Chcem investovať
Špekulácie o znižovaní produkcie ropy pokračujú, Peugeot vstáva z popola
24. 02. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Zisky z pondelka sa dnes neudržali a index S&P500 skončil -1,3%, zatiaľ čo Nasdaq 100 -1,5%.

Ropa otočila po komentári ministra ropy Aliho Al-Naimiho, ktorý uviedol že stúpajúci dopyt absorbuje nadbytočnú ponuku. Na energetickej konferencii v Houstone navyše dodal, že bremeno klesajúcich cien a nadprodukcie by mali niesť hlavne firmy a náleziská s vysokými nákladmi na ťažbu, čo asi americkí producenti nechceli počuť.

Najviac zasiahnuté sú hlavne ropné piesky v kanadskej Alberte a ťažšie dostupné bridlicové ložiská Marcellus a Eagle Ford. Hovorí sa už o hromadnom prepúšťaní zamestnancov od Texasu až po Calgary. „Neefektívni a neekonomickí producenti budú musieť skončiť, ťažko sa to hovorí ale je to fakt,“ povedal Al-Naimi. Iránsky ropný minister Zanganeh navyše dodal, že OPEC kladie nerealistické požiadavky na krajinu, a plánujú zvýšiť produkciu o 1 milión barelov denne.

Dáta z realitného trhu boli mierne pozitívne, ceny domov stúpli medzimesačne v decembri o 0,8%, zatiaľ čo januárové predaje existujúcich domov na úrovni 5,47 milióna prekonali očakávania. Nestačilo to však zakryť prieskum spotrebiteľskej dôvery, ktorý klesol na najnižšie hodnoty za posledných 7 mesiacov (92,2 vs. 97,2 oč.). Index výroby FEDu v Richmonde otočil pozitívnu hodnotu z 2 v januári, na -4 tento mesiac. Koniec poklesu priemyslu je zatiaľ v nedohľadne. Nemecké prieskumy Ifo ukázali horší výhľad, súčasné podnikateľské prostredie vidia tiež ťažšie než sa čakalo.

Pozitívne výsledky hlásili predajne Macy’s (M) a Home Depot (HD), ktoré prekonali očakávania. Tržby Home Depotu v obchodoch otvorených aspoň 12 mesiacov rástli 8,9%, slabosť v niektorých sektoroch ekonomiky sa zatiaľ nepreniesla na koncového spotrebiteľa.

Tržby Peugeotu rástli 6% na 55 milliárd EUR, zisk bol vďaka úsporám nákladov 899 miliónov, oproti strate 706 miliónov minulý rok. Automobilka tak konečne povstala z popola a dokáže úspešne konkurovať ostatným značkám. Ich akcie sú za posledný rok bez zmeny, čo je v silnom kontraste s inými firmami v sektore ako Volkswagen alebo BMW, ktoré sú -40% a -35% za rovnaké obdobie.

Donald Trump porazil kandidátov Marca Rubia a Teda Cruza v Nevade, čím posilnil svoju pozíciu vedúceho kandidáta Republikánov. Získal 44% hlasov, a zvíťazil takmer v každej demografickej skupine. Prezident Barrack Obama ohlásil uzatvorenie väznice v Guantáname, na čo Trump reagoval poznámkou: „Necháme to otvorené, a dovezieme tam veľa zlých ľudí.“ Navyše uviedol, že ak ho ľudia zvolia tak postaví val medzi Mexikom a USA. V Nevade vyhral aj u hispánskej komunity, čo je celkom prekvapivé vzhľadom na jeho komentár voči imigrantom.

Dnes nás čakajú ešte predaje nových domov a PMI prieskumy služieb v USA.