Chcem investovať
Prelomová generácia produktov od Applu
12. 09. 2017 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Technologický gigant Apple predstaví dnes v novej centrále Apple Park najnovšie prírastky do rodiny chytrých telefónov. Spoločnosť v tomto roku oslavuje 10. výročie uvedenia prvého smartfónu iPhone na trh a fanúšikovia očakávajú, že Apple okrem novej verzie iPhonu 7, hodiniek Apple Watch, televízie Apple TV, či domáceho chytrého reproduktoru HomePod predstaví aj prémiový iPhone 8, plný nových vychytávok, vrátane OLED displeja, rozpoznávania tváre či bezdrôtového nabíjania.

Investori dúfajú, že nové produktové portfólio reštartuje stagnujúcu tendenciu predajnosti z posledných fiškálnych kvartálov, čo sa pozitívne odrazí na tržbách spoločnosti. V dôsledku očakávaní vzrástli akcie Applu v posledných týždňoch na nové historické maximum. Od začiatku roka dokázali posilniť o viac než 35 %. Potvrdí predstavenie nových produktov a ich predajnosť očakávania investorov? Bude rely akcií pokračovať aj naďalej? Odpovede sa dozvieme v najbližších týždňoch.

Šalamúnske rozhodnutie podporilo euro

Európska centrálna banka ponechala podľa očakávaní úrokové sadzby na doterajších úrovniach a zároveň ubezpečila trhy, že si ponecháva otvorené dvere pre ďalšie opatrenia v rámci programu kvantitatívneho uvoľňovania. Zároveň však ústami svojho prezidenta Maria Draghiho pripustila, že sa začne diskusia o postupnom zrušení programu nákupu dlhopisov. Už len samotné pripustenie diskusie o sprísnení menovej politiky sa považuje za prelom v zmýšľaní ECB, keďže prezident Draghi sa tejto diskusii snaží vyhýbať už mesiace. Nastavenie ďalších opatrení oznámia po zasadnutí ECB v októbri.

Dolár oslabuje, bezpečné prístavy získavajú

Hodnota amerického dolára naďalej oslabuje Jeho hodnota oproti košu najvýznamnejších mien aktuálne atakuje 33-mesačné minimum. Dôvodov je viac ako dosť – zvyšovanie úrokových sadzieb FED-om je v nedohľadne, nedôvera v schopnosť vlády presadiť kľúčové ekonomické reformy narastá, slovná prestrelka so Severnou Kóreou pokračuje a juh USA ohrozujú hurikány. Niet preto divu, že investori mieria do bezpečných prístavov, ktorými sú už tradične švajčiarsky frank, japonský jen a zlato. Žltý kov prekonal psychologickú hranicu 1 300 dolárov za trojskú uncu. Od začiatku roka dokázal posilniť o viac než 15 %. Každá kríza však raz pominie. Platí to aj o hurikánoch a napínaní svalov medzi armádami. Tvrdenie, že krátkodobý pokles je vhodné využiť na nákup, je v tomto prípade viac než na mieste.

Hurikán Harvey tlačí na cenu ropy

Zraky verejnosti a investorov netrpezlivo sledujú dianie v oblasti Karibiku. Hurikán Irma po zdevastovaní ostrovov v Karibiku dorazil na Floridu, avšak v menšom rozsahu než sa očakávalo. V pätách má však hurikán José, ktorý zatiaľ smeruje viac na otvorený oceán. Ich predchodca hurikán Harvey spôsobil výrazné škody v americkom Texase a uzatvoril štvrtinu amerických rafinérií. Dôsledkom je pokles dopytu rafinérii po rope, ktorá nemôže byť ďalej spracovaná. Čierneho zlata je teda aj napriek tropickým búrkam na trhu dostatok, čo tlačí cenu tejto komodity nadol.

Centrálne banky a politika v centre pozornosti

Zraky investorov budú v najbližších týždňoch smerovať na ekonomické dáta a kroky centrálnych bánk na oboch stranách Atlantiku. Zdá sa, že FED si dá – vzhľadom na nízke inflačné tlaky – so zvyšovaním úrokových sadzieb do konca roka pauzu. To však neplatí o kanadskej centrálnej banke, ktorá v uplynulom týždni zvýšila základné úročenie už druhý krát. K podobnému kroku je v Európe zatiaľ najbližšie centrálna banka u našich západných susedov v Čechách. Najväčšia pozornosť sa však sústredí na októbrové zasadnutie ECB, kde by Draghi a  vedenie banky mali rozhodnúť o úprave programu kvantitatívneho uvoľňovania.

Na politickom poli budú v centre pozornosti najmä nemecké voľby, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou prinesú víťazstvo súčasnej kancelárke Angele Merkelovej. Naopak, rokovania o Brexite uviazli na mŕtvom bode a preto premiérka Theresa Mayová plánuje 21. septembra predniesť prelomový prejav. Očakáva sa zmierlivejší tón zo strany britskej vlády. Libra stále oslabuje a ostáva nad úrovňou 0,9 za euro, akciový index sa však drží blízko historických maxím.