Chcem investovať
Rast americkej ekonomiky drží septembrové zvyšovanie úrokových sadzieb stále v hre
31. 07. 2015 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Štvrtkové obchodovanie na trhoch v Európe sa nieslo v duchu pokračovania výsledkovej sezóny, kedy svoje výsledky zverejnili viacerí giganti ako Siemens, Enel, Renault, Sanofi, Shell či Telefonica. Nakoľko zverejnené výsledky v drvivej väčšine prípadov prekonali očakávania nastavené analytikmi, akcie týchto firiem potiahli indexy do zelených čísiel.

Podobný priebeh malo včera aj obchodovanie na druhej strane Atlantiku, pričom hlavnou udalosťou dňa bolo zverejňovanie vývoja HDP za druhý kvartál a najnovších čísiel z trhu práce. Rast HDP v druhom kvartáli dosiahol 2,3% anualizovane, čo bolo o niečo nižšie, ako očakávali analytici, ale pre zmenu bol výrazne revidovaný pokles v prvom kvartáli z -0,2% a to na rast +0,6%. 2,9% rast osobnej spotreby a pomerne slušné čísla z trhu práce, žiaľ stále nepresvedčili analytikov, že FED nezdvihne úrokové sadzby po prvýkrát už na septembrovom zasadnutí. Aj z tohto dôvodu otvárali americké indexy v červených číslach, pričom v priebehu obchodovania sa dostali na zelenú nulu.

Komodity včera pokračovali v dlhodobom klesajúcom trende, ktorý iba podporil silnejúci dolár. Aj preto zlato i ropa zakončili štvrtkové obchodovanie nižšie o viac ako pol percenta.

Dnešné nočné obchodovanie v Ázii spočívalo v absorbovaní nových čísiel z USA do trhu. Na silnejúci dolár zareagovali miestne burzy rastom, nakoľko došlo skrz oslabovanie vlastných mien k podpore miestneho exportu. Typickým prípadom je japonský Nikkei, ktorý posilnil o 0,3%. Čínsky Shanghai Composite sa naďalej vyznačuje zvýšenou volatilitou, pričom deň zakončoval opäť v strate, konkrétne 1,13%.

Dnešné obchodovanie v Európe bude podľa našich očakávaní pomerne pokojnejšie. Z makroekonomických údajov sa dnes zverejňujú informácie z maloobchodného trhu v Nemecku a Španielsku, vývoj inflácie v Taliansku i eurozóne a vývoj nezamestnanosti v eurozóne. Rovnako pokračuje dnes výsledková sezóna, nie však v takom rozsahu ako posledné dni. Z významnejších firiem dnes zverejňuje svoje výsledky iba Airbus, Intesa Sanpaolo alebo Carrefour.

V zámorí dnes rovnako očakávame pokračovanie výsledkovej sezóny už v nižšom rozsahu. Dnešok bude smerodajný skôr pre komodity, nakoľko dnes zverejňujú svoje výsledky ropný giganti Exxon Mobil, Phillips 66 a Chevron. Rovnako dnes zverejní svoje výsledky konglomerát najznámejšieho investora Warrena Buffetta – Berkshire Hathaway. Na poli makrodát USA zverejnia spotrebiteľskú dôveru podľa Michiganskej univerzity a index chicagskych nákupných manažérov.