Chcem investovať
Slováci sa pripravujú o stovky až tisícky eur. Ako tomu predísť?
07. 12. 2018 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Tým, že sú Slováci zvyknutí nechať dlhodobo ležať svoje úspory na bežných a termínovaných účtoch, pripravujú sa o stovky až tisícky eur. Za prvých desať mesiacov t.r. sa vklady Slovákov v bankách zhodnotili v priemere len o necelých 0,3 % p.a. Po zohľadnení tohtoročnej inflácie sa reálne zhodnotenie vkladov v bankách posunulo do zápornej hodnoty, konkrétne na približne mínus 1,8  %. Rovnako to bolo aj vlani, keď  sa zhodnotenie vkladov kvôli inflácii prehuplo na mínusovú úroveň 1 %. To znamená, že vkladatelia na úsporách de facto prerábajú.

Aj napriek takémuto vývoju zostávajú Slováci pri zhodnocovaní úspor naďalej veľmi konzervatívni, čo potvrdzuje vývoj vkladov v bankách. Od začiatku roka sa napriek nízkemu úročeniu zvýšili o ďalších 1,3 mld. eur a k 31. októbru bolo na účtoch fyzických osôb odložených takmer 35,3 mld. eur.

Zhodnotenie 5 až 7 % ročne

S financiami sa dá pritom narábať oveľa efektívnejšie. Stačí sa inšpirovať v západnej Európe, kde veľká časť populácie využíva na dlhodobejšie zhodnocovanie svojho majetku investovanie. V rámci úzko špecializovaných finančných služieb, ktoré na Slovensku ponúka klientom Across Private Investments (API), je momentálne možné, napríklad investovaním do dlhopisov, zhodnotiť úspory o 5 až 7 % ročne. Výnosy sa vyplácajú ročne, prípadne na konci štvor- alebo 5-ročného obdobia.

Across distribuuje viacero dlhopisov určených na financovanie vlastných alebo externých projektov. Klienti sa takto môžu podieľať na financovaní obytných projektov, ktoré realizuje developerská spoločnosť Lucron v Bratislave a v Trnave. Medzi najzaujímavejšie patria Malé Krasňany, Urban Residence, Arboria I. a Kopčianska Juh. Lucron je súčasťou medzinárodnej skupiny a tretím najväčším rezidenčným developerom na Slovensku. Silný rast tejto firmy jej umožnil otvoriť sa po prvýkrát aj klientom a ponúknuť im možnosť podieľať sa na financovaní moderných bytových objektov. V najbližšom období pripravuje ďalšie objekty mestského bývania s modernou architektúrou a atraktívnymi verejnými priestormi, ktoré budú pokračovaním už rozostavaných projektov alebo to budú úplne nové viacúčelové komplexy, umiestnené zväčša v najlepších lokalitách miest, ako napríklad Vydrica – v prestížnej lokalite bratislavského podhradia. Čistá bytová plocha v ukončených projektoch Lucronu v roku 2019 dosiahne takmer 120 tis. m2.

Okrem obytných objektov umožňuje Across klientom podieľať sa formou dlhopisov aj na ďalšom rozvoji vyhľadávaných hotelov – Sliezskeho domu vo Vysokých Tatrách a Salamandry pri Banskej Štiavnici. Novinkou sú dlhopisy s ročnými výnosmi až do 7 % na spolufinancovanie projektov globálneho manažéra aktív v oblasti infraštruktúrnych projektov a rozvojového kapitálu.

To najlepšie zo svetových finančných trhov

API je moderná a nezávislá spoločnosť, ktorá na finančnom trhu pôsobí pod dohľadom Národnej banky Slovenska už takmer 17 rokov. Služby v oblasti investičného poradenstva poskytuje na základe rovnakej licencie ako banky a je tiež členom Garančného fondu investícií. Okrem emitovania dlhopisov pripravuje Across pre klientov aj individuálne investičné portfólia, zložené z najlepších produktov na svetových finančných trhoch v danom čase, pričom v hľadáčiku má najmä také, ktoré sú zo zákona oslobodené od daní, čiže umožňujú dosahovať vyššie čisté výnosy pre klientov. Na globálnych trhoch Across spolupracuje predovšetkým so silnými finančnými inštitúciami, ktoré spravujú majetok v hodnote stoviek miliárd dolárov. Ako prvý na Slovensku začal propagovať a realizovať tzv. pasívne investovanie, ktoré pri dlhodobom zhodnocovaní možno považovať za jednu z najzaujímavejších foriem.