Chcem investovať
Rizikové aktíva opäť pod výpredajovým tlakom
14. 01. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Nálada sa včera radikálne zhoršila a trhy pocítili výpredaje so známkami paniky.

  • Obavy o silu svetovej ekonomiky pokračujú.
  • Investori sa zbavujú všetkých rizikových aktív.
  • Denný vývoj mal známky kapitulácie investorov.
  • Lídrom poklesov prekvapivo tovary dlhodobej spotreby (Netflix a Amazon) a tradične energetické firmy, nasledované zdravotníctvom a technológiami.
  • Komodity opäť červené.
  • Ropa otočila slušné zisky po ďalšom raste zásob v USA.
  • High-yield dlh na novom 6,5-ročnom minime.
  • Russell 200 na 2,5-ročnom minime a v medveďom trhu (malé spoločnosti).
  • Americké korporátne CDS investičného pásma na 3-ročnom maxime.
  • Pozornosť na výsledkovej sezóne.

V stredu sa na trhy vrátili výpredaje so známkami paniky a kapitulácie. Úvod dňa a priebeh európskeho obchodovania ešte naznačoval možné pokračovanie tohto týždňovej korekcie strát z prvých dní roka, no konštruktívna nálada vydržala len do otvorenia amerických parketov.

Neboli sme včera svedkami nejakej konkrétnej správy, ktorá by bola spúšťačom výpredajov. Čína ponúkla lepšiu obchodnú bilanciu a stabilnejší juan a zelenala sa i ropa. Zdalo sa, že by tieto udalosti mohli prilákať investorov opäť k nákupom. No nakoniec opak bol realitou.

Index S&P 500 stratil 2,5% a technologický Nasdaq 3,4%.

Všetky hlavné sektory ukončili stredu červené, no najväčšie straty knihovali tovary dlhodobej spotreby, zdravotníctva, technológií, financií a energetiky. Práve prvé zmieňované odvetvie bolo doposiaľ svetlou stránkou americkej ekonomiky. Pri výrobe a energetike sa o problémoch dlhodobo vie, no spotreba mala zostať ťahúňom. Tzv. „discretionary“ zahŕňajúce spotrebiteľské služby, retail, výrobcov tovarov dlhodobej spotreby, médiá a výrobcov automobilov a súčiastok poklesli o 3,4%. Zbavovanie sa týchto akcií investormi začína naznačovať rastúcu nedôveru v ekonomiku a potenciálne očakávanú recesiu. Dôvodom však môžu byť len obavy pred začínajúcou výsledkovou sezónou. Mnoho miláčikov investičného sveta a hedge fondov z minulých rokov patrilo včera medzi najhoršie akcie: napr. Netflix (-8,6%) alebo Amazon (-5,8%).

Negatívne očakávania investorov ohľadom hospodárstva ďalej potvrdzuje aj vývoj citlivejší tried akcií. Index Russell 2000 reprezentujúci malé spoločnosti poklesol o 3,3% na 2,5-ročné minimum. Od vrcholu stratil 22%, čím sa oficiálne včera zaradil do medvedieho trhu. Malé spoločnosti sú podstatne závislejšie na ekonomickom cykle, nemajú také možnosti diverzifikácie predajov ako veľké firmy, ani optimalizácie zdrojov, či lacnejšieho financovania. Preto vždy citlivejšie reagujú na zmenu očakávaní investorov, podobne ako high-yield dlh. Sú dobrým indikátorom vývoja trhov a v prípade väčších poklesov takmer vždy dosahujú vrchol skôr ako indexy veľkých firiem.

Podobný charakter majú transportné firmy. Index Dow Transportation obsahuje od železničných prepravcov, cez cestných, letecké spoločnosti až po zásielkové firmy. Prepravujú všetko od prvotných materiálov ako nerastné suroviny až po listy. Tým sú rovnako vynikajúcim indikátorom ekonomickej aktivity. Index včera stratil 3,7% a padol na najnižšie úrovne za dva a štvrť roka. Vrchol dosiahol ešte koncom roka 2014, čiže opäť s dostatočným predstihom signalizoval blížiace sa problémy.

Ďalším negatívnym znakom okrem zvýšenej volatility a poklesu trhov, ktorý badáme v ostatných dňoch a je technickým indikátorom medvedieho trhu, sú intradenné negatívne obraty (reversals). Americké parkety často otvárajú zelené, no ukončujú deň so stratami.

Včera bola negatívna nálada badateľná úplne všade. Mala dokonca známky paniky. Objemy výraznejšie stúpli a všetky rizikovejšie aktíva boli plošne vypredávané. CDS amerického súkromného dlhu investičného pásma stúpli na trojročné maximum (CDS – credit default swap, dá sa chápať ako ochrana, poistka pred nesplatením držaného dlhopisu). Ide o ďalší dôkaz nervozity a obáv investorov, či očakávaní nárastu bankrotov. High-yield dlhopisové ETF zatvárali na nových minimách od mája roku 2009.

Darilo sa jedine vládnym dlhopisom a zlatu.

Jedným zo spúšťačov prepadov akcií bola opäť ropa. Tá sa v priebehu dňa dostala do zisku až cez 3% po odhade poklesu zásob podľa API a silnom raste dovozu Čínou na konci minulého roka. No oficiálne zverejnenie zásob ministerstvom energetiky ju zrazilo do hlbších strát. Zásoby síce rástli minimálne a výrazne pod očakávaniami, no trhy opäť prekvapilo enormné budovanie zásob ropných produktov ako benzín a destiláty už druhý týždeň v rade. A to napriek poklesu využitia rafinérskych kapacít a blížiacim sa odstávkam kvôli údržbe. Rekordne nízke ceny benzínov stále zásadnejšie neviedli k rastu jeho spotreby v USA, čo tiež nie je dobrým signálom ekonomickej sily. Produkcia ropy mierne vzrástla. Report neobsahoval jediný pozitívny fundament pre čierne zlato.

Napriek prepadu akcií na nové minimum stále očakávame korekciu doterajších strát. Včerajší vývoj i objemy mali známky kapitulácie. Nálada je však dosť ponurá a bude potreba viac na jej obrat. Predpokladáme od začiatku týždňa krátkodobú, maximálne niekoľko týždňovú rely. Na strednodobom horizonte zostávame pesimistami.

Dnes sa trhy opäť ráno pokúšajú o stabilizáciu. Ázia i Európa sú prevažne červené nasledujúc včerajší záver na Wall Streete. Silné zisky prekvapivo dosahujú čínske akcie, ktoré otočili takmer trojpercentné straty do zisku cez 2%. Vyklesané ceny niektorých akcií prilákali investorov a indexom pomohli i nákupy štátnymi fondmi. Futuresy na americké indexy sú opatrne zelené.

Dnes vyzdvihujeme výsledkovú sezónu s reportom prvej banky JPMorgan a po zavretí trhu čísla zverejní technologický gigant Intel. Výrobca piva Anheuser Busch sa dnes pokúsi predať rekordnú emisiu dlhu v objeme 46 mld. dolárov. USA emitujú 30-ročné Treasuries. Dopyt po včera vydávaných 10-ročných dlhopisoch bol silný.

V Bruseli sa stretne euroskupina, ktorú navštívi i šéf ECB Draghi. Prejav má za Atlantikom vplyvný centrálny bankár James Bullard. ECB zverejní zápisnicu z decembrového zasadania, ktorá môže rozvíriť forexové trhy a odhaliť, či môžeme rátať s ďalšími stimulmi v tomto roku. Bank of Engalnd čaká pravidelné zasadanie, kde sa neočakávajú žiadne zmeny politiky.