Chcem investovať
Ropa zavrela najnižšie od 2009
10. 12. 2015 Čas čítania: 7 min
Analýzy
Analýzy

Akcie i komodity pokračujú v stratách tretí deň.

  • Snahy o stabilizáciu akciových a komoditných trhov neboli ani včera úspešné.
  • Streda priniesla silný reversal, kedy ropa i indexy otočili zo slušných ziskov do strát.
  • Pohyb bol veľký, čo je technicky zlým signálom.
  • Rope nepomohol ani prvý pokles zásob po 10 týždňoch.
  • Producenti komodít však žiarili so ziskami 3% vďaka akvizičnej aktivite, pokračujúcim úsporným opatreniam, znižovaniu výdavkov a nákladov.
  • Nadol indexy ťahali technologické a spotrebiteľské firmy.
  • Euro sa po viac ako mesiaci pozrelo nad 1,1 dolára.
  • High-yield bol celý deň napriek rizikovej averzii zelený.
  • Čínsky juan fixovaný na novom 4-ročnom minime.
  • Dnes je kalendár bohatší v Európe, no prvotriedne správy chýbajú.

Svetové akcie včera natiahli straty na tretí deň. Konečný trend dňa nadiktovali americkí investori. Boli sme svedkami prudkého reversalu (obratu) počas tamojšieho obchodovania na všetkých triedach aktív. Trhy sa v priebehu dňa pokúšali o stabilizáciu a korekciu strát z úvodu týždňa, no tieto pokusy neskôr zlyhali a ceny zamierili prudko do červených čísel. Takýto vývoj býva z pohľadu technickej analýzy negatívnym signálom.

Investori od rána vítali zelené čísla v komoditnom spektre, v čom nachádzali oporu i akcie. Výraznejšia odvaha vstupovať do nových long pozícií pred budúco týždňovým zasadaním FEDu však naďalej chýbala a indexy skôr vyššie tlačilo zatváranie short pozícií. Na trhu tento týždeň rastú obavy o stav a výhľad svetovej ekonomiky na pozadí sprísňovania menovej politiky v USA. Otázky, či ekonomika skutočne opodstatňuje zvýšenie úrokov a či hospodársky výhľad FEDu zodpovedá realite, sú určite na mieste.

Vývoju svetových trhov naďalej najviac dominuje ropa. Investori pri nej netrpezlivo očakávali zverejnenie zmeny amerických zásob čierneho zlata v minulom týždni a prislúchajúce detaily reportu. Ropa vstupovala do zverejnenia mierne zelená. Zásoby poklesli prvýkrát po desiatich týždňoch a ich redukcia bola pomerne výrazná (cez 3,5 mil. barelov). Jej význam je umocnený i nižšou rafinérskou aktivitou, teda nižšou spotrebou ropy. Dôvodom je zníženie produkcie o viac ako 0,4%. Ide o prvý významnejší signál možného konečného približovania sa balansu ropných trhov v USA, i keď jeden údaj ešte nerobí trend. Zásoby benzínu rástli podstatne menej, ako hovorili trhové očakávania, čím implikovaný dopyt poskočil.

Povzbudivé dáta viedli k prudkému zatváraniu short pozícií na rope a vystreleniu jej cien vyššie. Tie však dlho neudržala a obchodníci opäť pristúpili k jej predajom. V jednom momente sa jej ceny v USA priblížili k zisku 4%, no nakoniec uzavrela so stratou takmer 1%. Dôvodom môže byť výrazne vyšší rast zásob destilátov a nafty, čo súvisí so slabým nástupom vykurovacej sezóny charakterizovanom nadpriemernými teplotami. Report nedokázal eliminovať obavy obchodníkov z pokračujúceho prebytku ropy na svetových trhoch v budúcom roku.

Americké akciové indexy mali podobný vývoj. V úvode obchodovania prudko mierili nahor v súlade s ropou. V jednom momente sa dostali do profitu blízko 0,8% (S&P 500). O dve hodiny neskôr sa index dostal do straty 1,2%, aby nakoniec uzavrel o necelých 0,8% nižšie. 2%-ný intradenný pohyb zo zisku do straty neveští nič pozitívne pre trhy.

Najsilnejším sektorom bol včera komoditný, nasledovaný práve energetickým. Producentom komodít pomáhali okrem stabilizovaných cien prírodných zdrojov v priebehu dňa početné korporátne správy. V prvom rade ohlásené potenciálne zlúčenie dvoch gigantov v chemicko-materiálovom priemysle, spoločností du Pont a Dow Chemical, ktorým by vznikol 120-miliardový konglomerát. V tomto týždni pokračujú aj značné redukcie kapitálových výdavkov, reštrukturalizácie a úsporné opatrenia v odvetví, čo investori vítajú. Najdiverzifikovanejšia firma v produkcii komodít Anglo American ohlásila masívne prepúšťanie, zbavovanie sa aktív a pozastavenie dividendy. Firma v najbližších rokoch zníži počet zamestnancov až o neuveriteľných 63%. Nižšie kapitálové výdavky pre nadchádzajúce roky ohlásili i Freeport-McMoran, Rio Tinto alebo Glencore, ktorý naďalej intenzívne pracuje na znižovaní dlhu. Jedna z najväčších potrubných prepravných spoločností Kinder Morgan ohlásila zníženie dividendy o tri štvrtiny. Sektor materiálov S&P 500 včera zaznamenal rast cez 3%.

Indexy nadol ťahali technologické a spotrebiteľské firmy. Ide o ďalší významný negatívny faktor. Akcie nie sú brzdené len komoditnými spoločnosťami, ale stagnácia a poklesy sú stále širšie. Výrazne pod vrcholmi sú zdravotnícke i retailové akcie. Včera sa pridal technologický Nasdaq. Maloobchod trpel na slabšie zverejňované výsledky a znižovanie výhľadu pár firiem ako Lululemon Athletica, Costco, Men’s Warehouse alebo Chipotle Mexican Grill.

Euro včera pokračovalo v ziskoch voči doláru a prvýkrát od začiatku novembra uzavrelo nad 1,1 dolára. Príčiny stále vidíme v odvíjaní dlhodobých a rozsiahlych short pozícií pred zasadaním FEDu a po minulotýždňovom sklamaní ECB. Trhy sa stále viac stotožňujú s faktom, že i prípadné zvýšenie sadzieb FEDom nebude nasledované ďalšími vzhľadom na slabú ekonomiku.

Dlhopisy sa v priebehu dňa nachádzali v stratách, no pokles ropy a akcií zvýšil po nich dopyt. Paradoxne v priebehu celého dňa bol zelený high-yield dlh korigujúci predchádzajúce väčšie straty. Jeho stabilizácia by mohla pomôcť akciám. Tie však majú ešte značné rezervy v jeho dobiehaní.

Dnes ráno sa toho veľa nemení. Ázijské indexy sú prevažne červené nasledujúc Wall Street. Obavy zo zvyšovania sadzieb narastajú. Miernu nervozitu vyvoláva fixovanie čínskeho juanu na stále nižších úrovniach (dnes opäť nové 4-ročné). Ostatné lokálne meny však zastavujú oslabovanie voči doláru. Podobne sa opäť snažia stabilizovať i komodity, no zisky sú veľmi malé. Európa už zmazáva úvodné straty a nachádza sa tiež v malom profite.

Euro ráno stráca voči doláru už 0,6%. Dôvodom môžu byť slabé čísla francúzskej inflácie, ktorá v novembri opäť proti očakávaniam zastavila svoj rast z októbrového 0,1%-ného. Európske ekonomiky ešte zverejnia britský zahraničný obchod a grécke dáta. Prejavy majú traja členovia ECB, ktorých slová môžu vplývať na trhy. OPEC dnes zverejňuje mesačný report. USA ponúknu len druhotriedne dáta ako dovozné ceny, zmenu bohatstva domácností, štátny rozpočet a týždenné žiadosti o podporu. V Británii zasadá centrálna banka.