Chcem investovať
Problémy v Číne sa opäť dostali do pozornosti investorov
05. 01. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Prvý obchodný deň roku 2016 bol výrazne červený. Hlavným dôvodom boli čínske akcie, kde index Shanghai padol o takmer 7%, čo neskôr spôsobilo zatvorenie obchodovania na celý deň.

  • Panický výpredaj v Číne, obchodovanie uzatvorené na deň
  • Európske aj americké akcie v silnom poklese
  • FED možno zvýši sadzby 3-5 krát tento rok
  • Tesla sklamala slabšími dodávkami áut, General Motors investuje do firmy Lyft

Výpredaje sa spustili aj na európskych akciách, kde nemecký DAX klesol o 4,3%. Index S&P500 nasledoval Európu a dosiahol intradenné minimum -2,5%, časť strát však vymazal a uzavrel -1,5%, zatiaľ čo Nasdaq 100 skončil -2,1%.

Prieskum výrobnej aktivity ISM ukázal ďalšie spomalenie z 48,6 v novembri na 48,2. Očakával sa však návrat k 49. Ide o pokračovanie trendu negatívnych správ z priemyselného sektora, kde pokles objednávok a ziskov tlačí dole akcie týchto firiem. Ide o oblasť, ktorá býva najrýchlejšie zasiahnutá recesiou, preto to môžeme vnímať ako varovný signál. PMI prieskumy výroby vo Veľkej Británii rovnako sklamali na úrovni 51,9 (oč. 52,7), podobne ako v iných krajinách. Nejde teda o izolovaný problém, ale signalizuje to spomalenie globálneho priemyslu.

Napriek tomu boli poklesom najviac zasiahnuté technologické a finančné akcie. Jednou z najhorších v indexe S&P500 bol Netflix, ktorý po znížení ratingu firmou Baird poklesol o takmer 4%. Akcie ostatných lídrov ako Amazon, Alphabet a Facebook padali spolu s trhom. Ťažobné spoločnosti sa ako jediné udržali a skončili v zelených číslach.

Akcie Tesla Motors (TSLA) spadli 7% po slabších číslach predajov áut. V štvrtom kvartáli Tesla dodala 17 192 modelov S, čo bol 75% nárast oproti minulému roku, firma však pôvodne očakávala 17 000 – 19 000, čo sklamalo niektorých analytikov. Za celý rok tak dodali 50 580 áut, oproti očakávaným 50 000 – 52 000. Do roku 2020 plánujú vyrábať 500 000 vozidiel ročne, čo je veľmi ambiciózny cieľ.

General Motors ohlásil plán investovať 500 miliónov do firmy Lyft, ktorá je jediným výrazným konkurentom spoločnosti Uber. Obe prevádzkujú taxi služby a zdieľanie áut cez mobilné aplikácie. GM poskytne svoj výskum v robotike, pričom sa ich autá stanú hlavnou značkou vodičov Lyftu. V kombinácii tak dokážu vytvoriť platformu na jednoduchý prenájom a požičiavanie áut.

Podľa viacerých expertov budú ľudia vlastniť stále menej áut a viac používať aplikácie ako Uber a Lyft.  Firmy ako Google už dávno pracujú na autách, ktoré bez vodiča dopravia pasažierov z bodu A do bodu B, pričom by fungovali ako hromadná doprava a mohol by ich používať ktokoľvek. Uber je vo všetkých aspektoch niekoľkonásobne väčší ako jeho malý konkurent. Na základe posledného financovania bola hodnota firmy 62 miliárd dolárov, zatiaľ čo Lyft je ocenený na 5,5 miliardy. Nedávno najali viacerých vedcov z univerzity Carnegie Mellon a vytvorili vlastné vývojové centrum v Pittsburghu. Lyft sa ich snaží dobehnúť uzatváraním spojenectiev s firmami ako GM.

Saudská Arábia a Bahrajn prerušili diplomatické vzťahy s Iránom, po protestoch v Teheráne proti zabitiu šiitskeho klerika al-Nimra. Napätie v regióne tak naďalej ostáva, očakávame výraznú volatilitu na rope v nasledujúcich dňoch a týždňoch.

Prezident San Franciského FEDu John Williams včera uviedol, že volatilita na finančných trhoch neohrozí hospodársky rast USA, zároveň vidí 3-5 zvýšení sadzieb tento rok. Pravdepodobnosť rastu úrokov v marci je už viac ako 50%. Sadzby sú jedným z hlavných faktorov ekonomickej aktivity, ziskov firiem a teda aj pohybu akciových trhov. Tie sa historicky pohybovali v pozitívnom teritóriu  v úvode zvyšovania, po viac ako 12 mesiacoch však zaznamenávajú pokles. Rast sadzieb je veľmi negatívny pre akcie z dlhodobého hľadiska, a ak súčasný trend bude pokračovať rýchlym tempom, môžeme sa čoskoro dostať do výraznej korekcie na indexoch.

Stred týždňa je chudobný na ekonomické vyhlásenia, zvýšenie obchodnej aktivity čakáme až v piatok po vyhlásení čísel nezamestnanosti.