Chcem investovať
Silná tvorba pracovných miest zvyšuje šance skoršieho zvýšenia sadzieb
08. 06. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Posledný deň týždňa ponúkol jeho dokonalé vyvrcholenie. Pozornosť investičného sveta sa sústredila na zverejnenie americkej májovej nezamestnanosti, správy z Atén, vývoj európskych dlhopisov a zasadanie združenia krajín vyvážajúcich ropu OPEC. Silné ekonomické dáta z USA a grécke obavy viedli k poklesu väčšiny tried aktív.

V Európe už ráno bolo známe, že Gréci odsunuli splátky MMF do jednej na konci mesiaca a prestávku si obe strany vybrali i v rozhovoroch. Čas chcel premiér Tsipras využiť na diskusiu so svojimi poslancami. Prejavom v parlamente opäť prekvapil, keď v ňom po dlhšom čase zopakoval potrebu reštrukturalizácie dlhu a viac-menej odmietol posledný spoločný návrh veriteľov. Zopakoval však, že sú najbližšie k dohode, ako doposiaľ boli.Prieskum verejnej mienky v Grécku poukázal, že osem z desiatich Grékov si želá zostať v menovej únii za akúkoľvek cenu, no odhalil i stále vysokú podporu súčasného premiéra, ktorý by v prípade konania volieb získal so svojou stranou Syriza pohodlnú väčšinu v parlamente.

Európske akcie sa tak od rána obchodovali v stratách. Euro paradoxne na negatívny vývoj v gréckej ságenereagovalo a v dopoludňajších hodinách si pripisovalo minimálne zisky. Európske dlhopisy boli tiež oproti predchádzajúcim dňom stabilnejšie.

Zverejnené ekonomické dáta na starom kontinente pokračovali v pozitívnom trende. Rast zaznamenali a očakávania prekonali nemecké továrenské objednávky, francúzsky export a španielska priemyselná produkcia.

Deň sa zlomil až najočakávanejšou správou dňa, ktorou bola tvorba pracovných miest v USA. Spojené štáty v máji vytvorili 280 tis. pracovných miest, čo je slušné číslo nad očakávanými 225 tis. Detaily reportu boli rovnako povzbudzujúce, i keď miera nezamestnanosti vzrástla na 5,5% z 5,4%, čo ale súvisí s rastom miery participácie obyvateľstva na pracovnej sile (62,9%). Zárobky tiež zaznamenali silnejšie zvýšenie oproti odhadom (medziročne o 2,3%). Solídnu tvorbu pracovných pozícií preukázal i prieskum domácností.

Reakcia sa na trhy dostavila okamžite. Rast výplatných pások a príjmu v ekonomike viedol k nárastu očakávaní skoršieho zvýšenia sadzieb. Zákonite reagoval dolár posilnením o jedno percento voči euru. Voči japonskému jenu poskočil na nové 13-ročné maximu. Výraznejšie straty zaznamenali americké vládne dlhopisy. Správy a vývoj na iných triedach aktív stiahli do strát i komodity.

OPEC ponechal produkčné kvóty ropy nezmenené, čo viedlo k rastu jej cien v dôsledku úľavy a opadnutia obáv pred možným zvýšením produkcie. Podporu cenám poskytol i ďalší pokles počtu vrtov hľadajúcich ropu v USA podľa spoločnosti Baker Hughes.

Americké akcie po zverejnení údajov nezamestnanosti tápali. V priebehu dňa sa viackrát pozreli do ziskov i strát. Išlo o tradičný boj názorov, či sú silné dáta pozitívne pre trhy z pohľadu fundamentov alebo negatívne z pohľadu skoršieho utesnenia menovej politiky FEDu a vyššieho úročenia. Nakoniec index S&P 500 ukončil piatok s miernymi stratami. Celý týždeň zostal druhým červeným v rade s poklesom indexu o 0,7%. Prepady v Európe boli ešte širšie, kde paneurópsky akciový index Stoxx 600 stratil 2,7%.

Tento týždeň bude v porovnaní s predchádzajúcim kvázi pokojnejší, aspoň čo sa týka počtu prvotriednych správ. Neznamená to však, že volatilita zmizne. Nad trhmi visia grécke mraky a dochádzajúca trpezlivosť veriteľov jednoznačne prezentovaná na summite lídrov krajín G7. Naďalej budeme sledovať vývoj výnosov dlhopisov na starom kontinente a dolára. Všetko sa deje na pozadí výhľadu menových politík FEDu a ECB. V týchto prípadoch kalendár neobsahuje významnejšie udalosti a rečníkov.

Dnes obsahuje japonské HDP a čínsku obchodnú bilanciu v Ázii, kde sa väčšina trhov obchoduje v červených číslach. Dôvodom je piatková americká nezamestnanosť a výhľad prísnejšej politiky FEDu, ktorý spôsobuje odlev kapitálu z rozvíjajúcich sa trhov. Negatívne vplýva i silný dolár. V silnejších ziskoch sú len čínske akcie po výraznom prepade dovozu, ktorý opäť vedie k špekuláciám o rozširovaní stimulov a po blížiacom sa možnom zaradení čínskych A akcií do indexov MSCI.

Európske ekonomiky sa pochvália nemeckou priemyselnou produkciou a obchodnou bilanciou, francúzskou podnikateľskou dôverou a investorskou dôverou v eurozóne podľa Sentixu. V USA je na programe len index podmienok pracovného trhu. Dnes pokračuje summit krajín G7, koná sa veľké výročné stretnutie leteckých spoločností a leteckých organizácií, rovnako Medzinárodné ekonomické fórum Amerík a americký summit malých podnikateľov.

Európa otvára mierne do červena vplyvom chýbajúceho progresu gréckej otázky. Silnejšie straty knihujú turecké aktíva na výsledok víkendových parlamentných volieb, kde vládnuca strata stratila väčšinu a riziko politickej neistoty a nestability narastá.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 092,83 -0,14%
 Stoxx 600 389,00 -0,93%
 Euro/dollar 1,1114 -1,10%
 Zlato 1 172,00 -0,41%
 Ropa WTI 59,13 +1,95%