Chcem investovať
Svetu stále chýba pozitívny katalyzátor
23. 09. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Negatívna nálada na trhoch pokračuje. Akciové indexy vôkol sveta včera knihovali prudšie výpredaje ťahané nadol komoditami a cyklickými sektormi. K pretrvávajúcej neistote a obavám zo zvýšenia sadzieb v USA, či spomaľovania čínskej ekonomiky, komplexných problémov rozvíjajúcich sa ekonomík a deflačných rizík sa pridali i korporátne správy a vyhlásenia analytikov. Rizikové aktíva plošne strácali a darilo sa bezpečným prístavom ako dolár, americké dlhopisy alebo japonský jen. Európske akcie zatvárali deň v stratách okolo 3%. Americkým sa podarilo ukončiť utorok nad dennými minimami, no stále so stratami okolo percenta.

Komodity naďalej reagujú na jasné spomaľovanie svetovej ekonomiky, slabnúci dopyt a silný dolár. Cena medi poklesla v Londýne o 3,6% a americká WTI ropa stratila takmer 2%. Medzi akciami bolo práve odvetvie producentov nerastných surovín najhorším. K negatívnej nálade prispelo zníženie odporúčania na akcie ťažiarov priemyselných kovov od banky Credit Suisse, ktorá ešte vidí pokračovanie poklesu ich cien.

Dolár včera opäť posilňoval, čo nie je príliš v súlade s ponechaním sadzieb FEDu nezmenených. Dôvodom však zostáva signalizácia utesnenia politiky centrálnymi bankármi, ktorí dostali priestor na vyjadrenie od zasadania minulý štvrtok. Dolárové aktíva rovnako favorizuje pokračujúca riziková averzia. Euro zrážajú narastajúce očakávania rozšírenia nákupov dlhopisov zo strany ECB. Práve dnes má prejav šéf európskej menovej autority Mario Draghi. Viacerí investori očakávajú snahu oslabiť euro a naznačenie rozšírenia možnej podpory ekonomiky s vidinou dosiahnutia inflačného cieľa 2%, od ktorého je eurozóna na míle ďaleko napriek viac ako miliardovému kvantitatívnemu uvoľňovaniu. Tlak na posilnenie dolára vytvárajú podobné špekulácie v prípade japonskej centrálnej banky.

Akciové indexy posiela nadol i masívna kauza automobilky Volkswagen podvádzania s emisiami pri ich dieslových motoroch. Spoločnosť uviedla, že problém sa dotýka viac ako 11 miliónov áut vo svete a po USA k prešetrovaniu pristupujú i ďalšie krajiny. Akcie Volkswagenu stratili za dva dni takmer tretinu svojej hodnoty a sťahujú so sebou celý automobilový sektor, kde sa oprávnene špekuluje, že nemecká automobilka nemusí byť ani zďaleka jedinou takto konajúcou.

Množstvo negatívnych správ a neistoty tak predstavuje pre rizikové aktíva dokonalú búrku. Svetové trhy pokračujú v hľadaní dna z augustových turbulencií. V silnejších výpredajoch včera pokračovali i meny rozvíjajúcich sa ekonomík. Na historické minimum voči doláru padol napríklad brazílsky real. Dianiu nepomohli ani vyhlásenia čínskeho prezidenta Si Ťin-pching pri začiatku návštevy USA, že krajina chce pokračovať v reformovaní ekonomiky s cieľom odkloniť ju od investícií a exportu viac k spotrebe ako hlavnému zdroju rastu HDP.

Dnešný kalendár významnejšie zhustne na viacerých frontoch. V prvom rade budú vo svete zverejňované odhady septembrových PMI indexov. Čínsky privátny index výroby padol na nové 6,5-ročné minimum 47 oproti augustovej hodnote 47,3 a očakávaným 47,5. Hodnota pod 50 preukazuje kontrakciu odvetvia. Slabšie bolo i čítanie taiwanskej priemyselnej produkcie, ktorá v auguste poklesla medziročne o 5,5%. Tamojší priemysel je výborným indikátorom aktivity hlavne v technologických odvetviach. Ide tak o pokračovanie početných dát a indikátorov naznačujúcich recesiu svetového hospodárstva. Alebo inak povedané viaceré ukazovatele dosahujú hodnoty zodpovedajúce recesie, či už sú to samotné ceny komodity alebo ukazovatele priemyselnej aktivity. Investori tak na včerajší vývoj na západných trhoch a slabšie dáta druhej najväčšej ekonomiky reagovali pokračujúcimi výpredajmi akcií i lokálnych mien. Negatívne vplýva aj včerajšie zníženie odhadu rastu čínskej ekonomiky Ázijskou rozvojovou bankou.

Paradoxne však dochádza po európskom otvorení k obratu. Do ziskov sa dostávajú akcie i komodity a dlhopisy strácajú. Európske PMI indexy za výrobu i služby mierne oproti augustu i očakávaniam poklesli, no naďalej naznačujú pozvoľnú expanziu spoločnej ekonomiky. Zverejnenie odhadu očakávame dnes aj za Atlantikom. USA ešte ponúknu vývoj zásob ropy v minulom týždni, kde sa predpokladá ich druhý mierny pokles v rade.

Okrem dát významnú pozornosť budú opäť pútať prejavy centrálnych bankárov, hlavne na starom kontinente. O 15 hodine má v Bruseli kvartálnu výpoveď samotný šéf ECB Mario Draghi. Ako sme spomínali, trhy očakávajú holubičí slovník, snahu oslabiť euro možným naznačením rozšírenia stimulov. Neskôr mu bude sekundovať známy európsky jastrab, šéf nemeckej Bundesbanky Jens Weidmann. V USA opäť reční Dennis Lockhart, ktorý dostal priestor už v úvode týždňa. Aktuálne je najväčším zástancom zvýšenia sadzieb medzi hlasujúcimi členmi FEDu, no vzhľadom na jeho predchádzajúce prejavy v tomto týždni by už dnešný nemal mať vplyv na trhy.

V Európe sa koná i summit lídrov Európskej únie. Témy už nie sú natoľko jasné po včerajšom odklepnutí kvót pre rozdelenie utečencov medzi jednotlivé členské krajiny.