Chcem investovať
Ropa Brent prvýkrát od novembra nad 50 dolárov
26. 05. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Akciové indexy si pripisujú druhý deň silných ziskov v rade.

  • Indexy potiahli producenti ropy a komodít. Darí sa aj finančným a technologickým spoločnostiam.
  • Investori aktuálne opäť vnímajú zvýšenie sadzieb ako pozitívny signál.
  • Alibabu prešetruje SEC kvôli pochybným účtovným praktikám.

    Svetové akcie zaknihovali v stredu druhý deň solídnych ziskov v rade. Za silnou dvojdňovou rely naďalej stojí optimizmus ohľadom zvýšenia sadzieb, ktoré časť trhových účastníkov považuje za signál a dôkaz robustnej ekonomiky. Indexy nachádzajú podporu i v technických indikátoroch a zatváraní short pozícií.

    Ropa včera rástla tretí deň v rade na nové 7-mesačné maximum. Dôvodom je výraznejší pokles zásob v USA a pokračujúci pokles tamojšej produkcie. Denný vyťažený objem už za viac ako rok poklesol o takmer milión barelov na 8,78 mil. denne, čo predstavuje prepad zhruba o 10 %. Prírastkom cien ropy nezabránil ani rast zásob benzínu proti trhovým očakávaniam. Dnes sa ropa Brent pozrela prvýkrát nad 50 dolárov za barel od začiatku novembra minulého roka.

    Lídrom medzi základnými odvetviami amerického indexu S&P 500 boli zákonite producenti čierneho zlata. Darilo sa i iným komoditným firmám a z výhľadu vyššieho úročenia na dlhopisoch naďalej profitujú finančné spoločnosti, ktoré prekonali aprílové maximá a zavreli najvyššie od prvých januárových dní. Jediným červeným sektorom boli opäť utility, ktoré naopak trpia na potenciálne vyššie sadzby.

    Sentiment na trhoch sa za posledné dva dni pomerne prudko otočil. Opatrnosť sa náhle zmenila na dosť konštruktívnu náladu. Indexy konsolidujú už viac ako rok, preto potenciálne prerazenie jedným alebo druhým smerom mimo pomerne úzke obchodné pásmo môže znamenať následný väčší pohyb. Súčasná dvojdňová rely má solídny charakter – participuje na nej väčšina sektorov, cyklických, dlhodobo porazených i víťazi.

    Sme však stále názoru, že zvýšenie sadzieb v súčasnom extrémne zadlženom svete nie je pozitívnou správou. Historicky akcie vždy preferujú znižovanie sadzieb ako zvyšovanie. Súčasné dianie nám nápadne pripomína dianie okolo decembra, kedy americká centrálna banka FED prvýkrát zvýšila úročenie. Akcie pred začatím intenzívnejšieho signalizovania utesnenia politiky v októbri prudko narástli. S blížiacim sa decembrovým zasadaním nervozita stúpla, no indexy sa držali a po sprísnení politiky sa dokonca pozreli vyššie, aby následne o pár týždňov prepadli o 12 % (S&P 500).

    Dolár včera prerušil posilňovanie a mierne oslabil voči väčšine svetových mien, čo tiež podporilo ceny komodít. Zlato však ostalo ešte červené a zavrelo najnižšie od začiatku apríla. Americké vládne dlhopisy mierne stratili.

    Akcie Alibaby poklesli o 6,8 %. Spoločnosť vydala vyhlásenie, že je prešetrovaná Komisiou pre cenné papiere (SEC) kvôli pochybným účtovným praktikám. Na túto skutočnosť už dlhšiu dobu upozorňuje investičná legenda Jim Chanos, ktorý akcie Alibaby shortuje. Problémom je účtovanie príjmov a výdavkov na rôzne entity holdingu, z ktorých nie všetky Alibaba následne konsoliduje do svojich výkazov, čím zvyšuje ziskovosť spoločnosti.

    Konštruktívna nálada pokračuje dnes tretí deň. Zisky ázijských parketov však boli limitované. Európske akcie zažívajú robustný týždeň profitujúc zo slabnúceho eura a uvoľnenia prostriedkov Grécku.