Chcem investovať
Slabosť zasiahla i americkú ekonomiku
06. 10. 2015 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Svetové finančné trhy zostali turbulentnými i v uplynulých dvoch týždňoch. Visia nad nimi mraky spomaľovania svetovej ekonomiky ťahaného rozvíjajúcimi sa krajina, nízke ceny komodít, silný dolár a systémové riziká spojené s nimi.

Navyše sa k nim pridal neočakávaný škandál automobiliek s emisiami dieselových motorov. Neznáme dopady sa negatívne podpísali pod vývoj korporátnych dlhopisov investičného stupňa. K ich výpredajom prispievajú i obavy o schopnosť splácať svoje záväzky producentmi komodít.

Väčšina ekonomických ukazovateľov vo svete naďalej vychádza slabšia a viaceré regióny podľa týchto dát koketujú s recesiou. Odhady rastu globálnej ekonomiky pôjdu nadol. Investori sa v tomto prostredí obávajú o ziskovosť firiem a obrovský dlh vo svete.

V dôsledku týchto skutočností zostala nálada pochmúrna a opatrná. Akcie prevažne stratili, euro oslabilo, výnosy bezpečných dlhopisov klesali, no ropa zaknihovala zisky napriek poklesu väčšiny priemyselných komodít. Americkí centrálni bankári po zasadaní pred troma týždňami naďalej prejavujú ochotu zvýšiť sadzieb, čo neprispieva ku konštruktívnej nálade.

V Európe sa intenzívnejšie špekuluje o rozšírení kvantitatívneho uvoľňovania (slabšie euro). Podobné špekulácie sa vedú i v Japonsku a po veľmi slabom reporte americkej nezamestnanosti minulý piatok dochádza k významnej zmene očakávaní i v USA. Ide o prvú správu, kedy dianím vo svete nie je postihnutý len americký export, produkcia komodít a priemysel.

Väčším stratám akcií zabránil práve tento údaj (podporil špekulácie o QE4), odvrátenie zavretia vlády v USA a prijatie menších fiškálnych stimulov v Číne.

Výhľadovo bude svet naďalej sledovať silu svetovej ekonomiky. Tu predpokladáme pokračujúce zhoršovanie ukazovateľov. Obavy o rast by však mohli byť tlmené rastúcimi očakávaniami nezvyšovania sadzieb a rozšírenia stimulov v USA. Preto budú veľmi pozorne sledované prejavy centrálnych bankárov. Rovnako očakávame ďalšie opatrenia z Číny, ktoré by načas mohli trhy potešiť. Prím zohrá i začínajúca výsledková sezóna – najbližšie dva týždne hospodárenie reportuje 44 firiem indexu S&P 500.

Očakávali by sme opatrný rast akcii v najbližších dňoch, no následný opätovný nárast volatility a výpredajov s blížiacim sa novembrom, kedy hrozí riziko nezvýšenia dlhového stropu v USA a teda neschopnosť financovať deficitný rozpočet.