Chcem investovať
Tesla s rekordným ziskom, jej akcie napriek tomu poklesli
27. 04. 2021 Čas čítania: 3 min
Blog
Blog

Spoločnosť Tesla oznámila vôbec najlepší štart do nového roka. Udialo sa tak aj napriek tomu, že mešká s výrobou nových modelov S a X a vo svete pretrváva globálny nedostatok čipov. V prvom štvrťroku dosiahla automobilka zo Silicon Valley tržby vo výške 10,4 mld. USD a zaznamenala rekordný zisk 438 mil. USD. Doposiaľ sa jej v žiadnom štvrťroku neporadilo zarobiť viac.

Okrem toho ide o siedmy kvartál v rade, v ktorom sa Tesla dostala do ziskového pásma. K týmto výsledkom jej dopomohla aj virtuálna mena bitcoin. Spoločnosť v januári oznámila, že kúpila kryptomenu v hodnote 1,5 mld. USD a umožnila zákazníkom kupovať za ňu automobily. Na predaji bitcoinu zarobila zhruba 101 mil. USD.

Akcie Tesly, paradoxne, reagovali na priaznivé výsledky poklesom o 3 %.

Dôvodom je, že automobilka splnila očakávania investorov a neohúrila žiadnymi zásadnými novinkami.

Tesla na čele so zakladateľom Elonom Muskom vykázala vlani aj napriek pandémii svoj prvý celoročný zisk. V súčasnosti je najhodnotnejšou automobilovou firmou na svete – podľa trhovej kapitalizácie, pričom objem jej produkcie predstavuje len zlomok výroby tradičných automobiliek Volkswagen či General Motors či Toyota Motors.

Rekordné zisky reportuje Tesla v čase, keď čelí prípadu smrteľnej nehody v Texase, pri ktorej zahynuli dvaja muži. Viezli sa vo vozidle Tesly a stále nie je jasné, či nehodu nespôsobila funkcia asistencie vodiča, tzv. autopilot, ktorý je súčasťou Muskových vozidiel. Spoločnosť však zákazníkov upozorňuje, že autopilot nie je náhradou fyzickej osoby a auto sa nemôže ocitnúť počas jazdy bez šoféra. Práve to malo byť podľa prvotných informácií príčinou smrteľnej nehody.

Nové modely meškajú

Ani celosvetový nedostatok čipov nezasiahol spoločnosť Tesla tak silno, ako niektorých iných výrobcov automobilov. Napriek tomu sa k zákazníkom nedostal avizovaný vylepšený Model S ani Model X. Musk však uvádza, že dôvodom omeškanej výroby sú problémy s prestavbou výrobných liniek vo Fremonte v Kalifornii, kde sa spomínané modely vyrábajú. Vynovený Model S by sa mal podľa slov zakladateľa Tesly dostať k zákazníkom čoskoro, pričom na Model X si priaznivci elektromobilov budú musieť počkať minimálne do októbra.