, takže je aj pre peších turistov dostupný počas celého roka (magistrála nespadá pod zimnú uzáveru tatranských chodníkov). V letných aj zimných mesiacoch vyvážajú ubytovaných hostí v Sliezskom dome z parkoviska v Tatranskej Polianke, v zimných mesiacoch slúžia na presuny snežné skútre.

Cesta z Tatranskej Polianky k horskému hotelu pod Gerlachom patrí, vďaka svojim jedinečným parametrom a obtiažnosti (dĺžka takmer 7 kilometrov a prevýšenie 700 výškových metrov), medzi vyhľadávané ciele domácich a zahraničných organizátorov bežeckých a cyklistických podujatí. Sliezsky dom, jeho jedinečná scenéria a zdravá tatranská klíma sú okrem bežných turistov a amatérskych športovcov príťažlivé aj pre mnohých slovenských vrcholových športovcov.