Chcem investovať
Skvelý finiš trhov v septembri zatienil počiatočné rozpaky
09. 10. 2018 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Americká vláda využíva obchodný deficit na tlak voči obchodným partnerom, čo pre štáty s vysokým exportom do USA, akými sú Čína, Japonsko a väčšina členov Európskej únie, znamená hrozbu zavedenia ciel a taríf. Najväčšou obeťou sa stala krajina draka. Na tovar z Číny v objeme 267 mld. USD dolárov už Američania zaviedli importné clá a plán je pokračovať v clách až do objemu vyše 500 mld. USD, čo je prakticky celý objem čínskeho vývozu do USA. Minulosťou je severoamerická obchodná zmluva NAFTA, s ktorou bol nespokojný prezident Donald Trump. S Mexikom a Kanadou uzatvoril novú zmluvu, viac naklonenú americkým záujmom.

Komoditou mesiaca sa stala ropa, ktorá sa prehupla cez 80 USD. Cena nevyhovuje spotrebiteľom zvyknutým na podstatne nižšie ceny. Po vypadnutí dodávok z Venezuely, zavedení sankcií voči Iránu, znížení zásob produktov a zvýšení dopytu, zostala reálna len cesta smerom k 100 dolárovej hranici ceny tejto komodity.

Dobré správy z trhu práce a zvyšujúca sa inflácia definitívne naštartovali centrálne banky k zrušeniu kvantitatívneho uvoľňovania. Príkladom je americký Fed, ktorý tretíkrát zvyšoval úrokové sadzby, čím sa dostal na pásmo 2 až 2,25 %. Tento rok plánuje pridať ďalších 25 bázických bodov a zdá sa, že to nebude posledný rast. Ostatné centrálne banky neplánujú tento rok dvíhať sadzby, to však neplatí o sprísňovaní menovej politiky.

Pod tlakom neistoty zo strany talianskej vlády sa ocitli európske trhy. Populisti z Apeninského poloostrova zostavujú štátny rozpočet príliš rozšafným spôsobom a vysielajú rozpačité signály ohľadom zotrvania v eurozóne. Ku kľudu neprispieva ani premiérka Theresa Mayová s plánom brexitu, ktorý nevyhovuje európskym politikom a ani zástancom „tvrdého“ odchodu z Európskej únie.

Akcie na výslní, globálne dlhopisy zamierili nadol

Nádych japonských akcií a rozvíjajúcich trhov pomohol Across Intelligent Portfolio 100+ k rastu o 0,74 %, čím sa čisto akciové riešenie prehuplo v tomto roku do čiernych čísel. Inteligentné portfóliá zamerané výhradne na dlhopisy boli konfrontované rastúcou nedôverou k talianskemu dlhu, zvyšovaním úrokových sadzieb a znižovaním aktívnych nákupov zo strany centrálnych bánk. Posilňovali najmä dlhopisy rozvíjajúcich sa štátov, čo však nestačilo na kladné zhodnotenie Across Intelligent Bond Portfolio+. Kleslo o 0,75 %  a v tohtoročnom pohľade na -2,2 %. Hoci pri porovnaní s benchmarkom je tento výsledok priaznivý, investorov neteší nedôvera v kreditný trh.

Alternatívne investície napriek rastúcej cene komodít a privátnych investícií doplatili na pokles realitných projektov, ktoré boli sklamaním mesiaca (- 3,5 %). Across Intelligent Alternative Portfolio+ oslabilo o 0,13 %, za celý tento rok  prinieslo investorom 4,1 %.

Zaistený produkt Across Protected CZK+ sa blíži do finále a s najväčšou pravdepodobnosťou bude splnená podmienka na výplatu ďalšieho 8-percentného kupónu začiatkom decembra. Podobný vývoj očakávame aj pri zaistenom produkte Across Protected Crude Oil+, keďže ropa WTI stále nenaznačuje pokles na úroveň bariéry 33,78 USD za barel. Štruktúrovaný produkt Across Barrier Deutsche Bank+ a garantované riešenie Across Protected Euro Stoxx Selected Dividend 30+ majú pred sebou ešte dlhú cestu. Oba produkty zatiaľ nedosahujú úrovne, pri ktorých by bolo možné očakávať výplatu kupónov.

Dlhopisy CEE sa zviezli na rozvíjajúcich trhoch

Investori do dlhu strednej a východnej Európy mali po augustovej prestávke opäť dôvod na radosť. Podarilo sa im zaznamenať pozitívnu výkonnosť. Po náročnom začiatku mesiaca, kedy „udrela“ nedôvera na turecký trh a nákaza sa rozširovala ďalej do regiónu, prišlo vytriezvenie. Turecké cenné papiere boli príležitosťou pre investorov na dodatočné zhodnotenie svojich vkladov.

Trh priniesol zaujímavé „investičné okná“ s výhodnými cenami a je predpoklad, že takého výkyvy budú v najbližších mesiacoch pokračovať. Fond má v zásobe dostatočný objem prostriedkov na využitie výkyvov na trhu. Fond v uplynulom mesiaci rástol o 0,6 %, za tento rok zaznamenáva negatívnu výkonnosť -1,7 %. V porovnaní s konkurentami v sektore však Across Bond+ dosahuje aj v tomto roku lepší výsledok v priemere o 5 %.

Buffettova spoločnosť rástla, kryptomeny trpeli

Berkshire Hathaway pokračovala štvrtý mesiac v rade rastom a pridala medzimesačne ďalších 2,6 %. Tento rok sa zhodnotením vo výške 8 % doťahuje na hedžový fond New Capital Alternative Strategies s výnosmi 17,5 %. Digitálne meny z ponuky Across Opportunities nemali svoj mesiac, investície do Bitcoinu klesli o 5,7 % a do  Etherea o viac ako 20 %.

Z ponuky fondov v Across Crème de la Crème sa v septembri najviac darilo japonským akciám, komoditám a dlhopisom rozvíjajúcich sa štátov. Medzimesačným lídrom so zhodnotením 6,1 % sa stalo Amundi JPX-Nikkei 400 – daily hedged EUR. Medziročne najviac potešil First Trust US Equity Opportunities ETF s rastom 9,4 %. Už druhý mesiac sa na opačnom konci ocitli africké investície a reality.

Across Crème de la Crème predstavuje výber z vyše 4 000 indexových fondov z celého sveta. Pri ich výbere zohľadňujeme najmä náklady na správu fondu, referenčnú menu, spôsob kopírovania a odchýlku od podkladového indexu. Ďalšími kritériami sú: frekvencia vyplácania dividendy, menové zabezpečenie, veľkosť fondu a jeho likvidita na trhu.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across OpportunitiesCrème de la Crème, a Across Intelligent Portfolio.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.