Chcem investovať
Strach a neistota z oslabujúceho juanu poslali indexy do výrazných strát
13. 08. 2015 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

V súlade s očakávaniami pokračovali včera na trhoch výrazné výpredaje akcií. Negatívna nálada a neistota sa šírila z nočného obchodovania v Číne, kde bol zverejnený neuspokojivý vývoj tamojšej priemyselnej produkcie, čo spolu s ďalším, tentokrát už neplánovaným viac ako percentným oslabením juanu vyvolalo na trhoch menšiu paniku.

Všetky lokálne burzy zakončili deň v červených číslach, na čo nadviazali tiež európske akcie a pri absencii zverejňovania významnejších makroúdajov zatvárali včera s viac ako 2,7% stratami. Európskym akciám nepomáhali ani forexové trhy, hlavne vývoj voči menám hlavných obchodných partnerov. Euro posilnilo voči doláru o viac ako percento, čím bolo jeho posilnenie voči čínskemu juanu naviazanému na dolár ešte umocnené (+1,8%). Negatívny sentiment sa ďalej šíril aj do zámoria, kde trhy rovnako otvárali v červených číslach, no už len s 1% stratou, ktorú sa podarilo v priebehu obchodovania znížiť a deň zakončili americké indexy na nule.

Pomohli im k tomu okrem iného včerajšie zverejnenie zásob ropy v USA, ktoré poklesli v súlade s nastavenými očakávaniami. To poskytlo rope miernu podporu, na čo zareagovali pozitívne akcie ťažobných spoločností a potiahli širšie indexy z výrazne červených čísiel.

Dnešné nočné obchodovanie v Ázii bolo rovnako ako pominulé dni pomerne volatilné a rozpačité. Na trhoch bolo stále cítiť neistotu a obavy investorov, na čo zareagovala čínska centrálna banka a nečakane vyjadrila juanu verbálnu podporu. Taktiež informovala investičnú verejnosť, že cieli stabilnú a silnú menu, pričom proti výraznejším krátkodobým fluktuáciám môže taktiež zaintervenovať. Juan zareagoval na toto vyhlásenie ďalším miernym oslabením, čo v sumáre znamená 4,8% oslabenie voči doláru za tri dni. Podstatné však je, že z akciových trhov sa pomaly vytráca neistota a väčšina ázijských indexov skončila v zelených číslach a vymazala tak časť strát z posledných dvoch dní.

Dnešné obchodovanie v Európe sa bude spočiatku pravdepodobne niesť na rastovej vlne, pričom neskôr môžu trend zmeniť zverejňované makroúdaje ako hodnoty inflácie v Nemecku, Francúzsku či Španielsku. V zámorí sa dnes zverejňujú ako každý štvrtok dáta z trhu práce, ktoré môžu mať vplyv na skoršie zvyšovanie úrokových sadzieb v USA. Rovnako sa dnes zverejňuje júlový vývoj maloobchodných tržieb ktorý môže viac napovedať o správaní spotrebiteľov.