Chcem investovať
Riešenia Acrossu zavŕšili mimoriadne úspešný rok
14. 01. 2020 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Kým koniec roka 2018 priniesol neistotu a obavy, vlani bol záver obchodovania obdobím rastu a historických maxím. Mimoriadne výkonnosti akciových trhov ťahali americké spoločnosti a európske firmy, ktoré sa blížili zhodnotením k tridsiatim percentám. Napriek výrazným nárastom na akciových  trhoch zaznamenali výnimočné rasty aj dlhopisy – či už štátne, alebo korporátne.

Posledné mesiace roka priniesli viacero pozitívnych prekvapení, napr. lepší ekonomický sentiment v priemysle aj v službách. Napriek viacerým škrtom v zamestnanosti európskych firiem, Američania významne zvyšovali počet nových pracovných miest. Trh vyslal investorom jasný signál smerom k obnoveniu dôvery a zavrhol tým obavy z nástupu recesie.

Trhy odolali politickému napätiu

Posledný štvrťrok vlaňajška bol bohatý na politické turbulencie. Neustále sa do hlavných titulkov dostávali správy o pokračovaní alebo blokovaní obchodných rokovaní medzi USA a Čínou. Prezident Trump s vytrvalosťou rozkolísaval trhy svojimi „tvítmi“, či už na jednu, alebo na druhú stranu. Napokon sa však podarilo, aspoň nateraz, zahnať obavy z obchodnej vojny. Dobrou správou pre Európu bolo, že otázka ciel na autá sa nestala témou dňa.

Trhu sa uľavilo aj po voľbách vo Veľkej Británii a Brexitu už, zdá sa, nič nezabráni. Ku koncu januára t.r. očakávame definitívne good bye, pričom otvorená ostáva definitívna podoba vzťahov medzi EÚ a britskými ostrovmi. Prechodné obdobie má skončiť ku koncu tohto roka.

Tak, ako počas celého minulého roka, aj na jeho konci upokojovali trhy centrálne banky. Povzbudzovali ich nákupmi dlhopisov a nízkymi sadzbami. ECB dostala novú krv v podobe bývalej šéfky MMF a francúzskej ministerky financií Christine Legardeovej.

Nezadržateľný rast inteligentných riešení Acrossu

Štyri mesiace nepretržitých kladných výkonností má na konte globálna akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+. Ručička výkonnosti sa za rok 2019 napokon zastavila na 23,7 %. V decembri, okrem japonského indexu, rástli všetky zložky akciového portfólia, prekonávali sa najmä rozvíjajúce sa trhy. V konečnom zúčtovaní sa najväčšou mierou na mimoriadnej výkonnosti v uplynulom roku podieľal európsky Lyxor STOXX Europe 600, tesne nasledovaný americkými indexovými fondami kopírujúcimi S&P 500 a S&P Midcap 400. Za rok 2019 stratégia prekonala svoj benchmark o takmer 1 %.

Po troch mesiacoch negatívnych výkonností sa v decembri odrazilo do pozitívnych hodnôt aj dlhopisové riešenie Across Intelligent Bond Portfolio+. Pomohol predovšetkým návrat dôvery investorov v rozvíjajúce sa trhy a európske high yieldy. Výkonnosť dlhopisovej stratégie za rok 2019 atakovala hranicu 6 %, čím prekonala očakávania najväčších optimistov. Uplynulý rok sa výkonnosťou zaradil na čelo doterajších ročných zhodnotení. Aktuálny výnos do splatnosti portfólia sa mierne znížil, dosahuje 2,7 % pri zachovaní durácie na úrovni 5.

Najväčší potenciál ukázala alternatívna zložka portfólií Across Intelligent Alternative Portfolio+. Výkonnosť sa na niekoľko desatín percenta priblížila ku 30 percentám a dostáva sa na čelo zhodnotenia riešení Acrossu. Svojej výkonnosti vďačí vydarenému mixu privátnych emisií, nehnuteľností, hedžového fondu a infraštruktúry, ktoré sa nadpriemerne zhodnocovali počas celého roka. Za povšimnutie stojí indexový fond db x-trackers LPX MM® Private Equity s výkonnosťou takmer 46 % za rok, čo pripisujeme obnovenému záujmu investorov o nekótované akcie a rastúcemu apetítu na rizikovejšie triedy aktív.

Dlhopisy padajú, Across Bond+ rástol

Piaty mesiac po sebe dosiahol fond kladné zhodnotenie, čím výkonnosť niekoľkokrát prekonala svoje doterajšie maximá. Hlavný podiel na raste má zníženie napätia v obchodných vzťahoch medzi Čínou a USA a dôvera investorov v centrálne banky ako útočisko poslednej záchrany. V decembri sa stretli lídri Ruska a Ukrajiny s predstaviteľmi Nemecka a Francúzska, čím do značnej miery upokojili investorov v teritóriu rokmi poznačenom konfliktami. Odrazilo sa to na výkonnosti dlhopisu ukrajinského Kernelu, ktorý bol skokanom mesiaca so zhodnotením 1,8 %. Otáznikom ostáva riešenie bielorusko-ruského vyjednávania cien ropy. Volatilita portfólia sa radikálne znížila vypustením oportunitných investícií v Libanone. Vo fonde sa, naopak, znížila durácia na 2,6, pričom výnos do splatnosti stále dosahuje hodnoty blízke 5 % p.a.

Rok dôvery v akcie aj návratu bitcoinu

Hoci v roku 2019 mal bitcoin opäť výnimočnú výkonnosť takmer 100 %, kryptomeny boli jedinou triedou aktív, ktorej sa v rodine oportunitných investícií nedarilo. Zabral najmä hedžový fond so zhodnotením 3 % a veštec z Omahy, ktorého Berkshire Hathaway narástol o 2,8 %. Na uplynulý rok budú pozitívne spomínať majitelia väčšiny investičných certifikátov Acrossu, ktoré sa zhodnocovali až nečakane rýchlym tempom.

V ponuke Across Crème de la Crème sa lídrom mesiaca stali rozvíjajúce sa trhy z Amundi Emerging Markets (USD) so 6,7 % a svoju výnimočnú výkonnosť potvrdilo prekvapenie roka VanEck Vectors Video Gaming and eSports ETF s 5,7 %. Obe sú súčasťou satelitných akciových riešení Acrossu. Neohrozeným lídrom tohtoročných výkonností zostávajú privátne investície z db xtrackers LPX MM® Private Equity so 45,8 %.

Across Crème de la Crème predstavuje výber z vyše 4 000 indexových fondov z celého sveta. Pri ich výbere zohľadňujeme najmä náklady na správu fondu, referenčnú menu, spôsob kopírovania a odchýlku od podkladového indexu. Ďalšími kritériami sú: frekvencia vyplácania dividendy, menové zabezpečenie, veľkosť fondu a jeho likvidita na trhu.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across OpportunitiesCrème de la Crème, Across Intelligent Portfolio.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.