Chcem investovať
Ropné býky zabrali
09. 11. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Úspešná výsledková sezóna za 3Q finišuje.

  • Wall Street opäť na nových maximách.
  • Trhová kapitalizácia Applu prekročila 900 mld. USD.
  • Týždenné zásoby ropy v USA vzrástli o 2,2 mil. barelov.

Ropní obchodníci sa po výraznejšej odmlke opäť s chuťou vrhli do dlhých pozícií, čo ceny čierneho zlata vyhnalo na vyše dvojročné maximá. Barel severomorského Brentu sa na burze ICE obchoduje bezpečne nad úrovňou 63 dolárov a ľahká ropa WTI je v porovnaní s júlovými minimami o tretinu vyššie.

Ceny ropy reagovali najmä na protikorupčné čistky v Saudskej Arábii, čo do púštneho kráľovstva vnieslo určitú dávku nervozity a investorov prinútilo do cien započítavať rizikové prirážky. Saudská Arábia je najväčším svetovým exportérom ropy, ktorý kontroluje vyše 80 percent svetových zásob tejto komodity. Z dlhodobého hľadiska by však politika korunného princa Muhammada bin Salmána mohla v dôsledku snáh zbaviť sa závislosti na príjmoch z ropy tlačiť cenu čierneho zlata nadol. Jedná sa však o horizont niekoľkých dekád, čo potvrdzujú aktuálne prognózy ropného kartelu OPEC, podľa ktorých bude ropa – aj napriek postupnému posunu k obnoviteľným zdrojom a elektromobilite – predstavovať hlavný globálny zdroj energie až do polovice tohto storočia.

Krátkodobo sú však utiahnuté podmienky na ropnom trhu dôvodom k rastu čierneho zlata. Na jednej strane možno pozorovať rastúci dopyt v dôsledku oživenia globálnej ekonomiky a na strane druhej stagnujúcu ponuku zo strany OPEC-u a ostatných ropných hráčov. Účastníci dohody o obmedzení dodávok na ropný trh navyše koncom mesiaca pravdepodobne pristúpia k predlženiu stávajúcej dohody, ktorá končí v marci budúceho roka. Opak si petrobaróni vzhľadom na markantnú previazanosť cien ropy na príjmy do štátnych rozpočtov aktuálne dovoliť nemôžu.

Rastúce ceny ropy na svetových trhoch sa už čiastočne stihli započítať do cien pohonných látok na čerpacích staniciach. Aj keď sa nebude jednať o rapídne zvýšenie, určitý vplyv to na vývoji spotrebiteľských cien pravdepodobne zanechá. ECB však pri rozhodovaní o nastavení menovej politiky pozerá aj na tzv. jadrovú infláciu – očistenú o volatilné zložky spotrebného koša, teda aj energie. Tá podľa všetkého zostane v priebehu budúceho roka výrazne pod inflačným cieľom Eurobanky, čo naplno reflektuje jej posledné rozhodnutie o predlžení programu kvantitatívneho uvoľňovania.