Využitie eura ako medzinárodnej meny klesá.
- Výrobná inflácia v eurozóne nepotešila ECB, zaznamenala tretí mesačný pokles v rade.
- Česká koruna posilnila od ukončenia režimu intervencií o takmer 3,4 %, blíži sa k úrovni 26 EUR/CZK.
- Zápisnica z posledného zasadnutia FED-u odhalila nejednotnosť v otázke načasovania obmedzenia bilancie.
- Najstaršia talianska banka Monte dei Paschi prepustí v rámci reštrukturalizácie pätinu zamestnancov.
- Ekonomický kalendár dnes ponúka výsledky nemeckých továrenských objednávok.
Americké akciové indexy po prestávke v obchodovaní spôsobenej štátnym sviatkom zakončili mierne v pluse. Ťahúňmi jednotlivých sektorov boli technológie a farmácia. Z IT sektora si najvyššie zisky pripísali akcie Advanced Micro Devices (+8,56 %), Micron Technology (+4,70 %) a NVIDIA (+2,67 %). Straty si naopak pripísal energetický sektor v dôsledku výraznejšieho prepadu ropy.
Cena čierneho zlata poklesla po najdlhšom raste za viac než päť rokov o 4 % k úrovni 45 USD za barel po správach o tom, že Rusko už naďalej neuvažuje o ďalšom prehĺbení obmedzenia produkcie tejto komodity. Pozitívnemu sentimentu nepomohli ani správy o tom, že ropný kartel OPEC v júni zvýšil ťažbu o 450 tisíc barelov denne na celkových 25,9 miliónov barelov, čo predstavuje nárast druhý mesiac v rade. K poklesu cien ropy dopomáha aj silnejší americký dolár.
Investori v USA vyhodnocovali zverejnenú zápisnicu z posledného zasadnutia FED-u. Odhalila nejednotnosť amerických centrálnych bankárov v otázke vývoja inflácie či termínu načasovania znižovania bilancie. Celkovo však FED neočakáva dramatický dopad na finančné trhy v dôsledku obmedzovania portfólia dlhopisov, ktoré nakupovala v uplynulých rokoch s cieľom podporiť ekonomiku po finančnej kríze z roku 2008.
Výsledky júnovej výrobnej inflácie v eurozóne nepotešili ECB. Index cien výrobcov medzimesačne poklesol o 0,4 %, pričom očakávania neprekonal už tretí mesiac v rade. To nie je dobrá správa pre ECB, ktorá sa svojimi menovo-politickými opatreniami snaží dostať spotrebiteľskú infláciu k dvojpercentnému cieľu. Práve preto bola reakcia eura negatívna.