• ECB dnes neprekvapí, euro vyčkáva na Draghiho komentár v súvislosti so slabými dátami z eurozóny v prvých mesiacoch roka
• Optimizmus kvartálnych výsledkov firiem na Wall Street včera prevážil nad obavami z rastu dlhopisových výnosov
• Facebook aj napriek škandálu ohľadom zneužitia dát zvýšil v 1Q 2018 medziročne zisk o 63 %, počet užívateľov narástol o 13 %
Trhy sú presvedčené, že kľúčový index spotrebiteľských cien relevantný pre rozhodovanie FED-u o budúcnosti menovej politiky prelomí v najbližších mesiacoch magickú hranicu dvoch percent. To podporuje rast amerického dolára. Presvedčenie dostáva pod tlak aj stredoeurópske meny, vrátane eura. Zelená bankovka ťaží najmä z rastúcich dlhopisových výnosov v USA, ktoré sa v prípade 10-ročnej splatnosti dostali prvý krát od roku 2014 nad úroveň 3 %. To akcie aj napriek pozitívnej výsledkovej sezóne neteší. Inflačné očakávania zvyšujú rastúce ceny komodít (najmä ropy a kovov), ktoré sa určitým oneskorením pretavia do nárastu inflácie, čím podporia jastrabie kroky FED-u.
Situácia v eurozóne je však odlišná. Nálada v priemysle eurozóny poklesla v apríli štvrtý krát v rade. Predstihové indikátory odrážajú zviazané ruky podnikov pri rozhodovaní o investíciách v dôsledku brexitu a neistoty z protekcionistickej zahraničnej politiky USA. Odhaľujú takisto absenciu štrukturálnych reforiem vlád. Na druhej strane reflektujú na silné euro, ktoré negatívne vplýva na ziskovosť exportérov.
Absencia výraznejších inflačných tlakov a dáta z ekonomiky jednoznačne napovedajú, že Rada guvernérov ECB sa na dnešnom zasadnutí bude držať nastoleného kurzu. S komunikáciou ukončenia programu kvantitatívneho uvoľňovania sa nebude ponáhľať. Počká si na júnové zasadnutie, na ktorom bude viditeľné, či sa ekonomika eurozóny aj pod vplyvom krátkodobého oslabenia eura dokázala zo slabšieho prvého kvartálu „otriasť“. Trhom napovie, ako vážne to s uťahovaním menovej politiky Draghi myslí.