Chcem investovať
Septembrové zvyšovanie úrokových sadzieb sa pravdepodobne odkladá
20. 08. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Včerajšie obchodovanie na svetových trhoch bolo typickou ukážkou moci pesimizmu a neistoty investorov, ktorá sa v poslednom období šíri trhmi. Všetky indexy od ázijských, cez európske, až po americké si pripisovali pomerne výrazné straty.

Vzhľadom na absenciu zverejňovania významnejších makroúdajov v Európe si investori museli počkať na výraznejší pohyb trhov do popoludňajších hodín, kedy boli v zámorí zverejnené dáta z trhu práce a inflačný vývoj za júl. Reportované čísla boli pomerne priaznivé, čo udržiavalo investorov stále v obavách z blížiaceho sa zvyšovania úrokových sadzieb.

V neskorších hodinách sa zverejňovali zásoby ropy a ropných derivátov v USA za posledný týždeň, ktorý neunikol pozornosti najmä komoditných investorov. Americká produkcia ropy klesla o 0,5%, no celkové zásoby ropy proti očakávaniam narástli, čo poslalo ropu automaticky do ďalších masívnych strát. Na neistotu ohľadom stavu svetovej ekonomiky a devalváciu mien, najmä tých ázijských pre zmenu zareagovalo zlato posilnením. Iba vďaka tomu široký komoditný index Bloombergu dokázal vykompenzovať pokles cien ropy a zakončiť tak deň na zelenej nule, stále však blízko 13-ročného minima.

Hlavnou udalosťou dňa však bolo zverejnenie zápisnice z júlového zasadania FEDu. Najviac sledovanými boli samozrejme akékoľvek známky týkajúce sa potenciálneho zvýšenia úrokových sadzieb na najbližšom, septembrovom zasadaní. K potešeniu investorov zápisnica odhalila, že síce väčšina členov výboru FEDu je pomerne spokojná s aktuálnym vývojom americkej ekonomiky a trhu práce, no stále sa ekonomika nedostala do bodu, kedy by bolo vhodné zvyšovať úrokové sadzby. Preto požadujú ďalšie dôkazy o sile amerického hospodárstva a až na ich základe budú posudzovať vhodný termín pre obrat (uťahovanie) aktuálnej menovej politiky. Za najväčších strašiakov považujú predstavitelia FEDu napríklad slabý rast miezd zamestnancov, ktorý úplne nekorešponduje s ostatnými dátami z trhu práce. Neistotu predstavuje najmä inflácia, ktorá je stále pomerne slabá a nachádza sa posledného viac ako pol roka ešte dodatočne pod obrovským tlakom spôsobeným výrazným poklesom cien komodít.

Zástupcovia FEDu identifikovali niekoľko oblastí, ktoré môžu predstavovať významné riziká pre ekonomiku USA. Okrem posilňujúceho doláru, ktorý ohrozuje export a zisky firiem s vysokou expozíciou v zahraničných krajinách, panuje veľká neistota z dopadov padajúcich cien komodít na firmy z ťažobného sektora. Predsa len politika lacných peňazí, ktorú praktizujú centrálne banky prakticky nepretržite od krízového roku 2008, spôsobila, že mnoho firiem operujúcich s vysokým dlhom a nie príliš výnosnými aktívami doteraz bez problémov prežívalo. Ako ďalšie riziko bol označený posledný vývoj na čínskom trhu a v čínskom priemysle, ktorý môže ohroziť stav celosvetovej ekonomiky.

V nadväznosti na uvedené fakty sa očakávania analytikov ohľadom zvyšovania úrokových sadzieb na septembrovom zasadnutí rapídne znížili. Pravdepodobnosť utesnenia poklesla zo 48% na 36%. Potrebné je určite dodať, že od júlového zasadania FEDu došlo k ďalšiemu masívnemu prepadu cien ropy i ostatných komodít, devalvácii čínskeho juanu, vietnamského dongu, včera tureckej líry a dnes v noci i kazašského tenge (až o 23%!). Preto reálne očakávame, že FED bude môcť zvyšovať sadzby najskôr v decembri, aj to budú musieť odznieť deflačné tlaky spôsobené nekončiacim prepadom cien komodít, ekonomika preukázať oživenie a finančné trhy stabilizáciu.

Dnešné nočné obchodovanie v Ázii nielenže nedokázalo pozitívne reagovať na holubičiu zápisnicu, ale dokonca začal prevládať na trhoch pesimizmus, ktorý iba podporilo oslabenie ďalšej „komoditnej“ meny – kazašského tenge.  Ten prešiel na voľný trhom riadený kurz, čo znamenalo prepad hodnoty o závratných 23%. To samozrejme podporí miestnych exportérov komodít, čo spôsobilo ďalší prepad na komoditných trhoch. Miestne trhy prakticky do jedného oslabovali, japonský Nikkei uzatvára nižšie o 0,94% a čínsky Shanghai Composite až o 3,42%. Čínskym trhom nepomohlo ani ďalšie nalievanie likvidity do bankového systému centrálnou bankou, ktoré investori tento krát neprijímali ako pozitívnu správu, ale skôr znak paniky.

Dnešné obchodovanie v Európe sa bude zrejme opäť niesť na výpredajovej vlne, ktorú pravdepodobne nezvrátia ani zverejňované makrodáta ako vývoj nemeckej priemyselnej inflácie alebo vývoj maloobchodných tržieb v Británii. Potenciálne mierne upokojenie môže prísť v popoludňajších hodinách zo zámoria, kde sa zverejňujú ako každý štvrtok čerstvé dáta z trhu práce a dáta z trhu bývania (júlový vývoj počtu predaných domov). Na tieto čísla však budú analytici pravdepodobne hľadieť z dlhodobejšej perspektívy nakoľko centrum sledovania investorov zostáva na FEDe. Určite tiež treba spomenúť, že v zajtrajších ranných hodinách sa bude v Číne zverejňovať júlový vývoj indexu nákupných manažérov v priemysle PMI, ktorý viac napovie o smerovaní druhej najväčšej svetovej ekonomiky a jeho vývoj bude určite rozhodujúci ako pre miestne trhy, tak i pre ďalší vývoj na komoditnom trhu.