Chcem investovať
Svetový priemysel mieri ďalej do recesie
02. 12. 2015 Čas čítania: 8 min
Analýzy
Analýzy

Svetová ekonomika ďalej spomaľuje, no akciám to neprekáža.

  • ISM index výroby v USA padol na najnižšiu hodnotu od roku 2009.
  • Jeho úrovne zodpovedajú recesii.
  • Očakávania zvýšenia sadzieb nenabúrané.
  • Napriek ISM akcie v USA so ziskami.
  • Komodity tiež mierne zelené.
  • Dolár pocítil vyberanie ziskov.
  • Americké vládne dlhopisy na mesačných maximách.
  • Európsky priemysel pokračuje v miernej expanzii.
  • V Číne rastú očakávania ďalšieho zníženia sadzieb.
  • Dnes prvé indikátory novembrovej nezamestnanosti v USA, menovej politiky, zásoby ropy a v Európe inflačné dáta.

Utorok priniesol prvé zásadnejšie správy tohto týždňa a viaceré paradoxy v reakcii trhov. Aspoň podľa nášho názoru. Vývoju finančných trhov dominovali zverejňované výrobné PMI indexy vôkol sveta a neustále špekulácie ohľadom menových politík najväčších centrálnych bánk, ktorým sekundovali ďalšie dáta.

PMI indexy reflektujú aktivitu v ekonomike. Ide o sumár odpovedí tzv. nákupných manažérov spoločností v 10 bodoch. Aktivita obstarávateľov vo firmách najlepšie indikuje budúci biznis. Pokiaľ nákupy materiálov a iných vstupov stagnujú, ekonomický výhľad nie je ružový. Desať oblastí zahŕňa vývoj a výhľad produkcie, cien, objednávok, zásob, dodávok, ich trvanie, zamestnanosť a pod. V súčasnosti sú tieto indexy považované za jeden z najhodnovernejších indikátorov budúcej hospodárskej aktivity. Väčšina ekonomických dát pozerá do minulosti, preto sú výhľadové údaje vzácnejšie. PMI indexy vznikajú priamo v spoločnostiach, ktoré najlepšie registrujú dopyt po ich tovaroch a službách, preto sa tieto dáta považujú za ukazovatele vývoja hospodárstiev v najbližšom polroku. Ich hodnota sa pohybuje okolo úrovní 50. Údaje pod 50 indikujú kontrakciu odvetvia a nad 50 expanziu. Čím je odchýlka od 50 väčšia, tým je miera poklesu alebo rastu intenzívnejšia.

V sumáre včerajšie dáta poskytli obraz pokračujúcej stagnácie priemyslu vo svete. Väčšina ázijských indikátorov zostala pod 50, i keď zaznamenali mierne zlepšenia oproti októbru. Čínsky index poklesol na 3-ročné minimum. Rozvíjajúce sa trhy tak poskytli málo známok oživovania tamojších ekonomík.

Európa potvrdila svoj štatút aktuálne najstabilnejšie expandujúceho regiónu vo svete. Sumárny výrobný index eurozóny bol 52,8, čo predstavuje mierne zrýchlenie expanzie. Tempo rastu je však stále vágne a krehké.

Najväčšie prekvapenie priniesli americké indexy. Najsledovanejší ISM skončil na 48,6, kým trhový konsenzus predpokladal 50,5. Údaj zodpovedá recesii ekonomiky a takúto kontrakciu naposledy zaznamenal v júni roka 2009. Kontinuálne klesá už piaty mesiac v rade. Detaily boli tiež slabé. Výrazný prepad registrovali ceny na 35,5, čo je silný deflačný signál. Do kontrakcie sa dostali i nové objednávky, export, zásoby, nedokončená výroba, či samotná produkcia.

Na dvojročné minimum padol i jeho mladší brat PMI index od Markitu, ktorý však stále naznačuje pokračujúcu miernu expanziu priemyslu (52,8). Každopádne indexy potvrdili, čo je dlhšie známe. Americká výroba trpí na prepad cien komodít, silný dolár a spomalenie svetového hospodárstva. Negatívny vplyv môže mať aj neistota ohľadom predĺženia daňových úľav a stimulov, ktoré vypršia s týmto rokom, pokiaľ ich Kongres nepredĺži.

Reakcia na trhoch bola rozpačitá. Dolár oslabil a americké dlhopisy rástli najväčšou mierou od prvej polovice októbra na viac ako mesačné maximum. Európske akcie nedokázali profitovať zo solídnych dát. Nemecká nezamestnanosť poklesla na rekordné minimum od zjednotenia krajiny. Miera nezamestnaných v eurozóne bola v októbri najnižšia za tri roky. Negatívne vplývalo silnejúce euro a opatrnosť pred zasadaním ECB. Ekonomika na starom kontinente síce rastie pomaly, no dosť stabilne, čo čiastočne berie vietor z plachiet potrebe nových stimulov.

Napriek slabým dátam priemyslu si väčšina komodít pripísala zisky. Podporu našli jednak v slabšom doláre a výhľade uvoľnenej menovej politiky vo svete. Rovnako si zásluhy na tomto vývoji môže pripísať zatváranie pozícií pred rozhodujúcimi udalosťami v posledných dvoch obchodných dňoch tohto týždňa.

Najväčším paradoxom je vývoj amerických akcií, ktoré si pripísali slušné zisky a zavreli na mesačnom maxime. Očakávania zvýšenia sadzieb sa po ISM indexe nemenili. Nakoniec ostatné dáta boli robustné, či už išlo o rast stavebnej produkcie v októbri alebo novembrové predaje áut, ktoré ostali na pokrízových rekordoch. Očakávali by sme požadovanie signálov silnej ekonomiky investormi v USA, keď sa plošne očakáva utesnenie monetárnej politiky o dva týždne.

Výroba je cyklickým a primárnym sektorom, ktorý reaguje vždy medzi prvými na vrcholenie ekonomického cyklu. FED nikdy nezvýšil sadzby s ISM indexom pod 50. Pravdou zostáva fakt, že podiel výroby na americkom hospodárstve je nízky a nie je natoľko relevantná. Trh práce a trh nehnuteľností stále vykazujú známky pokračujúcej expanzie. Dôvera spoločností v odvetviach spotreby a služieb zostáva silná. No samotná spotreba si v tomto roku prechádza tiež prekvapivou stagnáciou, hlavne v ostatných troch až štyroch mesiacoch.

V reakcii na slabé dáta dokonca viaceré modely znížili odhad rastu americkej ekonomiky v štvrtom kvartáli na anualizované tempo 1,4% (najrelevantnejší je model atlantského FEDu), čo by bolo najmenej v tomto roku. Trhy tak naďalej dostávajú signály spomaľovania americkej ekonomiky a svetových deflačných rizík. Napriek tomu sa očakávania zvýšenia nemenia. Samotný FED má veľmi ťažkú úlohu. Určite si je vedomý rizík sprísnenia politiky do stagnujúceho hospodárstva, no jeho záväzok je silný. Naďalej inklinuje k zvýšeniu.

Včera síce dvaja hlasujúci členovia menovej komisie vyjadrili nesúhlas so zvýšením, no išlo o známe holubice Charlesa Evansa a Laelu Brainardovú. Ich postoj je dlhodobo známy a nie sú takí silní odporcovia, že by nehlasovali s väčšinou. Preto ani ich slová nemali dopad na trhy. Vyjadrenia však neboli opatrné. Evans dokonca vyhlásil, že zvýšenie môže byť chybou, po ktorej bude musieť nasledovať vrátenie úrokov k nule a opätovné zavedenie neštandardných nástrojov ako kvantitatívne uvoľňovanie. Brainardová zasa upozorňovala, že miera neutrálnej sadzby, ktorá nebrzdí rast a nevedie ani k prehrievaniu ekonomiky, je dnes podstatne nižšia ako v minulých cykloch.

Býčia nálada akciových investorov nám preto nezapadá do skladačky. Kľúčovou udalosťou je naďalej piatková nezamestnanosť, ktorá by nemala sklamať. Ekonomika nepodporuje zvýšenie sadzieb. Rast spomaľuje a inflácia sa neobjavuje. Finančné riziká sú najvyššie za niekoľko rokov. Ziskovosť spoločností v recesii. V takomto prostredí utesnenie politiky nemôže byť pozitívnou správou. Preto včerajšie nové maximá príliš neberieme. Čas ukáže, či sme sa mýlili.

Dnes zostane kalendár hustý a bude pokračovať príprava trhov na významnejšie udalosti vo štvrtok a v piatok. Eurozóna zverejňuje infláciu producentov za október a novembrový odhad spotrebiteľskej inflácie. USA ponúknu súkromný odhad tvorby pracovných miest minulý mesiac od spoločnosti ADP. FED zverejní Béžovú knihu ako sumár vývoja ekonomík v jednotlivých dištriktoch centrálnej banky ako podklad pre rozhodovanie o menovej politike na decembrovom zasadaní. Zaujímavý môže byť aj report vývoja zásob ropy v USA, kde sa očakáva ich prvý pokles po deviatich týždňoch, no súkromný odhad American Petroleum Institute včera po zavretí trhov uviedol nárast o 1,6 mil. barelov. Prejav majú minimálne traja členovia FEDu, jastrabi Williams a Lockhart a šéfka Janet Yellenová, ktorá sa dnes asi vyhne vyjadreniu k menovej politike.

Nálada je v Európe i Ázii ráno opatrná. Väčšina indexov sa pohybuje okolo nuly. Výnimku tvoria čínske akcie so ziskami nad dvomi percentami. Podporu nachádzajú v nalievaní likvidity na trhy centrálnou bankou a očakávaniach ďalšieho zníženia sadzieb. Euro, dlhopisy i komodity sú v miernych stratách.