Chcem investovať
Správy z Grécka a Španielska stiahli európske aktíva
26. 05. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Prvý deň týždňa zostala väčšina významných svetových búrz kvôli štátnym sviatkom zavretých. Neobchodovalo sa v USA, Británii, Nemecku, Švajčiarsku, ani Hong Kongu. Likvidita na trhoch tak bola žalostne nízka a chudobný zostal i kalendár so správami.

Veľmi optimistická nálada z Ázie sa ani čiastočne nepresunula do Európy, kde boli otvorené hlavne periférne burzy a Paríž. Investori sa sústredili na politické správy prichádzajúce z Grécka a Španielska. V prvom prípade išlo o chýbajúci posun v rozhovoroch a rastúce obavy o neuhradenie blížiacich sa splatných záväzkov Atén a v prípade Španielska nervozitu vyvolával výsledok regionálnych volieb, v ktorých dve najväčšie tradičné strany stratili voličov v prospech nových extrémnejších protiúsporných strán. Krajina Pyrenejského polostrova očakáva parlamentné voľby koncom tohto roka a prvý test voličský nálad odkryl posun doľava a rozdrobenie politického spektra, čo nebýva zvykom v Španielsku.

Obavy investorov pred vývojom južných krajín eurozóny sa v chudobnom obchodovaní premietli do výrazných strát tamojších indexov. Španielsky IBEX 35 stratil 2% a grécky Athex Composite 3,1%. Ich vývoj nasledovali trhy v Taliansku (FTSE MIB index -2,1%), Portugalsku (index PSI 20 -1,8%) a Francúzsku (CAC 40 -0,5%). Dlhopisy spomínaných krajín ostali paradoxne celkom pokojné.

Azda najcitlivejšie na víkendové správy reagovalo euro, ktoré natiahlo minulotýždňové výrazné poklesy i do začiatku týždňa. Silnejší dolár stiahol so sebou i zlato.

Serióznejšiu odpoveď trhov na víkendové udalosti dostaneme až dnes, keď sa obchodovanie vôkol sveta rozbehne na plné obrátky. Európsky kalendár zostáva pomerne prázdny, čiže utorku na starom kontinente budú naďalej dominovať správy z Grécka a periférie, prípadne vývoj eura a dlhopisov.

No v USA je zoznam správ netradične bohatý. Plánované ekonomické dáta obsahujú prvotriedne reporty ako objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ceny domov, predaje nových domov, spotrebiteľskú dôveru a odhad PMI indexu za sektory služieb.

Ázia začala i druhý deň týždňa veľmi konštruktívne, opäť ťahaná čínskymi a hongkonskými akciami. Tie profitujú zo záujmu zahraničných investorov, pretrvávajúcich správ o rozširovaní stimulov ekonomiky rôzneho druhu a iniciatívam čínskych regulátorov rozšíriť prepojenie hongkonskej a čínskych búrz. Krajina chce povoliť správcom aktív predávať svoje produkty naprieč dvoma kedysi nezávislými krajinami a rovnako uvoľniť podmienky vstupu zahraničných investorov. Akcie v Hong Kongu dobiehajú aj včerajšie rasty čínskych akcií, keďže bývalý mestský štát mal voľno.

Európske trhy v úvode dňa opäť mieria do červených čísel. Naďalej reflektujú víkendové správy. Španielsky index IBEX 35 stráca ďalšie percento. Pod 1,09 dolára za euro sa dostáva po mesiaci spoločná mena. V stratách sa obchodujú dlhopisy periférnych krajín, no naopak dlh jadrových krajín z vyššej nervozity profituje. Silný dolár so sebou sťahuje i komodity.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500* 2 126,06
 Stoxx 600 406,56 -0,29%
 Euro/dollar 1,0978 -0,32%
 Zlato 1 202,80 -0,28%
 Ropa WTI* 59,72

* Americké parkety boli včera kvôli sviatku zavreté ako i početná časť európskych trhov. Hodnota indexu S&P 500 a cena ropy WTI sú zatváracie úrovne z piatku 22.5.2015.