Chcem investovať
Technologickí giganti výsledkami sklamali investorov
23. 07. 2015 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Stredajšie obchodovanie na európskych trhoch sa podľa očakávaní vyznačovalo poklesom cien akcií nadväzujúcim na ázijské trhy. Negatívny sentiment na trhoch sa šíril zo zverejnených neuspokojivých výsledkov Microsoftu a Applu, ktoré ako najväčšie spoločnosti na svete dokázali sťahovať ceny indexov po celom svete. Nakoľko sa v Európe nezverejňovali žiadne podstatnejšie makrodáta, trh otváral i zatváral v miernej strate. Taktiež došlo včera večer k schváleniu druhého kola európskymi predstaviteľmi požadovaných reforiem v gréckom parlamente a dá sa očakávať v najbližšom období začatie formálnych rokovaní o treťom balíku finančnej pomoci Grécku.

Na druhej strane Atlantiku bolo včerajšie obchodovanie už živšie. Pred otváraním trhu zverejňovali svoje výsledky Coca Cola, Boeing či Whirlpool, pričom všetky tri spoločnosti prekonali očakávania analytikov. Na programe tiež bolo zverejňovanie čísiel z trhu bývania, ktoré rovnako predčili očakávania. Aj vďaka tomu sa podarilo trhom počiatočný pokles v priebehu obchodovania zmierniť, pričom významnejší pokles si pripísal iba technologický index Nasdaq, ktorý stále ťažili negatívne výsledky hospodárenia Applu a Microsoftu.

Komoditné trhy sa po utorkovej pozitívnej korekcii opäť dostali do červených čísiel. Najmä trh s ropou sa ocitol vo výpredajovej nálade, ktorú odštartovali zverejnené čísla zásob ropy v USA, kde namiesto očakávaného poklesu došlo ku prekvapivému nárastu zásob.

Nočné obchodovanie v Ázii už bolo ovplyvnené pre zmenu oslabovaním lokálnych mien voči doláru, následkom čoho došlo k posilneniu indexov v Japonsku i v Číne.

Dnes očakávame na európskych trhoch aktívnejšie obchodovanie vzhľadom na zverejňovanie makrodát ako napr. nezamestnanosť v Španielsku alebo vývoj maloobchodných tržieb v Británii. V zámorí dnes očakávame ako každý štvrtok zverejňovanie vedúcich indikátorov a údajov z trhu práce, ktoré nám viac napovedia o možnom tohtoročnom zvyšovaní úrokových sadzieb FEDom. Rovnako očakávame pokračovanie výsledkovej sezóny. Dnes zverejňujú svoje výsledky hospodárenia spoločnosti Credit Suisse, Roche, Daimler, Unilever, Dow Chemical, McDonad´s, Caterpillar, 3M, General Motors, Amazon Visa či AT&T.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 114,15 -0,24%
 Stoxx 600 400,28 -0,59%
 Euro/dollar 1,0929 +0,05%
 Zlato 1 194,24 -0,64%
 Ropa WTI 49,19 -2,32%