Chcem investovať
Priemysel sa zviecha, služby stále v reštrikciách
11. 11. 2020 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Veľkú časť októbra zostali trhy v čakajúcom móde a po vyhlásení rozsiahlych reštrikcií po celej Európe sa presúvali misky váh na stranu predávajúcich. Starý kontinent sa už pripravil na pandémiu lepšie a zaviedol cielené lokálne opatrenia, ktoré umožňujú vyhnúť sa národným lockdownom. Nové opatrenia nemajú zatiaľ dokonalú účinnosť, výkonnosť ekonomík sa zviecha len pozvoľna. Ocitli sa na rázcestí – priemyselný sektor sa dostáva do normálu, ale služby nevedia nájsť pevnú pôdu pod nohami, zmietajú sa v reštrikciách.

Rokovania medzi Európskou komisiou a Brexitom zatiaľ nevedú k obchodnej dohode. Predpokladalo sa, že v polovici mesiaca príde k prielomu. To sa však opätovne nepotvrdilo a hoci sa diskusie zintenzívňujú, stále nie je jasné, či do konca roka nájdu spoločnú reč.

Na druhej strane sa o povzbudenie trhu pokúsila prezidentka ECB Christine Lagardeová, ktorá ubezpečila trh o flexibilite centrálnej banky, schopnosti rebalansovať všetky doteraz použité nástroje, vrátane „dotlačenia“ nových peňazí. Deklarovala tiež, že banke nebude prekážať ani deflácia.

Pozitívom bolo, že ekonomický dosah koronavírusu sa ukázal menej dramatický ako sa predpokladalo. V druhom kvartáli t. r. sa americká ekonomika prepadla o 32 %, čo však do značnej miery vykompenzoval 33-percentný rast v treťom štvrťroku. Záblesky pozitívnej nálady sme zažili aj v Európe, keď namiesto očakávaného rastu o 9,7 % prišiel skok na 12,5 %.

Pandémia v USA bola zatienená prezidentskou kampaňou. Hoci bol demokratický kandidát favoritom, prezident Trump nepredával svoju kožu lacno. Víťazom sa stal napokon Joe Biden a trhy započítavajú výsledok volieb. Akciové indexy narástli za posledný týždeň o 7 %, čo predstavuje najsilnejší týždenný rast od apríla tohto roka. Popri prezidentovi si investori všímajú aj rozdelenie kariet v parlamentných voľbách, ktoré sú kľúčom k pandemickej pomoci ekonomike.

Pokles akcií zachraňovali dlhopisy

Globálnu akciovú stratégiu Across Intelligent Portfolio 100+ poznačil dočasný odklon investorov od rizikovejších aktív. Paradoxne sa menej darilo veľkým indexom v USA a v Európe, ktoré klesali o viac ako 3 %. Na strane víťazov boli menšie indexy s nižšou trhovou kapitalizáciou. Darilo sa rozvíjajúcim sa trhom zastúpeným indexovými fondami Amundi MSCI Emerging Markets a iShares MSCI Frontier 100 ETF, ktoré zhodnocovali o viac ako 2 % za mesiac. Príjemným prekvapením boli tiež stredné americké spoločnosti.

Dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ zabezpečila v uplynulom mesiaci stabilitu portfólií ako protiváha dynamickejším riešeniam. Výkonnosťou presvedčili inflačné dlhopisy, ktoré rástli o viac ako 1 %. Svoju prácu odviedol aj veľký dlhopisový fond iShares Global Aggregate Bond zahŕňajúci štátne papiere. Na opačnej strane bariéry sa ocitli UBS Bloomberg Barclays USD Emerging Markets, ktoré ako jediné zaznamenali medzimesačný pokles. Naša dlhopisová konkurencia v podobe benchmarku poklesla medzimesačne o -0,2 %.

Alternatívna zložka riadených portfólií Across Intelligent Alternative Portfolio+, ktorá bola vytvorená ako protiváha tradičným aktívam, poklesla o 1,3 %. Investori napriek oslabeniu akcií nevošli do bezpečných prístavov vo forme zlata. Poklesla aj infraštruktúra a privátne emisie. Naopak, zabrala „poistka“ stratégie vo forme investície do indexu volatility Lyxor S&P 500 VIX Futures, ktorá rástla o viac ako 4,26 %.

Across Bond+ pokračuje v raste

Pre ochotu držať dlhopisy emitentov strednej a východnej Európy bolo rozhodujúce upokojujúce zasadnutie ECB. Október prial aj riešeniu Across Bond+, ktoré zhodnotilo medzimesačne o 0,4 % a ako jeden z mála z fondov v tejto kategórii dosahuje tohtoročnú pozitívnu výkonnosť a má ambíciu prekonať v najbližších mesiacoch svoj benchmark aj highwatermark. „Zlým dieťaťom“ portfólia aj starého kontinentu ostáva Bielorusko, ktoré denne zažíva protesty proti Alexandrovi Lukašenkovi. Na cene dlhopisov sa turbulencie prejavujú len v malom rozsahu. Zraky sa upierajú na Turecko a jeho vzťah s EÚ. V prospech moslimskej krajiny nesvedčí ani stav ekonomiky. Výnos do splatnosti fondu Across Bond+ zostáva nad 5,3 %, pri mimoriadne nízkej durácii 2,2, čo do veľkej miery chráni investorov pred zmenami v úrokovej politike.

Kryptomeny na víťaznej vlne

Tradičné triedy aktív sa len z diaľky pozerali na chrbát alternatívnym investíciám v podobe digitálnych mien. Bitcoin zhodnotil o 25 % a v tomto roku patrí k príjemným prekvapeniam s výnosom takmer 80 %. Kryptomenová dvojka Ethereum pridala 5,5 %, tento rok však rástla raketovo o 202 %, čím pripomenula svoje najlepšie časy. Ostatné oportunitné stratégie sa príliš nevyznamenali – veštec z Omahy stratil viac ako 5 %. Nedarilo sa ani videohrám, ktoré boli akciovým titulom roku. Ich opätovný návrat by mal prísť do konca roka, keď očakávame striktnejšie protikovidové opatrenia a darčekovú sezónu.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across Intelligent Portfolio 100+Across Intelligent Bond Portfolio+ a Across Intelligent Alternative Portfolio+.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.