Chcem investovať
Solídna korekcia strát finančných trhov z úvodu roka pokračovala
08. 03. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Uplynulé dva týždne sa niesli v znamení pokračujúceho opatrného rast trhov, ktorý nabral v závere februára pevnejšie základy.

Akcie a rizikové aktíva natiahli svoju rely na tri týždne a zmazali veľkú časť strát vytvorených v januári a v prvej polovici februára.

Faktory, ktoré v úvode roka tlačili trhy nadol, sa čiastočne stabilizovali, čo viedlo k rastu akcií. Fundamenty konštruktívnej nálady vnímame v niekoľkých rovinách.

V prvom rade boli ostatné americké dáta povzbudzujúce. Rast ekonomiky bol v štvrtom kvartáli silnejší oproti prvému odhadu. Známky stabilizácie a možného oživenia ponúkol i priemysel. Počet zamestnaných naďalej rastie, čo sa premieta do vyšších príjmov a oživenie ponúkla i spotreba.

Ekonomická expanzia však zostáva malátna a navyše sprevádzaná stresom na finančných trhoch, čo znižuje pravdepodobnosť skorého ďalšieho zvýšenia sadzieb FEDom. Trh však po zlepšení hospodárskeho obrazu opäť očakáva druhé utesnenie politiky koncom tohto roka.

Čínske trhy na čele s juanom boli stabilizované, čo pomáhalo svetovým akciám. Ázijskí investori navyše očakávajú rozširovanie stimulov po stretnutí Národného ľudového snemu uplynulý víkend, kde vláda stanovuje ekonomické a sociálne ciele politiky na najbližších 5 rokov.

Očakávania väčšej podpory ekonomiky narastajú aj v Európe, čo tiež pomáhalo rizikovým aktívam. Eurozóna ponúkla slabší obraz ekonomiky, kedy spomalila celková aktivita a cenová hladina vo februári opäť upadla do deflácie.

Na dvojmesačné maximá siahla ropa po zintenzívnení poklesu produkcie v USA a dohode medzi členskými krajinami OPEC a Ruskom o zmrazení produkcie naberajúcej reálnejšie kontúry.

Euro podľa predpokladov voči doláru prudšie oslablo pod váhou silnejších dát v USA a rastúcich očakávaniach uvoľnenia menovej politiky ECB.

Lídrom tohto roka napriek pozitívnej nálade na trhoch zostáva zlato, ktorého zisk sa za viac ako dva mesiace šplhá k 20%.

Najbližšie dva týždne prím zohrajú centrálne banky a politika Číny. Záver spomínaného zjazdu vládnej garnitúry bude ovplyvňovať dianie v úvode týždňa. Tento štvrtok zasadá ECB, ktorá si latku pre uspokojenie trhov stavia pomerne vysoko. Následne sa budúci týždeň stretne menová komisia FEDu, kde budeme zvedaví na výhľad menovej politiky a reakciu centrálnych bankárov na lepšie dáta.

Sme názoru, že prebiehajúca rely práve v najbližších dvoch týždňoch vyvrcholí a riziká sa opäť vrátia do myslí investorov. V piatok sme preto začali redukovať long pozície obstarávané v priebehu januára a februára a v predajoch budeme pokračovať i v tomto týždni. Myslíme si, že trhy opäť ponúknu výborné príležitosti na vstupy v najbližších mesiacoch.