Chcem investovať
Situácia na finančných trhoch sa prudko zhoršuje
15. 12. 2015 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Ostatné dni sa na svetové trhy dostavila riziková averzia sprevádzaná zvýšenou volatilitou. Nervozita pramení hlavne z nezastaviteľného prepadu ropy a dlhopisov s ratingom v špekulatívnom pásme.

Bohaté uplynulé dva týždne ponúkli množstvo impulzov pre investorov. Väčšina z nich však sklamala a ako signalizujeme od začiatku novembra, októbrová rely akcií bola neudržateľná.

Dva týždne priniesli výrazné poklesy komodít i akcií. Ceny komodít nadol naďalej tlačí ich prebytok, spomaľujúci svetový rast a silný dolár. Väčší výpredaj vyvolalo pravidelné stretnutie OPECu, kde krajiny vyvážajúce ropu odmietli znížiť produkciu.

Najväčšie riziko však vidíme v obrovských objemoch high-yield dlhu a dolárového, či komoditného dlhu. Ten pokračuje vo výpredajoch umocnených chýbajúcou likviditou.

ECB nebola schopná pred dvoma týždňami dodať opatrenia, ako trh očakával, na čo sme boli svedkami prudkého posilnenia eura a prepadu európskych i amerických akcií.

Report novembrovej zamestnanosti v USA bol silný, čo trhy utvrdilo vo zvýšení sadzieb centrálnou bankou. V dvoch prejavoch jej šéfka Janet Yellenová potvrdila odhodlanie utesniť politiku podložené argumentmi postavenými podľa nášho názoru na vode.

Nakoniec v priebehu minulého týždňa sa vystupňovali obavy investorov, že FED sa chystá sprísniť politiku do slabnúcej ekonomiky. Zhruba 14 dní dozadu sme naznačili, že ide o chybné očakávania a volatilita sa do zasadania zvýši.

V predsviatočných dvoch týždňoch zohrá prím FED, ktorému budú sekundovať viaceré ekonomické dáta. Sme názoru, že FED bude musieť byť holubičí. Stále nevylučujeme ani nezvýšenie sadzieb po prudkých prepadoch menej kvalitného dlhu, ktorého objemy predstavujú značné systémové riziko s potenciálom vyvolať novú finančnú krízu. Pokiaľ sa naše očakávania naplnia a FED výrazne ustúpi beštii zvanej trh, malo by to oslabiť dolár a na chvíľu nakopnúť porazené citlivé aktíva.