Chcem investovať
Rast ziskov v Európe na 7-ročných minimách
04. 04. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Pokles zisku sa rýchlo premieta do výkonnosti akciových indexov.

  • Prieskumy PMI Markit a ISM ukazujú zlepšenie priemyslu
  • Amerika pridala v marci 215 000 pracovných miest
  • Objednávky Modelu 3 od Tesly dosiahli 276 000 áut
  • Únik 11 miliónov dokumentov panamskej firmy Mossack Fonseca

Akcie

Indexy sa dostali na najvyššiu úroveň v roku s mesačným ziskom okolo 7%. Ide o prvý mesiac tento rok v zelených číslach. Pomohla tomu hlavne prezidentka FEDu Janet Yellenová, ktorá zmiernila predošlý plán zvyšovania sadzieb. Ropa skončila týždeň -7% po vyšších zásobách a komentároch Iránu, ktorý neplánuje zmraziť produkciu. Saudský princ Mohammad Bin Salman navyše uviedol, že Saudská Arábia nepodpíše dohodu, kým s tým nebude súhlasiť aj Irán.

Americká ekonomika pridala 215 000 pracovných miest, o 15 000 viac než očakávania, pričom nezamestnanosť mierne stúpla na 5%. Mzdy za posledných 12 mesiacov rástli 2,3%. Prieskumy výroby Markit a ISM oba ukázali výrazné zlepšenie v marci, pričom prekonali úroveň 50, čo naznačuje, že recesia v blízkej dobe nehrozí. Podľa banky Wells Fargo to indikuje, že najhoršie je už za nami.

Spotrebiteľská dôvera poklesla už štvrtý mesiac v rade na 91 z 91,7 vo februári. Ceny domov stúpli o 5,7% v januári, predaje stúpli na 7 mesačné maximum.

Virgin America, aerolinka miliardára Richarda Bransona, dostala finálnu ponuku na akvizíciu od Alaska Air v hodnote 2 miliárd USD, alebo 55 USD za akciu. Na burzu išli iba v novembri 2014 za 23 USD na akciu.

Očakávaný rast ziskov európskych spoločností klesol na 7-ročné minimum. Pre tento rok by tak mal dosiahnuť iba 0,5%. V poslednom kvartáli minulého roku klesli zisky o 8%, čo spôsobuje tlak na európske indexy, ktoré sú tento rok okolo -10%. Investičné firmy ako UBS a Investec sú však optimisti, a očakávajú otočenie trendu v blízkej budúcnosti kvôli uvoľnenej politike ECB.

Tesla v nedeľu vyhlásila, že prvé objednávky Modelu 3 presiahli 276 000, čo naznačuje až 10 miliárd USD v tržbách, ak to všetci potenciálni zákazníci kúpia. Elon Musk dodal, že to predstavuje veľkú výzvu pre výrobné kapacity. Auto by sa malo začať predávať o 18 mesiacov, pričom jeho najväčším konkurentom bude Chevrolet Bolt, ktorý pôjde na cesty už v októbri tohto roku s podobnou cenou a dosahom ako Model 3.

Panamskej právnickej firme Mossack Fonseca uniklo až 11 miliónov dokumentov, ktoré zahŕňajú emaily, bankové účty a súkromné informácie klientov za desiatky rokov. Firma sa špecializuje na vytváranie offshore spoločností pre daňovú optimalizáciu. Dokumenty získalo aspoň 100 novinárskych organizácií, podľa viacerých zdrojov sú tam dôkazy, že kamaráti a spolupracovníci prezidenta Putina presunuli cez rôzne účty 2 miliardy dolárov. Obvineniam čelí aj islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson, ktorý údajne skryl milióny dolárov v offshore účtoch.