Chcem investovať
Saudská Arábia požaduje účasť Iránu na zmrazení produkcie, rozhovory zlyhali
18. 04. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Ropa spôsobí tento týždeň zvýšenú volatilitu na trhoch.

  • OPEC nepodpísal kľúčovú dohodu
  • Výsledková sezóna pokračuje v plnom prúde
  • Britský minister financií odmieta odchod z EÚ
  • Brazílsky kongres obvinil prezidentku Dilmu Rousseffovú z nelegálnej aktivity

Akcie

Indexy ukončili piatok bez výraznej zmeny, volatilita sa stabilizovala pred kľúčovým mítingom OPECu. Ten sklamal očakávania a členské krajiny sa nedohodli na žiadnom pláne, ako bojovať s nízkymi cenami ropy. Saudská Arábia vyhlásila, že je nutné, aby súhlasil aj Irán so zmrazením produkcie Ten sa však stretnutia ani nezúčastnil. Saudskí diplomati v strede rokovaní odišli. Minister energie Ománu navyše dodal, že ešte jedna krajina podporila postoj Saudov. Rusko vyjadrilo sklamanie. Podľa nich viaceré štáty na poslednú chvíľu zmenili svoj názor. Ropa je dnes už -4,5%, od februára spravila už 30% práve kvôli očakávanej dohode OPECu.

Viac ako 7% spoločností z indexu S&P500 zatiaľ hlásilo výsledky. Tento týždeň patrí technologickým firmám ako IBM, Netflix, Yahoo, Intel, Verizon, Alphabet a Microsoft. Z veľkých bánk to ešte budú Morgan Stanley dnes a Goldman Sachs zajtra. Výsledky prídu aj od mnohých iných firiem ako Coca-Cola, Starbucks, General Motors, McDonald’s a Philip Morris.

Bitka o Biely dom sa dnes odohrá v New Yorku, kde sa očakáva, že Donald Trump a Hillary Clintonová získajú väčšinu delegátov. Z ekonomických dát nás čakajú hlavne čísla z realitného trhu.

Britský minister financií George Osborne vyhlásil, že odchod Británie z EU by stál každého občana 4300 libier ročne a krajina by na tom bola horšie než predtým. Všetky alternatívy odchodu sú podľa neho veľmi nákladné. G. Osborne dodal, že 44% exportu ide práve do EÚ a „Brexit“ by spôsobil narušenie obchodných vzťahov.

Hlavný šéf Googlu v Európe Matt Britin vyhlásil, že európski politici odrádzajú podnikateľov a dusia reguláciou technologické firmy. EÚ totiž vyšetruje firmu kvôli príliš silnej trhovej pozícii. Google investuje do stoviek startupov na starom kontinente a tlačí na regulátorov, aby vytvorili jeden digitálny trh.

Spotify, jeden z najväčších úspechov v Európe, sa plánuje presťahovať do USA, pokiaľ nezíska väčšiu podporu od švédskej vlády.

Rozvíjajúce trhy

Brazílsky kongres obvinil prezidentku Dilma Rousseff z nelegálnej aktivity. Až dve tretiny politikov hlasovalo za. Toto rozhodnutie pravdepodobne ukončí 13-ročnú vládu jej strany. Brazílsky index Bovespa stúpol v posledných mesiacoch o viac ako 30%. Reaguje  na očakávanú zmenu vlády a ukončenie patovej situácie.