Chcem investovať
Prvý pandemický rok skončil. Pre investorov lepšie ako sa čakalo
19. 01. 2021 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Atmosféra pokoja, radosti a optimizmu sa preniesla aj na finančné trhy. Tradičná „Santa Claus rally“ sa opäť raz potvrdila. Akcie si udržali novembrové silné prírastky a v závere decembra pridali do peňaženiek investorov pár percent navyše. Uplynulý štvrťrok bol so 16-percentým zhodnotením hodnotových akcií najvýkonnejším od roku 2009. Malým spoločnostiam sa darilo ešte viac, dobehli aj veľké firmy. Rastu cien komodít pomohol zvýšený dopyt po priemyselných kovoch v Ázii, ropa posilňovala z vyššej mobility spôsobenej vakcinačným optimizmom.

Uplynulý štvrťrok bol najvýkonnejším od roku 2009.

Prvý kvartál minulého roka sa svet bál korona nákazy a uzatvoril sa do prísnych lockdownov. To spôsobilo prudký prepad akcií a výkonnosti ekonomiky. Druhá vlna pandémie udrela plnou silou na Európu a USA a prekonala aj očakávania pesimistov. Na oživenie hospodárstva to však také vážne následky nemalo. Rastúce počty pacientov síce primäli zodpovedných zaviesť striktnejšie opatrenia, ale vlády silou-mocou udržiavali ekonomiky v chode. Využili aj odložený dopyt a vianočnú nákupnú horúčku. Comeback zažívali energetické spoločnosti, banky aj automobilky, teda dočasne porazení z prvej vlny pandémie.

Voľba nového amerického prezidenta otvorila dvere pre zelené energie aj zodpovedné investovanie (ESG). Očakáva sa deeskalácia napätia s Čínou a európskymi spojencami. Rozvíjajúce sa trhy sa spomedzi štandardných ekonomík stávajú novou voľbou pre investorov, prvou voľbou začínajú byť ázijské trhy. Profitujú z excelentného zvládnutia pandémie, rastu bohatstva strednej triedy a nízkej zadlženosti.

Rokovania o brexitovej obchodnej dohode medzi Veľkou Britániou a Európskou komisiou sa vinou zhoršujúcej pandémie a neústupčivosti oboch strán takmer ocitli v ohrození. Po úspešnom závere rokovaní sa však Veľká Británia vydala na samostatnú cestu s novou dohodou, čo môže byť ďalšia príležitosť využiť vystresovaný trh.

Riešenia Acrossu v zisku

Globálna akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ pokračovala v málo vídanom  raste. Využila priaznivú náladu spojenú s vakcináciou proti covidu a vydýchnutie po zvolení Joe Bidena do prezidentského úradu. Akciová stratégia zakončila december s prírastkom 4 %. Aj napriek turbulentným udalostiam v roku 2020 priniesla celkový výnos 5,4 %. V decembri sa najviac darilo akciám Emerging Markets, ktoré vzrástli o 5,2 %. V tesnom závese bolo sto najväčších svetových firiem, tzv. frontieri, ktorí doručili takmer 5 %. Ostatné akciové indexy zahrnuté do globálnej stratégie AIP 100+ dosahovali výnos mierne nad 3 %. Minulý rok tak môžeme zhodnotiť ako úspešný pre akciové investície, a to aj napriek globálnej pandémii.

Dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ porazila svoj benchmark o 0,4 %. Globálne štátne dlhopisy skončili s výnosom blízkym nule. Na opačnej strane si dlhopisy Emerging Markets pripísali výnos 2,73 %. Sekundovali im európske High Yield dlhopisy, ktoré doručili výnos v poslednom mesiaci na úrovni jedného percentuálneho bodu. Celkovo si globálna dlhopisová stratégia AIBP+ pripísala decembrový výnos na úrovni 0,4 %. Ani covid nezastavil „inteligentné“ dlhopisy. Vlani sa im podarilo vygenerovať zisk 1,8 %. V čase nulových úrokových sadzieb ide o solídny výsledok.

Alternatívna zložka riadených portfólií Across Intelligent Alternative Portfolio+ zabrala aj v decembri a porazila svoj benchmark o 1,5 %. Alternatívna stratégia vykazuje nízku koreláciu s akciami a dlhopismi, jej úlohou je prinášať výnos aj v „zlých časoch“. Peniaze investorov zhodnotila počas decembra o 1,5 %. Hlavným ťahúňom bolo zlato s výnosom takmer 5,4 %. V tesnom závese skončili private equity spoločnosti. Najmenej sa darilo komoditnému fondu, ktorý zaknihoval stratu -1,8 %, a to hlavne kvôli zmene výmenného kurzu. Negatívny výsledok spôsobilo posilnenie eura voči USD.

Across Bond+ druhý na svete

Across Bond+ pokračoval v mimoriadnom finiši náročného roka a predĺžil sériu pozitívnych mesiacov. Kladné zhodnotenie dosiahol počas deviatich mesiacov v roku. Fond tým potvrdil svoje postavenie v rámci globálnej konkurencie. Najväčší príspevok k medzimesačnej výkonnosti pridal dlhopis maďarskej chemičky Nitrogenmuvek a štátny bond Bieloruska. Vlani spôsobili najhlbšie vrásky investorom ruskí a tureckí emitenti. Za rok 2020 fond zhodnotil o 2,18 %, pričom za december rástol o 0,54 %. Výnos do splatnosti fondu, bez ohľadu na rast cien, zostal na úrovni 4,3 % pri nízkej durácii 2,1, čo do veľkej miery chráni investorov pred zmenami v úrokovej politike. Fondu Across Bond+ sa opäť podarilo prekonať benchmark a stanoviť nový highwater mark.

Kryptomeny a videohry ovládli trh

Investori zobrali digitálne meny útokom. Cenu bitcoinu vyniesli  na historické maximá a zdá sa, že naďalej mieri nahor. V roku 2020 dosiahlo Ethereum rast 473 %, jej „väčší brat“ bitcoin 271 %. Výkonnosť kryptomien pripomína rok 2018. Analytici prinášajú rozporuplné predikcie budúcej ceny, ktoré začínajú na nule (pesimisti) a šplhajú sa až ku 400 tis. USD (optimisti). Výkonnosťou sa digitálnym menám medzimesačne priblížili videohry, ktoré rástli o 7 %. Z ponuky satelitných akcií Acrossu zostali lídrom investičných príležitostí. Za rok 2020 vzrástli videohry o vyše 84 %.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across Intelligent Portfolio 100+Across Intelligent Bond Portfolio+ a Across Intelligent Alternative Portfolio+.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.