Chcem investovať
Pokles akcií sa zastavil aspoň na jeden deň
15. 01. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Americké akciové trhy si na konečne na jeden deň vydýchli, pričom S&P500 uzavrelo +1,7%, zatiaľ čo Nasdaq 100 skončil +2%.

  • Amerika a Ázia v zisku, Európa červená
  • JP Morgan a Intel hlásia lepšie výsledky
  • Príspevky na podporu v nezamestnanosti mierne stúpli
  • Ropa v zisku 2,4% potiahla hlavne energetický sektor

Jedným z dôvodov bola aj Čína, kde akcie otočili straty a získali 2,5%. Nedokázali však zmazať veľké straty zo stredy. Najsilnejším sektorom bola energetika, kde firmy ako Exxon Mobil alebo Royal Dutch Shell pridali viac ako 4%.

Obavy z medvedieho trhu sa začínajú zvyšovať, poklesy už dosiahli -10% od vrcholov, a nie je veľa dôvodov prečo by sa to malo otočiť. Ako najväčší problém vnímame rast úrokových sadzieb, ktoré sú hlavným indikátorom pohybu akcií. Doba veľmi lacných peňazí je už pravdepodobne za nami, a úrokové náklady výrazne stúpnu, čo zníži marže a zisky firiem. Zvrátiť situáciu by mohol iba FED, ak by pribrzdil vo zvyšovaní, pravdepodobnosť toho je však nízka.

Pokračujúci pokles cien komodít je pozitívny pre spotrebiteľov, ale nie pre priemysel. Ťažobné firmy zrušili plánované projekty v hodnote 380 miliárd dolárov, a to asi ešte nebude finálne číslo. Boom v ťažbe bridlicového plynu v USA bol jedným z hlavným prispievateľov k rastu zamestnanosti. Po poklese cien ropy sa tak tento trend zastaví a v mnohých prípadoch už k prepúšťaniu. Toto nespôsobí recesiu, ale prírastky v pracovných miestach rozhodne nebudú také ako v minulých rokoch.

Žiadosti o podporu v nezamestnanosti stúpli o 7000 na 284 000, čo prekvapilo ekonómov, ktorí čakali pokles na 275 000.

Pád akcií vnímame z dlhodobého hľadiska pozitívne, nižšie ceny tak ponúknu lepšie príležitosti, nemyslíme si však že najhoršie je ešte za nami. Ako hovorí Warren Buffett: „Keď príde odliv, uvidí sa kto plával nahý.“ Problémy v Číne sa iba začnú materializovať, zatiaľ čo marže firiem sa postupne vrátia k historickému priemeru, čo bezpochyby zaváži na cenách akcií. Súčasné poklesy ešte nesignalizujú paniku, s nákupmi teda treba počkať.

Výsledková sezóna už beží v plnom prúde:

Intel poklesol po vyhlásení výsledkov 5%, napriek tomu, že zisk aj tržby prekonali očakávania. Banka JP Morgan hlásila zisk 1,32 USD na akciu, čo bolo mierne vyššie než predpovedali analytici (1,25). Akcie reagovali 2% rastom. Líder na trhu so športovými kamerami GoPro klesol o 24% na nové historické minimá kvôli slabým tržbám a výhľade. Plánujú navyše prepustiť 7% zamestnancov.