Chcem investovať
Teroristické útoky v Paríži hlavnou témou trhov
16. 11. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Poklesy trhov pokračovali aj posledný deň minulého týždňa.

  • Akcie poklesli aj v piatok.
  • Indexy zaznamenali najhorší týždeň od začiatku septembra.
  • Komodity pokračovali v poklesoch.
  • Sklamaním je americká spotreba – reporty retailerov a októbrové maloobchodné predaje.
  • Inflačné čísla boli tiež slabšie.
  • Dáta sú v rozpore s výhľadom FEDu, no očakávania zvýšenia sadzieb výraznejšie neklesli.
  • Práve preto signály slabnúcej svetovej ekonomiky a deflácie desia investorov.
  • Pondelkové obchodovanie ovplyvňujú parížske teroristické útoky.
  • Darí sa bezpečným aktívam (dlhopisy a zlato), ale aj rope.
  • Akciové indexy sú červené, no nad dennými minimami.
  • Dnes pár dát a množstvo prejavov európskych centrálnych bánk.

Piatková stabilizácia trhov z ázijského a európskeho obchodovania nevydržala do otvorenia parketov na Wall Streete. Indexy ukončovali deň opäť červené na oboch brehoch Atlantiku a týždeň ukončili s najväčšími stratami od sklonku augusta a septembra. Za pokračujúcimi poklesmi stáli hlavne slabšie ekonomické dáta v kombinácii s pokračujúcimi očakávaniami zvýšenia sadzieb v USA.

Najväčším negatívnym prekvapením je spotreba, ktorej slabosť bola minulý týždeň potvrdená viacerými indikátormi. Viackrát sme v uplynulých mesiacoch spomínali, že práve tá ako jediná drží americkú a svetovú ekonomiku. Záver výsledkovej sezóny v USA tradične patrí maloobchodníkom, ktorí však plošne zverejňujú slabšie čísla hospodárenia a poskytované výhľady sú tiež značne opatrné. Biednu spotrebu nakoniec potvrdili i samotné októbrové maloobchodné predaje, ktoré ledva rástli tretí mesiac v rade (+0,1%), kým očakávania predpokladali 4-násobne vyššiu expanziu. Klesajúca nezamestnanosť sprevádzaná konečne oživujúcim sa rastom príjmov a nízke ceny palív sa nedokážu pretaviť do silného konzumu, čo je značne v rozpore s očakávaniami analytikov.

Aj ostatné dáta zverejňované vo vyspelom svete boli slabšie. Miernym prekvapením je o niečo menší rast HDP eurozóny v treťom kvartáli (0,3% oproti očakávaným 0,4%). Výraznejším je prepad veľkoobchodných cien (producentskej inflácie) o 0,4%, kým trhový konsenzus predpokladal rast o 0,3%. Deflácia na strane výrobcov nebola len dôsledkom padajúcich cien komodít, ale do poklesu zamierila i jadrová inflácia vynímajúca volatilné palivá a potraviny. Údaj potvrdzuje naše obavy zo svetovej deflácie a hlavný mandát FEDu stabilná cenová hladina naďalej pokrivkáva.

Investorov však tieto dáta neviedli k zásadným zmenám očakávaní utesnenia menovej politiky americkej centrálnej banky na decembrovom zasadaní. Priklonenie sa k vyšším sadzbám potvrdila aj Loretta Mesterová, jediný v piatok rečniaci člen FEDu. No predstava prísnejšej politiky najvýznamnejšej centrálnej banky do slabnúcej svetovej ekonomiky sprevádzanej deflačnými tlakmi investorov neteší.

Akciové indexy preto stratili okolo percenta. Najviac postihnutým sektorom boli výrobcovia a predajcovia tovarov dlhodobej spotreby. Výrazné straty zaznamenali firmy zverejňujúce výsledky ako Nordstrom, JC Penney a Fossil. Citlivejšie straty knihovali aj technologické firmy na čele so spoločnosťou Cisco, ktorá rovnako ponúkla slabý výhľad budúceho zisku.

Ostatné aktíva tiež prezentovali rizikovú averziu. Americké vládne dlhopisy zaznamenali najlepší deň za niekoľko mesiacov. Naopak rizikové vysoko výnosové dlhopisy tzv. high-yield dlhopisy opäť strácali a naďalej ich považujeme za najväčšiu časovanú bombu súčasných trhov, ktorá bude limitovať zisky akcií.

Priemyselné komodity preukázali známky stabilizácie, no ropa a zlato klesali. Ropa v týždni prepadla o 8% a v piatok o 2,4%. Tlak na jej ceny vytváral report Medzinárodnej energetickej agentúry, ktorá očakáva v budúcom roku slabší rast dopytu oproti predchádzajúcim odhadom. Produkcia zostáva silná, čo vytvára predpoklad podstatne dlhodobejšej likvidácie masívnych zásob vôkol sveta. Dolár mierne oslabil voči košu svetových mien.

Dnešné obchodovanie bude primárne ovplyvnené piatkovými parížskymi teroristickými útokmi. Tie podporujú bezpečné aktíva ako kvalitné vládne dlhopisy a zlato, ktoré si v skorých ranných hodinách pripisuje zisky okolo percenta. Naopak rizikové aktíva klesajú. Akcie v ázijskom obchodovaní sú prevažne červené, no nad dennými minimami. Do zelených čísel sa podarilo otočiť čínskym a indickým akciám. Ostatné indexy sú červené. Okrem piatkového zavretia Wall Streetu a teroru v hlavnom meste Francúzska negatívne vplýva prvé čítanie treťokvartálneho HDP Japonska. Krajina vychádzajúceho slnka sa opäť dostala do recesie poklesom ekonomiky druhý štvrťrok v rade. Najväčšie letecké útoky Francúzska v Sýrii od začiatku kampane voči ISISu pomáhajú ráno cenám ropy.

Na trhy dnes budú vplývať viaceré prejavy európskych centrálnych bankárov. V Európe štartuje konferencia Euro Finance Week, ktorá ponúkne priestor množstvu fiškálnych i menových politikov a riaditeľov firiem svetového významu. V Bruseli sa stretnú ministri zahraničných vecí Európskej únie, ktorých témou bude migračná politika a boj s terorizmom po piatkových udalostiach v Paríži. V tureckej Antalyi pokračuje stretnutie lídrov krajín G20, kde sú témami slabnúca svetová ekonomika, boj s terorizmom, sýrska otázka apod. Konajú sa viaceré investorské a sektorové konferencie, kde priestor na prejav dostane množstvo popredných postáv svetového biznisu.

Eurozóna sfinalizuje októbrovú infláciu a USA ponúknu prieskum výrobnej aktivity FEDu v dištrikte New Yorku. Celkovo nás čaká pomerne zaujímavý a bohatý týždeň. Kalendár obsahuje množstvo dát, prejavov centrálnych bankárov, politikov a firemných lídrov.