Chcem investovať
Rast akcii sa zastavil pred začiatkom výsledkovej sezóny
08. 04. 2016 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Volatilita pokračuje ďalej, indexy zmazali včerajšie zisky.

  • Tesla má už 325 000 objednávok na Model 3
  • Verizon chce kúpiť kľúčové časti biznisu Yahoo
  • Škandál z Panamy má ďalšie obete
  • Argentína budúci týždeň vstúpi opäť na finančné trhy po 15 rokoch

Akcie

Pred začiatkom výsledkovej sezóny si dali akcie pauzu a zatvorili v červených číslach. Nasdaq -1,5%, S&P500 -1,2%, DAX30 -1%. V pondelok bude hlásiť ako prvá výsledky Alcoa, ktorá je barometrom priemyselnej aktivity v USA. Analytici očakávajú 7,9% pokles ziskov a to už tretí kvartál za sebou, čo sú najhoršie čísla od roku 2009. Pokiaľ vynecháme ropný sektor, čaká sa 3,6% pokles. Ropa zatvorila nižšie po veľmi silnej strede, energetický sektor včera poklesol o 1,1%.

Tesla vyhlásila, že prijala už 325 000 objednávok na Model 3, čo predstavuje 14 miliárd dolárov v potenciálnych tržbách. Akcie poklesli o 2,9%.

[mail]

Akcie Yahoo narástli po správach, že Verizon plánuje kúpiť ich hlavný internetový biznis a začleniť ho pod AOL. Firma sa chce rozdeliť na viacero častí vrátane ich podielu v Alibabe. Urobili tak po tlaku zo strany väčších investorov, ktorí vidia v rozdelení firmy väčšiu hodnotu. Akcie však neskôr uzatvorili v strate, nakoľko sa v tomto roku očakáva 15% pokles tržieb.

Japonský yen pokračoval v raste napriek veľkým snahám centrálnej banky o jeho oslabenie. Dostal sa na najvyššiu úroveň od októbra 2014, kedy Bank of Japan ohlásila extrémne kvantitatívne uvoľňovanie na podporu ekonomiky. Posilňovaniu yenu pomáha aj dolár, ktorý výrazne oslabil po umiernenom komentári prezidentky FEDu J. Yellenovej.

Michael Grahammer, predseda predstavenstva rakúskej štátnej banky Hypo Landesbank Voralberg, včera nečakane rezignoval potom, čo sa ukázalo, že je napojený na offshore firmy v Lichtenštajnsku. Panamský únik dokumentov tiež ukázal, že nórsky chemický gigant Yara International podplatil dvoch predstaviteľov ruskej spoločnosti Eurochem Mineral.

Rozvíjajúce trhy

Argentína sa pripravuje na návrat na kapitálové trhy prvýkrát po 15 rokoch. Od krachu v roku 2001 tak pôjde o významnú ekonomickú udalosť. Očakáva sa že budúci týždeň emitujú dlhopisy v objeme 12 miliárd USD.