Chcem investovať
Supertýždeň pred nami!
30. 11. 2015 Čas čítania: 7 min
Analýzy
Analýzy

Záver týždňa skončil opatrne, výnimku tvorili čínske akcie a komodity.

  • Vyspelé akciové trhy s minimálnymi zmenami.
  • Objemy boli slabučké kvôli skrátenému obchodovaniu a absencii obchodníkov v USA v dôsledku pokračujúcich sviatkov Vďakyvzdania a Čiernemu piatku.
  • Predaje počas nebo neboli podľa prvých odhadov nijako oslňujúci.
  • Prepady čínskych akcií mali efekt hlavne na komoditách.
  • Suroviny zaznamenali silné poklesy.
  • Dolár zasa posilnil – euro zavrelo pod 1,06 dolára.
  • Svetové trhy čaká kritický týždeň: zasadanie ECB, početné prejavy členov FEDu, viaceré kľúčové ekonomické dáta a výročné stretnutie OPECu.
  • O zábavu na trhoch nebude v tomto týždni veru núdza.

Piatok podľa predpokladov nepriniesol veľa rozruchu na svetové finančné trhy. Zobchodované objemy boli podľa očakávaní najnižšie v tomto roku v dôsledku skráteného otvorenia amerických parketov po oslavách Dňa vďakyvzdania. Sentiment vážnejšie nenarušil ani prekvapivý najväčší denný prepad čínskych akcií od konca augusta v dôsledku prešetrovania viacerých obchodníkov s cennými papiermi tamojšími regulátormi. Správy mali negatívny dopad hlavne v komoditnom spektre.

Európske i americké akcie ukončili deň s minimálnymi zmenami. Na trhu bola cítiť neochota podnikať zásadnejšie rozhodnutia pred nadchádzajúcim mega týždňom. Indexy nadol najviac ťahali energetické a komoditné firmy, naopak darilo sa defenzívnym menám z odvetví utilít, tovarov dennej spotreby a telekomunikácií.

Príbeh v komoditách bol však značne červený. Americká ropa v slabom obchodovaní z pohľadu objemov stratila cez 3%. Investori z cien odstraňovali prémiu geopolitických rizik na Blízkom Východe po zostrelení ruského bojového lietadla Tureckom a následnej diplomatickej roztržke medzi dvoma krajinami. Nateraz však konflikt v Sýrii a súvisiace problémy nemajú dopad na produkciu ropy. Obchodníci tak pozornosť opäť preorientovali na nadponuku svetových energetických trhov a rekordné zásoby čierneho zlata v USA.

Komoditám neprospieval ani viac ako 5% prepad čínskych akcií. Krajina je najväčším spotrebiteľom komodít a stále nevykazuje známky otáčania ekonomiky. Zisky čínskych priemyselných firiem pokračovali v medziročnom poklese, ktorý dokonca prehĺbili k 5%.

Dolár profitoval z miernej rizikovej averzie a apatie investorov. Posilňoval takmer voči všetkým hlavným partnerom. Euro zavrelo prvýkrát pod hodnotou 1,06 dolára od apríla tohto roka. V piatok naďalej pokračoval už tradičný obchod z očakávanej divergencie menových politík FEDu a ECB. Tieto predpoklady spolu so silnejším dolárom a rizikovou nechuťou sa podpisovali pod pokračujúce prepady komodít. Zlato stratilo takmer 1,4% a červené boli i priemyselné nerastné suroviny.

Víkend prináša hlavne skloňovanie neoficiálneho začiatku sviatočnej nákupnej sezóny tradičným dňom výpredajov Čierny piatok. Prvé odhady hovoria prevažne o sklamaní a potvrdzujú nový trend správania amerických spotrebiteľov. Predaje v kamenných obchodoch pravdepodobne medziročne poklesli druhý rok v rade. Američania stále viac preferujú online nákupy z pohodlia domova. Tie zaznamenali za dva dni Dňa vďakyvzdania a Čierneho piatku silné rasty medziročne, i keď žiadna retailová agentúra nezverejnila doposiaľ konkrétne porovnania. Predaje môže ešte nakopnúť dnešný tzv. Cyber pondelok, počas ktorého zľavy ponúkajú práve online maloobchodní predajcovia.

Trhy dnes vstupujú do ďalšieho veľmi kritického týždňa tohto roka, ktorý prinesie dlho očakávané udalosti a správy. Kľúčovými oblasťami budú menové politiky, vývoj svetovej ekonomiky a energetické trhy.

Vo štvrtok sa stretnú európski centrálni bankári na riadnom zasadaní Rady guvernérov k rozhodnutiu o prípadných zmenách menovej politiky. Stretnutie ECB bude asi top udalosťou. Trhový konsenzus celkom plošne očakáva zníženie depozitných sadzieb pre komerčné banky o 20 bodov a rozšírenie kvantitatívneho uvoľňovania o 20 mld. mesačne na 80 mld. eur. Silné očakávania sú značne premietnuté v cenách aktív, no ich dodanie nie je podľa nás jednoznačná vec. Mario Draghi má pred sebou ťažkú úlohu presvedčiť svojich kolegov o širokých opatreniach, aby trhy nesklamal.

Na druhom brehu Atlantiku sa k slovu dostanú viacerí centrálni bankári FEDu. Tým zostávajú dva týždne a pár dní do rovnako kritického zasadania, na ktorom trh opäť takmer jednohlasne očakáva prvé zvýšenie sadzieb za skoro dekádu. Vo štvrtok navštívi šéfka FEDu Janet Yellenová Kongres, kde vystúpi k tzv. výpovedi pred spoločnou finančnou komisiou oboch komôr. Možno predpokladať, že priestor využije na ďalšiu prípravu svetových finančných trhov na decembrové rozhodnutie. V priebehu týždňa jej sekundujú viacerí významní kolegovia.

Okrem týchto udalostí budú mať dopad na výhľad menovej politiky, trhov a hospodárstva zverejňované ekonomické dáta. Z nich vyzdvihujeme najmä piatkovú americkú novembrovú nezamestnanosť, ktorá má posledná šancu ovplyvniť rozhodnutie FEDu. Nie je však dôvod očakávať podstatne zlý report. Okrem toho ekonomiky vôkol sveta zverejnia v utorok PMI indexy za výrobu a vo štvrtok za nevýrobné odvetvia (služby).

Politická scéna nezostane pokojnou. Hneď v pondelok by mal MMF rozhodnúť o zaradení čínskeho juanu do koša rezervných mien SDR. Naďalej bude svet pútať Blízky Východ, budovanie koalície voči ISIS a spor Ruska a Turecka. V tomto smere prebehnú viaceré stretnutia NATO. Európski predstavitelia sa budú okrem boja s ISIS a terorizmom naďalej venovať utečeneckej kríze. V Paríži štartuje konferencia OSN o klimatických zmenách s cieľom znížiť svetové emisie skleníkových plynov. Sympózium bude trvať až do 11. decembra a vystúpi na ňom väčšina svetových lídrov.

Aktívne budú i energetické trhy. Okrem tradičných reportov zásob sa v piatok vo Viedni začne výročné stretnutie krajín vyvážajúcich ropu OPEC, kde kartel stanovuje svoju exportnú a produkčnú politiku pre budúci rok. Napriek nádeji niektorých hráčov na trhu s ropou nemožno predpokladať zmenu kvót. OPEC na čele so Saudskou Arábiou bude naďalej preferovať udržanie a získanie trhového podielu na úkor cien ropy. Americká Energetická informačná agentúra dnes zverejní mesačný report zemného plynu a mesačné dáta ponuky ropy. V Ríme sa v stredu koná Svetový summit LNG.

Dnes nás teda čakajú správy z amerických energetických trhov, z NATO, MMF a začiatok konferencie OSN. Zaujímavý bude i ekonomický kalendár s nemeckým odhadom novembrovej inflácie, španielskymi a nemeckými maloobchodnými predajmi, chicagským indexom PMI, americkými rozrobenými predajmi domov a viaceré dáta ponúka i japonská ekonomika.