Chcem investovať
Ropa na vyše 2-ročnom maxime
07. 11. 2017 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Americké akciové benchmarky prekonali nové rekordy.

  • Čistky v Saudskej Arábii vyhnali cenu čierneho zlata na 2 a pol ročné maximum.
  • Dôvera v ekonomiku eurozóny je najvyššia za posledných desať rokov.
  • Hospodárske výsledky výrobcu módnych doplnkov Michael Kors potešili, akcie +14,6 %.

Úvod do nového týždňa sa za absencie významnejších makrodát niesol v pokojnom duchu a väčšina aktív si svoje ceny dokázali s prehľadom podržať. Zámorské akciové trhy zakončili na nových historických maximách. Podporu našli predovšetkým v doznievajúcej výsledkovej sezóne a na optimizme im pridáva aj snaha Trumpovho kabinetu schváliť zníženie korporátnej dane. Významnú úlohu zohral aj pokračujúci nárast ropy na svetových trhoch, ktorý pomohol najmä energetickému sektoru.

Cena ropy WTI sa na svetových trhoch aktuálne obchoduje na vyše dvojročných maximách na úrovni 57 USD za barel. K rastu čierneho zlata prispela okrem náznakov vyrovnávajúcej sa ponuky a dopytu na ropnom trhu aj víkendová protikorupčná razia v Saudskej Arábii, ktorá na ropný trh priniesla nervozitu. Po nariadení korunného princa Muhammada bin Salmána zatkla protikorupčná jednotka 11 princov, viacerých súčasných či bývalých ministrov vlády a významných podnikateľov.

Dnešný obchodný deň pravdepodobne naviaže na začiatok týždňa. Z ekonomických dát bude zverejnená nemecká priemyselná výroba a maloobchodné tržby v eurozóne. Väčšiu pozornosť bude pútať ázijské turné Donalda Trumpa, ktorý sa dnes po návšteve v Japonsku chystá do Južnej Kórey. Hlavnou témou debát bude KĽDR. Za spomenutie stoja aj vystúpenia šéfov ECB a FED-u. Hospodárskymi výsledkami za tretí kvartál sa pochvália firmy ako napr. BMW, Porsche, Coca-Cola, Snap, TESCO či Valeant Pharmaceuticals.