Chcem investovať
Prezidentka FEDu Yellenová zmierňuje svoju politiku
11. 02. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Akciové indexy nedokázali udržať zisky ani po holubičom komentári šéfky FEDu Yellenovej.

  • Indexy vymazali zisky napriek holubičiemu komentáru Yellenovej
  • Ropa ich tiež nedokázala udržať aj po poklese amerických zásob
  • Akcie Disney klesajú, horšie výsledky sú hlavne kvôli televíznemu biznisu
  • Volatilita v európskych bankách pokračuje naďalej

Prezidentka FEDu uviedla, že centrálna banka bude postupovať so zvýšením opatrne vzhľadom na súčasné riziká v globálnej ekonomike. Je to zmiernenie politiky oproti predošlým vyjadreniam o štyroch zvýšeniach tento rok. Podľa ekonómov a analytikov je už minimálna pravdepodobnosť, že by došlo k zvýšeniu sadzieb v marci.

Pokles zásob ropy o 754 000 barelov prekvapil analytikov, ktorí čakali nárast o 3,6 milióna. Ropa po správe reagovala rastom 3%, neskôr však zisky pustila. Iránsky ropný minister zároveň povedal novinárom, že sú pripravení rokovať so Saudskou Arábiou o znížení produkcie. Pokračujúca vojna v Jemene si však vyžaduje značné prostriedky. Saudi zároveň vyhlásili, že sú pripravení vstúpiť s vojskom do Sýrie. Špekulácie budú určite pokračovať ďalej, počet ropných vrtov však naďalej klesá a firmy už zrušili plánované výdavky v hodnote stovkách miliárd dolárov, čo sa skôr či neskôr prejaví v ponuke.

Akcie Disney klesli takmer o 4%, potom čo firma ohlásila nižšie zisky z televízneho biznisu, hlavne kvôli klesajúcej sledovanosti staníc ako ESPN. Sú to rovnaké správy ako včera hlásili 21st Century Fox a Viacom. Internetové videá, Netflix a Hulu berú trhový podiel tradičným televíznym staniciam. Time Warner, ktorý vlastní stanicu HBO, hlásil lepšie výsledky a zvýšil dividendu. Firme sa darí aj vďaka tomu, že sa HBO dá pozerať cez internet.

Akcie Deutsche Bank včera stúpli o 5%, potom čo banka ohlásila odkúpenie vlastných dlhopisov na zníženie zadĺženia. Akcie európskych bánk sú od začiatku roka vo výpredaji, pričom talianske stratili už takmer 40%. Dôvodom je stúpanie nesplácaných úverov v krajine.

Svetové banky sú dnes v oveľa silnejšej pozícii ako boli v roku 2007, preto si myslíme, že podobný scenár a panika nás nečakajú. Nízke úroky prinútili mnohých investorov vložiť peniaze do rizikovejších aktív, ktorých ceny prudko stúpli. Návrat k „normálu“ spôsobuje ich odliv, čo môže tlačiť ceny akcií ešte nižšie. Z dlhodobého hľadiska to však vnímame pozitívne a vidíme príležitosti v energetickom, biotechnologickom a finančnom sektore.

Tento týždeň nás ešte čakajú dáta maloobchodnej spotreby, spotrebiteľskej dôvery a inflácia v Nemecku.