- Globálne akcie po upokojení situácie v Taliansku opäť rastú.
- Talianske 5 a 10-ročné dlhopisy prešli v aukcii testom dôvery investorov, euro dokázalo vymazať časť strát.
- Prvý odhad májovej inflácie v Nemecku poukázal na medziročný rast spotrebiteľských cien o 2,2 %.
Témou číslo jeden na finančných trhoch zostáva po čiastočnom upokojení situácie aj naďalej politický chaos v Taliansku. Obavy o udržateľnosť obrovského dlhu sa okrem poklesu eura a akcií bankového sektora prejavili aj na talianskom dlhopisovom trhu. Výnosy pri dvojročnej splatnosti zaznamenali kvôli cenovému prepadu najvýraznejší nárast za viac než 25 rokov. Výnosový rozdiel talianskych a nemeckých benchmarkových 10-ročných dlhopisov vzrástol na úrovne nevidené od roku 2013.
Talianska nákaza sa rozšírila aj do ostatných regiónov, keď so sebou opätovne priniesla otázniky nad kredibilitou periférie eurozóny. Výnosy 10-ročných gréckych dlhopisov sa priblížili k hranici 5 %, čo výrazne komplikuje plány krajiny na bezproblémové opustenie záchranného programu v auguste tohto roka. Výpredaj dlhopisov neobišiel ani Španielsko a Portugalsko.
Aktuálna situácia do značnej miery pripomína rok 2012, kedy sa v eurozóne naplno prejavila dlhová kríza – úročenie talianskeho dlhu vtedy dosahovalo 7 %. Podobný scenár by však zatiaľ hroziť nemal. Napriek tomu zostane vývoj v Taliansku naďalej pod drobnohľadom investorov minimálne do konania predčasných volieb. Tie budú, chtiac či nechtiac, referendom o opustení eura. Dôvodom je fakt, že taliansky dlh bude dovtedy „strážiť“ ECB prostredníctvom nákupu dlhopisov, čím náklady na obsluhu dlhu umelo udrží na relatívne stabilnej úrovni.