Chcem investovať
Test apolitickosti ECB
07. 06. 2018 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy
  • Náznaky ukončenia stimulačného programu nákupu dlhopisov ECB pomohli euru prekonať hranicu 1,18 EUR/USD.
  • Zmiernenie obáv z protekcionistických opatrení USA podporili globálne akciové trhy.
  • Talianske aktíva podľahli obavám populistickej vlády s negatívnym fiškálnym dopadom na verejné financie.

Májový rast spotrebiteľských cien v eurozóne poukázal na medziročný nárast k  blízkosti inflačného cieľa ECB na úroveň 1,9 %. Na podobných hodnotách sa inflácia v krajinách platiacich eurom naposledy pohybovala pred viac než rokom. Aj keď možno nárast do značnej miery pripísať rastúcim cenám ropy, ECB by sa mohla odhodlať ku komunikácii ukončenia programu nákupu dlhopisov už na júnovom zasadnutí. Potvrdil to jej hlavný ekonóm Peter Praet.

V prostredí rastúcej inflácie bude pre ECB čoraz ťažšie udržať politickú nezávislosť. Aj napriek čiastočnému upokojeniu zostáva hrozbou pre ekonomiku eurozóny situácia v Taliansku. Tamojší dlhopisový trh zrazila na úroveň nevidenú za ostatné štyri roky. Ignorovanie rozpočtových pravidiel novou vládou by mohlo Taliansko dostať pod tlak ratingových agentúr, zvýšiť rizikové prirážky štátnych dlhopisov a ECB zatlačiť do kúta.

Dobrou správou pre úročenie talianskeho dlhu je pokračujúca garancia zo strany ECB. Programom nákupu dlhopisov udržiava talianske úročenie na relatívne stabilnej úrovni. Ak však budú pretrvávať obavy o ekonomický vývoj Talianska, je otázne, do akej miery predražia rastúce dlhopisové výnosy v Taliansku a periférii eurozóny náklady na obsluhu dlhu a pribrzdia ich ekonomický rast.