Chcem investovať
Príde „konečne“ rozuzlenie Gréckej ságy tento víkend?
10. 07. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Ako sme už včera avizovali, počas posledných dvoch pracovných dní tohto týždňa možno očakávať zvýšenú volatilitu na trhoch, čo sa nám včera aj potvrdilo. Pozitívny sentiment šíriaci sa z ázijských trhov (kde aspoň dočasne zafungovali opatrenia vlády a trhového regulátora na ochranu tamojších trhov pred ďalšími prepadmi) podporil rast indexov vo svete. Európske akciové trhy neboli výnimkou a dodatočne ešte ťažili zo zverejňovaných informácií o novom gréckom návrhu reforiem a dohody s veriteľmi.

Nový návrh reforiem, ktorý grécki predstavitelia zaslali vo štvrtok večer šéfovi euroskupiny Dijsselbloemovi, je výrazne podobný pôvodnému návrhu euroskupiny z 26. júna, ktorý však bol odmietnutý v gréckom referende. Z nového návrhu je však badateľná zmena rétoriky gréckych predstaviteľov a ponúknutie najvýznamnejších ústupkov z ich strany za celú dobu vyjednávania. Navrhnutý balíček reforiem predpokladá prudký nárast daní, významné zásahy do gréckeho penzijného systému, ktoré predtým grécki predstavitelia odmietali a taktiež rozsiahle rozpočtové škrty vo výdajoch na obranu. Balík reforiem by mal ročne vyniesť alebo skôr ušetriť Grécku sumu približne 10-13 miliárd euro, za ktorú na oplátku požaduje grécka strana trojročnú pôžičku od ESM (Európskeho mechanizmu pre stabilitu) vo výške minimálne 53,5 miliardy euro. Takto navrhnutý balík reforiem je pozitívnym znakom nielen pre veriteľov, ale i pre trhy, najmä tie európske, ktoré uzavreli včerajšie obchodovanie vo výrazne zelených číslach. Hoci včerajšie zisky európskych indexov dosahovali až 2% hodnoty, odhalenie celého gréckeho návrhu prebehlo až vo večerných hodinách, čiže európske trhy ešte nestihli na všetky zverejnené informácie zareagovať. Preto sa dá očakávať, že dnešné obchodovanie bude zahájené opäť výrazným posilnením.

Je nutné však podotknúť, že niektorí analytici rozumne krotia očakávania ohľadom nového gréckeho návrhu, nakoľko navrhované reformy sú ešte prísnejšie ako tie, ktoré boli odmietnuté v referende. Nielen občania Grécka, ale i radikálne krídlo vládnej strany Syriza môže mať s týmto návrhom problém a pri dnešnom schvaľovaní návrhu v gréckom parlamente môže hlasovať proti. Všeobecne sa však predpokladá, že návrh gréckym parlamentom prejde, s pomocou hlasov opozičných, proeurópskych poslancov. Následne bude nutné nový návrh prejednať na stretnutí euroskupiny, ktorá zasadne v sobotu a na stretnutí všetkých predstaviteľov EÚ, ktoré je na pláne v nedeľu. I v prípade kladného skončenia všetkých rokovaní však bude stále potrebné aby novú pôžičku Grécku od ESM schválili národné parlamenty v krajinách ako je Nemecko, Fínsko alebo Slovensko, kde v poslednej dobe prevládajú skeptické názory na požičiavanie ďalších peňazí Grécku. Vo všeobecnosti možno povedať, že reálnosť navrhnutého riešenia gréckeho problému je stále vysoko otázna a treba tiež pripomenúť, že každým dňom neistoty a trvania rokovaní gréckych predstaviteľov s veriteľmi sa vďaka kapitálovým kontrolám ponára Grécko čoraz hlbšie do problémov a ekonomika do recesie.

Zámorské trhy sa včera v súlade s európskymi indexmi po celom svete zviezli na pozitívnej vlne, ktorú podporili tiež zverejnené výsledky hospodárenia gigantov ako je Pepsi alebo Walgreens Boots Alliance, ktoré prekonali očakávania analytikov. Mierne negatívny vplyv na trhy malo zverejnenie počtu nových a pokračujúcich žiadostí o dávku v nezamestnanosti, ktoré boli vyššie ako očakávania, avšak optimizmus trhov bol silnejší a vďaka tomu uzavreli americké indexy v zelených číslach.

Na komoditných trhoch včera nedochádzalo k výraznejším pohybom nakoľko investori sa sústredili na akciové trhy, kde dochádzalo k výrazným ziskom. Miernou výnimkou bola ropa, ktorá reagovala včera a očakávame, že bude reagovať aj dnes, miernym nárastom ceny na stále neuzavreté rokovania medzi Iránom a svetovými mocnosťami. Podľa čelných predstaviteľov sa rokovania o iránskom jadrovom programe zasekli na nezhodách ohľadom obmedzenia iránskeho predaja zbraní.

Dnešné nočné obchodovanie v Ázii sa nieslo najmä v Číne opäť v pozitívnom duchu a s istou dávkou opatrnosti možno povedať, že opatrenia vlády a regulátora nateraz zabrali a dva najväčšie čínske indexy si pripísali opäť výrazné zisky. Shanghai Composite posilnil o 4,54% a Shenzen Composite o 4,09%, vďaka čomu šlo o najvýraznejší dvojdenný nárast na čínskych akciových trhoch od roku 2008.

Dnešné obchodovanie na trhoch v Európe bude teda opäť primárne závisieť od zverejnených informáciách týkajúcich sa Grécka, schvaľovania nového návrhu v gréckom parlamente a prípadných vyjadrení čelných predstaviteľov Eurozóny k zaslanému návrhu reforiem. Rovnako sa dnes ráno zverejňovali makrodáta ako priemyselná produkcia vo Francúzsku a Taliansku, ktorých rast prekonal očakávania a dodatočne podporil raňajší rast indexov.

V zámorí dnes pokračuje výsledková sezóna zverejneniami menších firiem a investori budú tiež pozorne sledovať zverejnené hodnoty veľkoobchodných zásob a novinky týkajúce sa Grécka.

Najbližšie tri dni budú jednoznačne v réžii Grécka a rokovaní jeho predstaviteľov s veriteľmi, preto môžeme vopred očakávať výrazný pohyb trhov aj v pondelok ako reakciu trhov na dosiahnuté dohody. O výsledku rokovaní Vás samozrejme budeme informovať opäť v pondelok.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 051,31 +0,23%
 Stoxx 600 381,06 +2,19%
 Euro/dollar 1,1036 -0,37%
 Zlato 1 159,43 +0,09%
 Ropa WTI 52,78 +2,19%